Art+Antiques Staří mistři a starožitnosti

Arthouse Hejtmánek 13. 6. 2013

Obraz Hanse von Aachena Diana odpočívající na lovu pocházející ze sbírky Rudolfa II., který jsme podrobně představovali v květnovém čísle, se na první aukci nové společnosti Arthouse Hejtmánek prodal za 5,95 milionu korun. Za víc než dvojnásobek vyvolávací ceny jej získal Vladimír Železný. Nemožnost dílo vyvézt z České republiky patrně odradila zahraniční zájemce, kteří se před aukcí o dílo zajímali. V rámci kategorie starých mistrů jde přesto o jednu z nejvyšších cen dosažených na českém trhu.

Hans von Aachen: Diana odpočívající po lovuHans von Aachen: Diana při odpočinku
olej na plátně / 140 x 108 cm
cena: 5 952 000 Kč

Dohromady aukce, která se konala ve čtvrtek 13. června v Clam-Gallasově paláci, vynesla 27,4 milionu korun. Za více než milion byla vedle Aachenova obrazu vydražena ještě tři díla, dalších 36 položek se prodalo za více než sto tisíc korun. Nového majitele našlo přes šedesát procent ze čtyř set nabízených uměleckých děl a starožitností.

Manželé Hejtmánkovi, kteří za společností Arthouse Hejtmánek stojí, nejsou na trhu žádnými nováčky. V minulosti pořádali aukce starého evropského umění pod hlavičkou galerie Arcimboldo. Pro jejich první samostatnou aukci se jim podařilo shromáždit velice kvalitní kolekci, jejímž jádrem byla sbírka zbraní, skla a keramiky Františka Skály staršího. Zejména nabídka starých mistrů a starožitností byla vysoce nadprůměrná. Nově nastavili laťku v úrovni řešení předaukčních výstav. Dražená díla byla v Clam-Gallasově paláci představena v nápadité instalaci připomínající zámecké expozice uspořádané po jednotlivých stylových a časových epochách.

Arthouse Hejtmánek

Za více než milion korun se prodala ještě dvě díla starých mistrů – Alegorie náhody od Franse Franckena II. a mytologická scéna připsaná Johanu Heissovi. Prvně jmenovaný obraz byl vydražen za 1,05 milionu korun, druhý ještě o 200 tisíc dráž. Jejich dražba přitom začínala na na 471 a 434 tisících korun. Za 682 tisíce korun – i v tomto případě šlo o téměř dvojnásobek vyvolávací ceny – se prodala ještě dvojice květinových zátiší od Jana Kašpara Hirschelyho. Bez kupce naopak zůstaly dva monumentální protějškové skupinové portréty od Petra Brandla a jeho pomocníka Filipa Kristiána Bentuma, které byly nabízeny za 3,1 a 1,84 milionu korun.

Luděk Marold: PolibekLuděk Marold: Polibek
olej na lepence / 38 x 30 cm /
cena: 1 240 000 Kč

Z umění 19. století se nejdráže prodal obraz Polibek od Luďka Marolda. Drobný žánrový výjev malovaný olejem na lepence se prodal za 1,24 milionu korun, dvojnásobek vyvolávací ceny. Dosažená částka je autorovým novým cenovým rekordem, vzhledem k nedostatku Maroldových olejů na trhu a rostoucím cenám umění 19. století však nejde až o takové překvapení. Úspěchem je rovněž 930 tisíc za obraz Alpská vesnice v dešti od Bedřicha Havránka, jde o druhou nejvyšší cenu za dílo tohoto autora. Zklamáním je naopak neúspěch Brožíkova obrazu Útěcha z roku 1880, který se na trh vrátil po pouhém roce a půl a byl nabízen za 1,74 milionu korun.

Johan Heiss: V říši Flóry / 2. pol. 17. stol.Johan Heiss: V říši Flóry / 2. pol. 17. stol.
olej na plátně /
57 x 80 cm /
cena: 1 240 000 Kč

Klasické moderně vévodila díla Rudolfa Kremličky. Portrét slečny Schückové, který jsme představovali v minulém čísle, se prodal za vyvolávací cenu 806 tisíc korun. Menší dvojportrét dvou sester se dostal z necelých 300 na 434 tisíce korun. Nárůst na víc než dvojnásobek zaznamenala ještě Cesta v aleji, krajina Františka Foltýna z roku 1938, která se prodala za 248 tisíc korun.

V kategorii starožitností se nejdráže prodaly barokní talířové hodiny, výrobek německého hodináře Josuy Wegelina z doby kolem roku 1680. Raritní stroj ukazující znamení zvěrokruhu, datum, den, měsíce a svátky se prodal za 744 tisíce korun, což je třetí nejvyšší cena za hodiny na českém aukčním trhu. Za 260 tisíc korun se prodaly ještě empírové závěsné hodiny s postavou Merkura.

Wegelin Josua: Talířové hodiny
zlacená měď / 43 x 34 cm
cena: 744 000 Kč

Za více než sto tisíc korun se prodalo hned deset kusů nábytku, což je vzhledem k útlumu v tomto segmentu trhu velký úspěch. Dva nejdražší kusy, párové empírové guerdiony (596 tisíc) a barokní jídelní stůl (570 tisíc korun), byly navíc draženy s výraznými nárůsty oproti minimálnímu podání. Za vyvolávací cenu se prodal například elegantní oválný empírový sekretář (322 tisíc) nebo známý Elefantenrüsseltisch podle návrhu Adolfa Loose (149 tisíc korun). Z 360 na 471 tisíc korun se dostaly barokní sáně v podobě skákajícího koně.

Džbán s víkem / Morava, 1734Džbán s víkem / Morava, 1734
fajáns, bíla glazura, malba / výška 31 cm /
cena: 297 600 Kč

Nejdražším kusem ze sbírky Františka Skály staršího se stal rapír z konce 16. století, italská či španělská práce, který se dostal ze 112 na 310 tisíc korun. Podobně urputně se bojovalo také o renesanční kuši (248 tisíc), perskou šavli z 18. století (174 tisíce) nebo osmanskou karabelu ze stejné doby (149 tisíc korun). Rekordem je cena 298 tisíc korun za habánský džbán se znakem cechu truhlářů z roku 1734. Dražba tohoto mimořádného kusu přitom začínala na přibližně třetinové ceně. Podobný nárůst zaznamenal i talíř s neidentifikovaným erbem ze západního Slovenska, jehož konečná cena se vyšplhala na 124 tisíce korun.