Art+Antiques Soga 15. 11. 2011

Svou jubilejní 100. aukci společnost Soga pojala jako velkolepou společenskou událost. Na večerní aukci, která se konala v úterý 15. listopadu, bylo nabízeno pouhých 82 položek a vstup byl pouze na pozvánky. Aukce vynesla rekordních 3,2 milionu euro (82,5 milionu českých korun; všechny ceny jsou uváděny včetně aukční provize) a nového majitele našly více než tři čtvrtiny z nabízených děl.

František Foltýn: Krajina od Mukačeva

František Foltýn: Krajina od Mukačeva / 1922 / olej na plátně / 70 x 90 cm / cena: 191 160 eur

Největším překvapením z hlediska českého trhu byl úspěch Krajiny od Mukačeva, oboustranné malby z roku 1922 od Františka Foltýna, a drobného Fillova zátiší z roku 1947. Prvně jmenovaný obraz se prodal v přepočtu za  4,9 milionu, druhý za 4,26 milionu korun. Obě díla přitom poměrně nedávno prošla českým trhem. Foltýnova krajina byla před třemi lety vydražena v Dorotheu za 900 tisíc, Fillovo zátiší se před rokem prodalo v Galerii Kodl za 1,8 milionu korun. Novým autorským rekordem je pak cena 970 tisíc korun za reliéf se čtyřmi chromovými koulemi od Huga Demartiniho. Nutno však dodat, že na českých aukcích srovnatelné Demartiniho dílo zatím nebylo draženo.

Hugo Demartini: Projekt II

Hugo Demartini: Projekt II / 1969 / chromovaný plech / 94 x 94 cm / cena: 38 400 eur

Nejdražším dílem aukce se stal rozměrný obraz Slovenská rodina od Martina Benky (top 10 aukce zde). Obraz v původním rámu od Josefa Gočára se vyšplhal na 5,35 milionu korun, a stal se tak nejdražším dílem slovenského umění vydraženým v aukci. Autorskými rekordy jsou ceny za díla Cypriána Majerníka (5,2 milionu), Ľudovíta Fully (4,9 milionu), Jana Hály (3,2 milionu), Dominika Skuteckého (2,1 milionu), Endreho Nemese (1,7 milionu), Milana Paštéky (1,3 milionu) či Laco Terena (1 milion korun), tedy autorů od konce 19. století přes klasickou modernu až po současné umění.

Martin Benka: Slovenská rodina

Martin Benka: Slovenská rodina / 1938-40 / olej na plátně / 70 x 100 cm / cena: 207 680 eur

Aukce byla pořádána podle mezinárodních pravidel, tedy bez pevně stanovených vyvolávacích cen. Prodejů pod spodní hranici cenového odhadu však bylo minimum, a to i tehdy, když o dílo projevil zájem jen jediný kupec. Prodejní ceny byly ve většině případů nastaveny poměrně vysoko. O skutečné dražební klání však rovněž nebyla nouze. Konečný součet cen ve výsledku dokonce překonal horní hranici předaukčních odhadů. „S přípravou aukce jsme si dali velmi záležet a už jen to, že se nám podařilo shromáždit takto kvalitní kolekci, považuji za úspěch. Že se navíc takto dobře prodala, je příjemný bonus,“ komentovala rekordní výsledek spolumajitelka aukční síně Eva Sýkorová Čomborová. Celkový obrat 3,2 milionu eur je víc, než kolik vynesly všechny slovenské aukce prvního pololetí letošního roku dohromady.