Art+Antiques Slibný začátek

Sýpka 19. 2. 2012

Letošní aukční sezonu zahájila v neděli 19. února na pražském Žofíně společnost Sýpka. Dražily se více než tři stovky položek výtvarného umění, starožitností a designu. Kupující za ně utratili na 3,8 milionu korun, přičemž majitele změnilo na 54 procent předmětů, některé se zajímavými nárůsty.

Alexander Koester: U řeky

Alexander Koester: U řeky / olej na plátně / 97 x 124 cm / cena: 492 000 Kč

Nejdražší položkou odpoledne se stal olej německého krajináře Alexandera Koestera U řeky, který se dostal z vyvolávací ceny 300 tisíc na 492 tisíc korun. Z výtvarného umění se s nárůstem na 108 tisíc korun prodal také konvolut Česká grafika I. vydaný v roce 1993, jinak byl zájem především o tradiční krajinářská díla. Cena rostla u oleje Aloise Kalvody (61 tisíc) nebo impresionistické krajiny téměř neznámého Jana Vochoče (58 tisíc korun). Bojovalo se ale především o cenný Skicář kreseb Jindřicha Pruchy z roku 1911. Ten nakonec nového majitele vyšel na 72 tisíc, dražbu přitom začínal na 19 tisících korunách.

Jindřich Prucha: Skicář kreseb / 1911

tužka, uhel, papír, plátěná vazba / 32 listů, 13,5 x 18,5 cm / cena: 72 000 Kč

Z tisků se s nárůstem prodal jeden z plakátů Alfonse Muchy, Salon des Cent z roku 1894 (102 tisíce korun). Zaujala také raná barevná akvatinta F. T. Šimona (24 tisíc korun), jeho grafiky z New Yorku pak odešly za více než dvojnásobek (54 a 60 tisíc korun). Pozdní litografie Františka Kupky vyšla na 40 tisíc korun. Svého majitele našla za první podání i dvojice fotografií Miroslava Tichého (32 a 38 tisíc korun) nebo čajová konvice Bauhaus značky Löbenstein (29 tisíc korun). Ze starožitností byl zájem o rondokubistické křeslo z 10. let 20. století, které dosáhlo na 84 tisíc korun. Zařazeno bylo také několik položek afrického umění a asiatik. Na dvojnásobek prvního podání se dostala asijská slonovinová soška z 30. let 20. století (38 tisíc korun), na čtyřnásobek pak lité tepané párové vázy (19 tisíc korun).

Rondokubistické křeslo / 1910–20
dřevo, čalounění nepůvodní / rozměr 106 x 68 x 59 cm / cena 84 000 Kč

Součástí odpoledne byla šestá specializovaná dražba českého současného uměleckého skla. Prodala se více než třetina předmětů ze 113 nabízených, celkem za téměř půl milionu korun. Nejvyšší ceny dosáhla mísa z tmavě modrého broušeného skla od v loňském roce zesnulého skláře a designéra Františka Víznera. Model z limitované série s pískovanou značkou Moser vyšel na 138 tisíc korun. Na částku 31 tisíc korun se dostala také unikátní křišťálová váza sklářského výtvarníka Ladislava Olivy Žlutý korál vytvořená na počátku 60. let v Novém Boru.