Ročenka 13 - Nábytek a doplňky

V kategorii nábytku loni byla nejúspěšnější aukce Arthouse Hejtmánek, kde se za více než sto tisíc korun prodalo hned deset kusů nábytku, což je vzhledem k útlumu v tomto segmentu trhu velký úspěch. Dva nejdražší kusy, párové empírové guerdiony a barokní jídelní stůl, se prodaly s výraznými nárůsty za 596 a 570 tisíc korun. Nárůst dále zaznamenala toskánská renesanční kredenc ze 16. století, která se dostala ze 118 na 223 tisíc, nebo barokní sáně v podobě skákajícího koně s mořskou pannou v přední části, které vystoupaly z 360 na 471 tisíc korun. Za vyvolávací cenu 322 tisíc korun se dále prodal například elegantní oválný empírový sekretář.

V listopadové aukci u Zezuly se za vyvolávací cenu 177 tisíc vydražila klasicistní knihovna italské provenience z 18. století a za 83 tisíc korun italský intarzovaný psací stolek z 19. století. V Dorotheu se o dva týdny později prodala intarzovaná barokní truhla středoevropské provenience za 66 tisíc a sekretář v barokním stylu z počátku 20. století za 72 tisíc korun. Zajímavý nárůst na trojnásobek minimálního podání zaznamenala skříňka české provenience ve stylu art deco s intarziemi pištce a královny s jednorožcem; prodala se za 60 tisíc korun.

Jan Kotěra: Karetní a kuřácký stůl a dvě křesla / 1902
tmavě mořený, řezaný a drážkovaný dub / stůl: 75 x 74 x 74 cm; židle: 83 x 61 x 52 cm
cena: 492 000 Kč / Adolf Loos Apartment and Gallery 23. 1. 2013

Z modernistického nábytku se nejdráže prodal unikátní soubor karetního a kuřáckého stolu a dvou křesel od architekta Jana Kotěry z roku 1902 ze soukromé vídeňské sbírky. Na lednové aukci aukční síně Adolf Loos Apartment and Gallery vystoupal na 492 tisíc korun. Společnost Arthouse Hejtmánek pak v červnu prodal za vyvolávací cenu 149 tisíc korun známý Elefantenrüsseltisch podle návrhu Adolfa Loose. V Dorotheu se na podzim urputně bojovalo o křeslo podle návrhu rakouského architekta Marcela Kammerera z roku 1905. Nový majitel je nakonec získal za 78 tisíc korun, čtyřnásobek minimálního podání. Na květnové aukci Sýpky se ještě s mírným nárůstem za 36 tisíc korun prodala židle navržené Josipem Plečnikem pro Lánský zámek.

Poměrně dobře se v posledních letech prodává funkcionalistický nábytek. V únoru zařadila Sýpka do aukce dvě křesla Jindřicha Halabaly, která se prodala za 34 a 30 tisíc korun; v květnu se jeho pohovka Modela s variabilní úpravou na spaní vydražila za 22 tisíc korun. V říjnu odešlo v aukci Sýpky za 50 tisíc korun trubkové křeslo od Karla Orta z přelomu 20. a 30. let, které do svých sbírek pořídila prestižní mnichovská sbírka designu Die Neue Sammlung. Na téže aukci se prodalo i křeslo B 35 od Marcela Breuera, a to za vyvolávací cenu 54 tisíc korun. Nevydraženo naopak s cenou 46 tisíc korun zůstalo křeslo od Miese van der Rohe MR 20.

Z bytových doplňků se nejdráže prodal šestnáctiramenný lustr holandského typu, který byl na aukci společnosti Arthouse Hejtmánek vydražen s nárůstem za 87 tisíc korun. Na téže aukci se shodně za vyvolávací cenu 68 tisíc korun prodaly ještě dva art deco lustry. Společnost Sýpka uspěla se dvěma kubistickými lustry a lustrem Sputnik ze 60. let, v Dorotheu nejvíce zaujalo elegantní funkcionalistické stropní svítidlo. Ceny všech zmiňovaných kusů se pohybovaly kolem 20 tisíc korun.

Émile Gallé: Stolní lampa / kolem 1900
stříbřený cín, stínidlo z mušle / 36 cm
cena: 72 000 Kč / European Arts 8. 12. 2013

Svítidlem, o které se v aukcích nejvíce bojovalo, se stala stolní lampa ze stříbřeného cínu se stínítkem z mušle, která se na prosincové aukci European Arts dostala ze 7 až na 72 tisíc korun. K vysoké ceně bezpochyby přispělo nejen to, že šlo o návrh slavného francouzského umělce Émila Gallé, ale i skutečnost, že secesní předmět si Asociace starožitníků vybrala za hlavní motiv svého listopadového veletrhu starožitností Antique.

V kategorii hodin padaly nejvyšší ceny v červnu na aukci Arthousu Hejtmánek. Nejdráže se prodaly barokní talířové hodiny, výrobek německého hodináře Josuy Wegelina z doby kolem roku 1680. Raritní stroj ukazující znamení zvěrokruhu, datum, den, měsíce a svátky se prodal za 744 tisíc korun, což je třetí nejvyšší cena za hodiny na českém aukčním trhu. Za 260 tisíc korun se vydražily ještě empírové závěsné hodiny s postavou Merkura.

Obrazové hodiny / Rakousko, kolem 1800
mechanické spirálové hodiny zabudované do obrazu / 56 x 49 x 15 cm
cena: 142 000 Kč / Zezula 13. 4. 2013

Zajímavý byl i prodej dvou obrazových hodin v aukční síni Zezula. V dubnu se hodiny rakouské provenience z doby kolem roku 1800 vyšplhaly z 57 na 142 tisíc korun. V listopadu to byly obrazové hodiny znázorňující bitvu mezi Maďary a Osmany z 19. století, za které nový majitel zaplatil 88 tisíc korun. Ve stejné aukci se za 100 tisíc korun prodaly i zlacené bronzové stolní hodiny z 19. století z dílny Jeremiáše Metzgera z Augsburku, jež byly replikou renesančních hodin. Nárůst zaznamenaly v Dorotheu v listopadu secesní stolní hodiny s ciferníkem s hvězdnou oblohou, které roku 1911 vyrobil Josef Hassenteufel v Praze podle výpočtů a nákresů Karla Steinicha. Zájemce za ně zaplatil 72 tisíc korun, což je šestinásobek vyvolávací ceny.