Art+Antiques Schwaiger za milion

1. Art Consulting 7. 10. 2012

Nejdražším dílem poslední letošní aukce společnosti 1. Art Consulting se stal raný preparovaný obraz Mikuláše Medka z počátku 60. let. Rudo-černá malba, která zdobila obálku katalogu, se prodala s mírným nárůstem za 3,09 milionu korun (všechny ceny včetně aukční provize).

V nových autorských rekordech se dále prodala díla Hanuše Schwaigera, Václava Radimského, Josefa Multruse a Káji Saudka. Dohromady aukce vynesla 33,7 milionu korun, přičemž nového majitele našly bezmála tři čtvrtiny z 224 dražených položek. Milionovou hranici překonalo 10 obrazů, dalších 32 děl se prodalo za více než 100 tisíc korun.

Hanuš Schwaiger: Hráči a čert / 1890 olej na dřevě / 27 x 43 cm / cena: 1 020 000 Kč

Hanuš Schwaiger:
Hráči a čert / 1890
olej na dřevě / 27 x 43 cm
cena: 1 020 000 Kč

Díla Hanuše Schwaigera se na trhu příliš nevyskytují, databáze ART+ jich eviduje jen pět desítek, povětšinou prací na papíře. Určit správně vyvolávací cenu obrazu Hráči a čert, oleje na dřevě z roku 1890 původem z Waldesovy obrazárny, tak byla do značné míry střelba naslepo. Žádná obdobná věc se dosud v aukci neobjevila. Rok starý aukční rekord za akvarel Komedianti měl hodnotu 156 tisíc korun. Obraz byl nakonec vyvoláván za téměř sedminásobek této částky a za minimální podání 1,02 milionu korun se také prodal.

O nový aukční rekord Václava Radimského se postaral nově objevený obraz Koupající se dívky, který se z vyvolávací ceny 660 tisíc dostal na 1,26 milionu korun. Šlo sice o pozdní malbu na kartonu, charakteristickou říční krajinu zde však doplňují siluety dvou dívčích postav. Figurativní stafáž se přitom na Radimského obrazech objevuje jen výjimečně. Za částky 348 a 336 tisíc korun se prodaly ještě další dvě Radimského krajiny. Josefu Multrusovi na aukční rekord stačila částka 228 tisíc korun, postaral se o něj žánrový výjev z jedné z pražských zahradních restaurací ze 30. let.

Po roce společnost 1. Art Consulting znovu dražila početnější kolekci děl Káji Saudka. Zatímco loni šlo hlavně o komiksy, tentokrát se jednalo spíše o jednotlivé kresby a plakáty. Nejdráže se prodal rozměrný olej Černoška ze 70. let – za 324 tisíc, víc než pětinásobek vyvolávací ceny. Z prací na papíře se nejvíce bojovalo o pornografické Tři grácie, které se dostaly z necelých 22 na 84 tisíc korun.

Otakar Nejedlý: Les / 1915 olej na plátně / 91 x 75 cm / cena: 1 140 000 Kč

Otakar Nejedlý: Les / 1915 / olej na plátně / 91 x 75 cm / cena: 1 140 000 Kč

Za více než milion korun se vedle již jmenovaných prodaly obrazy Josefa Šímy (2,2 a 1,76 milionu), Jana Zrzavého (2,14 milionu), Otakara Nejedlého (1,14 milionu), Václava Tikala (1,02 milionu), Václava Boštíka (2,14 milionu) a benátského barokního malíře Antonia Molinariho (2,26 milionu korun). Hned ve čtyřech případech šlo o opakované prodeje. Obrazy Zrzavého a Boštíka byly v minulosti neúspěšně nabízeny za vyšší částky, díla Nejedlého a Tikala naopak zaznamenaly narůst. Nejedlého Les z roku 1915 se loni na jedné z podzimních aukcí prodal jako nedatované a nesignované dílo za vyvolávací cenu 69 tisíc korun. Nyní, po restaurování, byl nabízen za trojnásobek této částky, konečná cena se však vyšplhala až na fantastických 1,14 milionu korun.

Ze staršího umění společnost slavila úspěch s portrétem Kněžny z Lobkowiczů od Václava Brožíka (576 tisíc), krajinou Předměstí Paříže od Zdenky Braunerové (264 tisíc) a studií vřesu ke Švabinského Chudému kraji (312 tisíc korun). V kategorii klasické moderny pak s trojicí obrazů Otakara Kubína, které se prodaly v rozmezí od 444 do 600 tisíc korun, unikátním autoportrétem Josefa Šímy (324 tisíc) a abstraktním kvašem Františka Kupky (660 tisíc korun). Mezi statisícovými položkami dále převažují díla poválečného umění.

Za vysoké ceny, těsně pod hranicí aukčních rekordů, byla dražena díla Josefa Jíry (840 tisíc), Roberta Piesena (720 tisíc), Jana Kubíčka (780 tisíc) a Stanislava Podhrázského (216 tisíc korun). S výraznými nárůsty, shodně za 228 tisíc korun, se prodaly dvě koláže Jiřího Koláře. Podobně se dařilo také dvěma Lineárním partiturám Milana Grygara ze 70. let. Z 66 tisíc se obě dostaly na 108 tisíc korun.

Nejdražšími díly, jež zůstala bez kupce, jsou Noc od Františka Janouška (nabízena za 2,73 milionu), květinové zátiší od Václava Špály (nabízeno za 1,14 milionu), Podobizna slečny Schückové od Rudolfa Kremličky, varianta slavného obrazu ze sbírky galerie v Hradci Králové (nabízena za 1,14 milionu), Žlutý slunečník od Maxe Švabinského (nabízen za 960 tisíc) a z poválečného umění Boštíkovo Členění z roku 1984 (nabízeno za 900 tisíc korun).