Ročenka 13 - Staří mistři

Po období někdy až destruktivní živelnosti v 90. letech je trh s díly starých mistrů v současnosti stabilizovaný, s jistou pozitivní bilancí vycházející z tendence dovážet bohemika ze zahraničí. Za více než milion korun se loni prodalo osm obrazů, což je jen o jeden méně než za předchozí tři roky dohromady. Přesto však nelze počty obchodovaných položek ani ceny dosažené v tomto segmentu porovnávat s trhem s meziválečnou modernou či díly poválečných autorů.

Největší událostí za posledních několik let byl objev doposud neznámé varianty Aachenovy Diany odpočívající po lovu (obr. 25 v seznamu milionových položek). Obraz byl objeven v souvislosti s umělcovou monografickou výstavou konanou v roce 2010 na Pražském hradě. Manýristické plátno, které bylo spojeno s údaji v inventáři císařských sbírek Rudolfa II. a bylo opatřeno přesvědčivým provenienčním příběhem, se stalo hlavním skvostem první aukce společnosti Arthouse Hejtmánek. V dražbě stoupla jeho cena z 2,5 na necelých 6 milionů korun. V téže aukci naopak nenašel kupce mimořádně kvalitní, rozměrný skupinový portrét rodiny Ferdinanda Hroznaty z Kokořova vytvořený Petrem Brandlem ani protějškový portrét Hroznatovy manželky a dcer od Brandlova žáka Filipa Kristiána Bentuma. Brandlův obraz byl nabízen za 3,1 milionu, dílo jeho žáka za necelých 1,9 milionu korun.

Petr Brandl: Ferdinand hrabě Hroznata z Kokořova a jeho rodina / kolem 1705
olej na plátně / 258 x 300 cm
nevydraženo / Arthouse Hejtmánek 13. 6. 2013

Jen o pár týdnů dřív byl na aukci 1. Art Consulting nabízen dobře známý portrét českého aristokrata a mecenáše Humprechta Jana Černína z Chudenic považovaný za jednu z nejkvalitnějších podobizen Karla Škréty. Dílo podobně jako další Škrétova plátna nabízená v posledních letech pocházelo z Lobkowiczkých sbírek mělnického zámku a pyšnilo se bohatou výstavní historií. Přes nespornou kvalitu a neotřesitelnou provenienci nebyl obraz s cenou téměř 7,7 milionu korun hned prodán. Po vyjednáváních o snížení ceny jej nakonec získala Národní galerie za celkovou sumu 5 milionů korun. Jiná významná malba téhož autora byla prodána již počátkem roku prostřednictvím stejné aukční síně. Jednalo se o lunetu s legendickým námětem sv. Václava vykupujícího pohanské děti z cyklu, jehož dva kusy již prošly aukčním trhem. Obraz pocházející též z mělnické obrazárny byl prodán za vyvolávací cenu 5,9 milionu korun (obr. 26).

Značně odlišnou uměleckou polohu představují kabinetní malby 18. století, mezi jejichž nejoblíbenější autory patří Jan Jakub Harmann. V uplynulém roce měli čeští sběratelé možnost koupit dvě jeho malby na aukcích 1. Art Consulting: Poněkud netypická noční krajina s požárem Alegorie ohně byla vydražena za vyvolávací cenu 1,14 milionu (obr. 135), zatímco Pobřežní krajina se prodala s nárůstem o 300 tisíc korun za konečných 1,5 milionu korun (obr. 118).

Jan Kašpar Hirschely: Dvojice květinových zátiší
olej na dřevě / à 32 x 23 cm
cena: 682 000 Kč / Arthouse Hejtmánek 13. 6. 2013

Jiný typ kabinetní malby představují květinová zátiší Jana Kašpara Hirschelyho, jejichž pár v bohatých plastických rámcích nalezl nového majitele v dražbě společnosti Arthouse Hejtmánek za 682 tisíc korun. Norbert Grund byl loni na trhu zastoupen třemi díly. Nejdráže se prodal obraz Před městskou branou, který na březnové aukci Meissner-Neumann získal nový majitel za vyvolávací cenu 360 tisíc korun. Z domácích malířů zmiňme ještě dílo českého jezuity Ignáce Viktorina Raaba. Přes důsledné religiózní zaměření díla si tento autor našel své příznivce. Dokladem mohou být dva obrazy, které na aukcích Dorothea našly kupce za 84 a 132 tisíc korun.

Skupinu mistrů oblíbeného 17. století otevírá Joost Cornelisz Droochsloot s rozměrnou deskou zachycující náves holandského městečka, která byla v aukci 1. Art Consulting prodána za vyvolávací cenu 1,08 milion korun (obr. 141). Komorní obraz interiéru alchymistické dílny Davida Tenierse vydražila společnost Adolf Loos Apartment and Gallery za 180 tisíc korun. Výrazný nárůst ceny zaznamenala alegorická scéna od Franze Franckena mladšího. Na červnové aukci společnosti Arthouse Hejtmánek se dostala z necelého půl milionu korun na více než dvojnásobek (obr. 150). Za podobnou cenu, 1,14 milionu korun, získal nový majitel v dražbě 1. Art Consulting monumentální bitevní scénu Jana van Huchtenburg (obr 134). Pozoruhodný nárůst zaznamenalo i plátno Johana Heisse s mytologickým námětem, jehož cena se v dražbě společnosti Arthouse Hejtmánek vyšplhala ze 343 tisíc na konečných 1,24 milionu korun (obr. 127).

Peter Schoubroeck: Juno v podsvětí / kolem 1600
olej na měděném plechu / 22 x 27,5 cm
cena: 141 600 Kč / Zezula 9. 11. 2013

Manýristická práce Juno v podsvětí příslušníka frankenthalské školy Pietera Schoubroecka byla prodána brněnským aukčním domem Zezula za vyvolávací cenu 142 tisíc korun. Některé nečekané nárůsty zaznamenaly i slibně vyhlížející malby bez autorského připsání. Jako příklad jmenujme alespoň rozměrnou malbu Tažení tureckých vojsk, jejíž cena vystoupala na únorové aukci galerie Vltavín až na 284 tisíc korun.

Z trojrozměrných děl starých mistrů je třeba na prvním místě zmínit 30 cm vysokou dřevěnou sošku umrlce, jejíž cena se na květnové aukci Dorothea vyšplhala z 180 na 480 tisíc korun. Mistrovsky zpracovaná řezba by – jak naznačuje nepůvodní signatura na podstavci – mohla být dílem brněnského pozdně barokního sochaře Andrease Schweigla. Na téměř sedminásobek vyvolávací ceny, z 36 na 240 tisíc korun, se na téže aukci dostala metr vysoká barokní socha anděla s rozevlátou zlatou draperií. Úspěchem je také cena 335 tisíc korun za monumentální párové figurální svícny, které na své aukci nabídla společnost Arthouse Hejtmánek. Dílem, jaké se na českých aukcích běžně neobjevuje, byla také antická mramorová busta neznámého císaře, která se na listopadové aukci společnosti Zezula prodala za 307 tisíc korun.