Schikaneder, Štyrský, Sutnar a spol.

Konec tohoto týden bude pro sběratele opět velice rušný. V pátek se koná aukce antikvariátu Prošek, na sobotu má svou poslední letošní aukci naplánována společnost Dorotheum a v neděli se pak uskuteční společná aukce galerií Kodl a Vltavín. Od čtvrtka do neděle navíc v pražské Novoměstské radnici probíhá veletrh Asociace starožitníků.

Do aukčních žebříčků se zapíše hlavně nedělní aukce galerií Kodl a Vltavín. Nabízeno na ní bude hned 16 děl s vyvolávací cenou nad milion korun. Nejdražším kusem je raný obraz Jindřicha Štyrského Černý pierot, jehož dražba začne na částce 8,8 milionu korun (vyvolávací ceny jsou uváděny bez 20% aukční provize). Jde o mnohokrát vystavované a publikované dílo, požadovaná cena je však vysoká a na ostatních podzimních aukcích jsem zatím mnoho cenových rekordů neviděli. Pokud se obraz prodá byť jen za vyvolávací cenu, v žebříčku nejdražších Štyrského děl se zařadí na čtvrté místo.

Jindřich Štyrský: Černý pierot Josef Čapek: Prodavačka výšivek

Jindřich Štyrský: Černý pierot / 1923 / olej a koláž na plátně / 59,5 x 39 cm / Galerie Kodl 27. 11. 2011
Josef Čapek: Prodavačka výšivek / 1936 / olej na plátně / 68 x 44 cm / Galerie Kodl 27. 11. 2011

Z dalších děl klasické moderny je třeba vyzdvihnout tři: Hrad od Josefa Šímy (1,83 milionu), surrealistickou kompozici od Františka Janouška z konce 30. let (1,8 milionu) a obrazProdavačka výšivek od Josefa Čapka (5,8 milionu korun). Ve všech třech případech jde o kvalitní díla s výstavní historií, jaká se na trhu běžně neobjevují. Zejména v Čapkově případě je však vyvolávací cena nasazena dosti vysoko a problémem může být také to, že v posledních dvou letech bylo na aukcích nabízeno relativně hodně malířových obrazů. V letošním roce jde již o sedmý.

Jakub Schikaneder: Staropražské nokturno

olej na plátně / 116,5 x 92 cm / Galerie Kodl 27. 11. 2011

Nejzajímavější položkou v kategorii umění 19. století je Schikanederovo Staropražské nokturno nabízené za 2,4 milionu korun. Schikenederových obrazů bylo v posledních třech letech rovněž draženo poměrně hodně, tento je z nich však v jistým smyslu nejtypičtější a ani vyvolávací cena není nijak přehnaná. Zajímavé bude také sledovat, jak se projeví aktuální výstava krajin Adolfa Chwaly v Národní galerii na cenách jeho obrazů. Romantická Krajina v bouři s vodopádem je nabízena za 280 tisíc korun.

Antonín Hudeček: Letní odpoledne

Antonín Hudeček: Letní odpoledne / kolem 1906 / olej, plátno / 100 x 113 cm / Dorotheum 26. 11. 2011

Dílem s nejvyšší vyvolávací cenou na sobotní aukci Dorotha bude Zátiší s hruškami od slovenského malíře Ľudovíta Fully. Obraz je nabízen za 1 milion korun, což je o 200 tisíc méně než za kolik byla na květnové aukci společnosti vydražena jiná varianta tohoto obrazu (ceny jsou uváděny bez 20% aukční provize). Za 950 tisíc korun je nabízena raná krajina od Antonína Hudečka Letní odpoledne z doby kolem roku 1906. O něco rozměrnější obraz ze stejného období má ve svém katalogu i Galerie Kodl, minimální podání je v tomto případě stanoveno na 1,4 milionu korun. Za stejnou cenu jako Hudeček, za 950 tisíc korun, je v Dorotheu nabízena ještě abstraktní krajina od Vojtěch Preissiga. Obraz jde do aukce již po druhé, oproti květnu se jeho vyvolávací cena snížila o 450 tisíc korun.

Ladislav Sutnar: Venuše (For/ever/me)

Ladislav Sutnar: Venuše (For/ever/me) / 1967
akryl na masonitu / 180 x 109 cm / Dorotheum 26. 11. 2011

Největší zájem dražitelů se dá čekat u další z Venuší Ladislava Sutnara. Obraz For/ever/me, který byl použit jako motiv na plakátech letní Sutnarovy výstavy v Galerii Rudolfinum, bude startovat na částce 750 tisíc korun. Po 34 tisících korun je nabízeno pět Sutnarových kvašových studií, vesměs k dílům, která Dorotheum již v minulosti dražilo. Mezi nimi i k zmiňovaném obazu For/ever/me či k obrazu Venuše ve dne snící, který byl před třemi lety prvním Sutnarovým obrazem na českých aukcích.

Váza ve stříbrné montáži / Gallé, 1895–1900

sklo čiré, vrstvené mléčným, světle zeleným a růžovým,

odbrušovaný a odleptávaný dekor magnólie / celková

výška 26,5 cm / Dorotheum 26. 11. 2011

Součástí nabídky je i početná kolekce šperků, hodin a starožitností. Za 100 tisíc korun jsou například ke koupi věžní hodiny z 19. století. Kusem, jaký se na českém trhu běžně neobjevuje, je váza firmy Gallé v stříbrné montáži (100 tisíc), či bohatě vyřezávaná a intarzovaná deska na vrchcáby z 2. poloviny 17. století (320 tisíc korun). Dlouho se v aukci neobjevil ani slavný kubistický kávový servis se zlatým dekorem od Pavla Janáka (150 tisíc korun). Nekompletní soubor – bez konvice na mléko – byl před pěti lety v Dorotheu vydražen za 280 tisíc korun. Nejdražší položkou v kategorii starožitností je 34 cm vysoká miniatura golfového vaku s holemi ze zlata stříbra. Minimální podání je 500 tisíc korun.