Art+Antiques Secese z Košic

Art Invest 7. 5. 2016

Art Invest – Nejdražším dílem květnové aukce společnosti Art Invest, která se konala v sobotu 7. května v Bratislavě, se stal obraz Vojtěcha Erdélyiho V parku z roku 1928, který se prodal s výrazným nárůstem za 16,7 tisíce eur. Erdélyiho Zátiší s kyticí bylo současně vydraženo za vyvolávací cenu 9,5 tisíce eur. Aukce dohromady vynesla 112 tisíc eur, přičemž kupce našla přibližně čtvrtina ze dvou set nabízených položek.

Konštantín Kövári-Kačmarik: Vesnická ulička, kolem 1910 olej na lepence, 30,5 x 34 cm, cena: 14 875 eur

 Konštantín Kövári-Kačmarik:  Vesnická ulička, kolem 1910
 olej na lepence, 30,5 x 34 cm,  cena: 14 875 eur

Jedním z překvapení aukce byl výrazný nárůst drobné krajiny Vesnická ulička od košického malíře přelomu 19. a 20. století Konštantína Kövári-Kačmarika, jehož dílo se na aukcích prakticky neobjevuje. Prosluněná malba z doby kolem roku 1910 vystoupala z 9,5 na téměř 15 tisíc eur.

I na českých aukcích se naopak objevují díla dalších úspěšných autorů, jako jsou Anton Jasusch a Stano Filko. Dva obrazy Stana Filka se prodaly za 14,3 a 4,5 tisíce, olejomalba Antona Jasusche odešla za necelých 6 tisíc eur. Za stejnou částku se prodal i drobný Odpočinek v lukách od Joži Uprky. Z neprodaných děl je třeba zmínit nejdražší položku aukce, obraz Zamyšlená od Imra Weinera-Kráľa, který byl nabízen za 58 tisíc eur.