Art+Antiques Schikaneder v Londýně

Sotheby’s 3. 6. 2009

Budeme-li v českém umění 19. století hledat autory, kteří by neměli chybět v nejužším výběru reprezentujícím tuto epochu, zcela jistě mezi ně zařadíme Jakuba Schikanedera. A to i přesto, že Schikanederovy nejcharakterističtější malby, večerní nálady staré Prahy, vlastně vznikly převážně až ve století dvacátém.

Jakub SchikanederJakub Schikaneder:
Kočár za soumraku
olej na plátně /
93,5 x 130 cm
odhad: 40-60 000 GBP / Sotheby’s 3. 6. 2009

Nokturna Jakuba Schikanedera patří už od začátku minulého století k vyhledávaným akvizicím sběratelů a milovníků umění. V posledních měsících se na aukcích objevilo hned několik jeho zajímavých děl, celkově je však trh na práce tohoto mistra poměrně skoupý. V minulých letech jsme měli příležitost zaznamenat na trhu některé velice dobré práce, které reagovaly na zvýšený zájem o Schikanedera, který nastartovala umělcova výstava v pražské Valdštejnské jízdárně v roce 1998. Řada dosud neznámých děl ze soukromých sbírek byla představena na přelomu let 2006 a 2007 na výstavě ve Východočeské galerii v Pardubicích. Některé z těchto obrazů se následně objevily i v uměleckém obchodě. Jedním z nich byl například portrét paní Schikanederové, menší olej, který byl loni v listopadu na aukci Galerie Kodl vydražen za 516 tisíc korun (všechny ceny jsou uváděny včetně aukční provize).

Každý olej, který se od Jakuba Schikanedera objeví, je svým způsobem událost. Jedním z velkých magnetů byl před pěti lety obraz Šítkovské mlýny, který dražila společnost Meissner-Neumann. Prodal se tehdy za úctyhodných 1,5 milionu korun. Nejdražším autorovým dílem prodaným v aukci je momentálně obraz Molo, který byl v prosinci 2007 na aukci Galerie Vltavín vydražen za 3,1 milionu korun. V loňském roce byly hned tři Schikanederovy obrazy, vesměs interiérové scény, vydraženy za více než milion korun: Obraz V Zamyšlení byl v září v Dorotheu vydražen za 1,2 milionu korun, Čtenářka v listopadu v Galerii Kodl za 1,18 milionu korun a Interiér s hodinami začátkem prosince na aukci Galerie Art Praha za 1,4 milionu korun.

Jako malou zajímavost uveďme, že již dvakrát se na českém trhu dražila malá olejová studie nazvaná Žena shrabávající listí. V roce 1999, krátce po malířově úspěšné výstavě ve Valdštejnské jízdárně, byla tato drobná malba na dřevě vydražena za 470 tisíc korun. Při opětovném prodeji o pět let později se prodala jen za 385 tisíc korun. Na poprvé evidentně zafungoval efekt výstavy a nedostatek Schikanederových prací na trhu.

Představovaný obraz, který bude dražen v červnu v Londýně na aukci Sotheby’s, pochází ze soukromé rakouské sbírky, kde se nacházel několik posledních dekád. Jde o typický schikanederovský motiv, s velkou pravděpodobností se jedná o část pražského Smetanova nábřeží u Karlových lázní. Právě téma nábřeží se v Schikanederově tvorbě objevuje velice často. Podle experta společnosti Sotheby’s Clauda Pieninga patří Schikaneder k autorům, jejichž dílo by mohlo v budoucnu dosáhnout vyššího docenění, protože „jeho atmosférické náměty v sobě nesou univerzální přitažlivost a mohou tak být srovnávány s nokturny mainstreamových autorů jako James McNeill Whistler nebo Vilhelm Hammershøi“.

Podle Pieninga by se Schikaneder jednou mohl s Hammershøiem srovnávat, i co se týče cen. Umění 19. století je podle něj velice specifickou, regionální záležitostí, a právě Schikaneder je jedním z českých autorů, který by mohl být zajímavý i v mezinárodním měřítku. V současné době svět zná hlavně dva české umělce: Kupku a Muchu. České umění podle Pieninga není na evropských trzích podceněné, pouze je neznámé. Na zahraničních aukcích se objevuje jen vzácně, takže zahraniční kupci nemají příliš možností se s ním seznámit. O výstavách českého umění v zahraničí ani nemluvě.