Poválečná Toyen jde do aukce s rekordní vyvolávací cenou
24. dubna 2024
Text Dvořáková Valérie | Foto European Arts | Datum 22.05.2015
Artificielismus Jindřicha Štyrského a Toyen je považován za jeden z největších přínosů českého umění evropské avantgardě. Jeho nejkvalitnější ukázky se ale na trhu objevují jen zřídka. V pražském hotelu Mariott se bude posledního května dražit Štyrského obraz Déšť.
Jindřich Štýrský: Bez názvu (Déšť) / 1927 / olej na plátně / 48,5 x 60,5 cm / European Arts 31. 5. 2015 / vyv. cena: 7 500 000 Kč
Malba pochází z roku 1927, tedy z počátku období, kdy se Jindřich Štyrský spolu s Toyen zabývali tvorbou v novém stylu, který nazvali artificielismus. Olej, který svůj název Déšť získal na Štyrského posmrtné výstavě v dubnu roku 1946, vznikl během Štyrského několikaletého pobytu v Paříži a je považován za jedno z nejpůvabnějších malířových děl tohoto období.
Letos je to již podruhé, co u European Arts zařadili do své nabídky malbu Jindřicha Štyrského. Drobná surrealistická práce Rêves…Mon chemin est lointain, l’appel est vain našla v březnu nového majitele za 1,68 milionu korun. Položka, která se bude dražit nyní, je ovšem mnohem významnější a spadá do podstatně vyšší cenové kategorie.
Jindřich Štyrský: Rêves…Mon chemin est lointain, l’appel est vain / 1935 / olej na plátně / 23,9 x 13,2 cm / European Arts 21. 3. 2015 / cena: 1 680 000 Kč
Známá a reprodukovaná malba Déšť byla přitom poprvé k mání před čtyřmi lety, kdy ji u 1. Art Consulting nabídli s vyvolávací cenou 10 milionů korun (bez aukční provize). Tehdy zůstala bez kupce. Nyní plátno začíná dražbu o 2,5 milionu korun níže, což by mohlo být pro potenciální zájemce příznivou motivací. Odhadovaná cena malby se v aukčním katalogu pohybuje v rozmezí 10 až 14 milionů korun.
Pakliže se obraz prodá, zařadí se mezi nejdražší Štyrského díla na aukčním trhu. Nad desetimilionovou hranicí bylo dosud vydraženo sedm jeho maleb, přičemž rekord již šestým rokem drží pozdní olej Maldoror, prodaný za bezmála 13 milionů korun.
European Arts 28. 4. 2023, Galerie Kodl 26. 5. 2024
24. dubna 2024Auktionshaus im Kinsky, Vídeň 24. 4. 2024
19. dubna 2024Adolf Loos Apartment and Gallery, 21. 4. 2024
11. dubna 202424. dubna 2024
5. prosince 2023
1. června 2022
6. května 2022
23. listopadu 2022
7. července 2022
24. května 2022