Ročenka 14 - Keramika a sklo

Sbírání rozmanitých výrobků z kameniny a porcelánu v rozpětí od předmětů denní potřeby až po rafinované ryze dekorativní autorské artefakty má na našem území hlubokou tradici. V posledních pěti letech můžeme pozorovat na aukčním trhu zřetelný trend, v jehož rámci je obchodováno stále méně těchto předmětů, ovšem se stále se zvyšující kvalitou a cenou.

Kazimír Malevič: Suprematická konvice / 1923 porcelán / 17 cm cena: 382 320 Kč / Zezula 6. 12. 2014 Kazimír Malevič: Suprematická konvice / 1923
porcelán / 17 cm
cena: 382 320 Kč / Zezula 6. 12. 2014

Zatímco v roce 2010 bylo dle databáze ART+ nabídnuto na aukčním trhu necelých tisíc položek v segmentu keramiky a prodalo se jich 600 s průměrnou cenou 8 tisíc korun, v loňském roce 2014 jich bylo představeno přibližně 500 a prodalo se jich něco přes 200 s průměrnou cenou 70 tisíc korun za kus. Obrat aukčního trhu s keramikou činil v roce 2010 přibližně 5 milionů korun. V roce 2014 to bylo již 14,5 milionů. K této statistice je však třeba dodat, že podstatné množství položek s cenami nad 100 tisíc korun tvoří v posledních letech asiatika, kterým se věnujeme ve zvláštní studii.

První příčky cenových žebříčků v tomto segmentu obsadila loni díla zahraniční produkce. Nejlépe si vedl aukční dům Zezula, v jehož prosincové aukci bylo vydraženo několik kusů porcelánu z petrohradské manufaktury. Nejvýše byla prodána Suprematická konvice vytvořená v roce 1923 podle návrhu Kazimira Maleviče. Nový kupec ji získal za vyvolávací cenu 382 tisíc korun. Dalšími předměty, které byly draženy vysoko nad vyvolávací cenu, byl Malovaný talíř navržený Iljou Čašnikem za 236 tisíc a Malovaný šálek za konečných 224 tisíc spolu s miskou vydraženou za 94 tisíc korun, obojí podle předlohy Nikolaje Suetina. Shodně za vyvolávací cenu 48 tisíc korun byly prodány dva malované talíře z 20. a 30. let. Jeden z nich byl navržen Sergejem Čekhoninem.

Tradičnější provenienci měla dvě míšeňská sousoší představující Dianu ve voze taženém dvojspřežím jelenů a Apollóna s koňským spřežením. Plastiky byly provedeny počátkem 70. let 18. století podle návrhu Johanna Joachima Kaendlera a patřily do souboru vytvořeného pro Kateřinu Velikou. Plastiky byly vydraženy v aukci Arthouse Hejtmánek za 334 tisíc a 322 tisíc korun, a staly se tak jedněmi z nejdražších výrobků míšeňské porcelánky v českých aukcích.

Z blízkého zahraničí ještě zmiňme několik šálků vyrobených Císařskou porcelánovou manufakturou ve Vídni. Z vyvolávací ceny 31 tisíc vystoupal na 173 tisíc korun exemplář zdobený figurální scénou s Amorem a Eufrosiné podle návrhu Angeliky Kauffmannové. Podobně nečekaný nárůst až na úroveň 88 tisíc zaznamenal šálek zdobený pestrým květinovým motivem z roku 1833.

Mezi domácími výrobky slavil největší úspěch šestiosobní čajový servis kubistických forem vytvořený firmou Graniton, Rydl a Thon podle návrhu Pavla Janáka z roku 1911. Soubor byl po delší licitaci vydražen za konečných 168 tisíc korun společností Dorotheum. Kávový servis vyrobený stejnou firmou podle předlohy Rudolfa Stockara z roku 1918 byl vydražen ve stejné aukci za 78 tisíc korun. Nečekaně vzrostla též cena Holíčské fajánsové dózy ve tvaru sokola z druhé poloviny 18. století. Nový majitel za ni zaplatil 82 tisíc korun.

Anton Kothgasser: Pohár Ranftbecher ručně malované, zlacené sklo / 12,5 cm cena: 254 100 Kč / Adolf Loos Apartment and Gallery 22. 1. 2014 Anton Kothgasser: Pohár Ranftbecher
ručně malované, zlacené sklo / 12,5 cm
cena: 254 100 Kč / Adolf Loos Apartment and Gallery 22. 1. 2014

Trh s výrobky ze skla je srovnatelný ve svých objemech se segmentem keramiky. V posledních letech je každoročně nabídnuto na aukcích několik set položek, z nichž se prodá kolem 200 kusů. Celkový obrat činí přibližně 6 milionů korun. Průměrná cena za položku byla v roce 2010 13 tisíc korun. Loni to bylo již 33 tisíc. Uvedenou statistiku poněkud zkreslují výsledky aukcí ateliérového skla, jehož prodej vrcholil v roce 2013 a v rámci této ročenky je mu věnována zvláštní studie.

V akvizicích na domácích aukcích nelze vysledovat žádný převažující trend. Sběratelé vybírají nejlepší kusy ze široké nabídky sahající od barokních řezaných pohárů přes produkci první poloviny 19. století až po nádoby rafinovaných secesních tvarů.

Nejvýše draženou položkou v této oblasti se stal Pohár Ranftbecher zdobený malovanou vídeňskou vedutou z produkce Antona Kothgassera. Úspěšnému prodeji za konečných 254 tisíc korun v aukci Adolf Loos Apartment and Gallery vděčí tento předmět jistě i skvělé provenienci z Waldesovy sbírky. S vysokým nárůstem byla vydražena Dvoustěnná číše s medailonem zdobeným motivem se svatým Kryštofem. Tato špičková práce Joahanna Josepha Mildnera byla licitována až do výše 200 tisíc korun. Z první poloviny 19. století pochází též Lithyalinová číše Friedricha Egermanna vydražená s čtyřnásobným nárůstem za konečných 159 tisíc korun.

Z moderních výrobků jmenujme alespoň Vázu z produkce firmy Loetz Johann Witwe navrženou Josefem Hoffmannem a prodanou za 204 tisíc nebo Vázu Merkur zdobenou řezaným figurálním motivem firmy Lobmeyer, která byla prodána za konečných 141 tisíc korun.