Surrealistický Medek

European Arts 22. 11. 2015

Listopadové aukci European Arts Investments vévodí výjimečné dílo, jaké se na českém trhu s uměním objevuje jen zřídka. V nabídce je klíčová surrealistická olejomalba Mikuláše Medka z roku 1950 nesoucí název Květináče (Snídaně).

Mikuláš Medek: Květináče (Snídaně) / 1950 / olej na plátně / 109 x 56 cm / vyv. cena 7 200 000 Kč Mikuláš Medek: Květináče (Snídaně) / 1950 / olej na plátně / 109 x 56 cm / vyv. cena 7 200 000 Kč

Vnuk jednoho z největších českých krajinářů Antonína Slavíčka, Mikuláš Medek, se ve své tvorbě vyvíjel od surrealismu, přes existenciální východiska až po abstraktní malbu. Pro svůj osobitý vklad ke všem těmto přístupům je považován za jednoho z našich nejvýznamnějších poválečných umělců. Květináče (Snídaně) pochází z nesmírně významného období Medkovy tvorby, kdy vrcholila jeho surrealistická fáze. Společně se svou ženou, fotografkou Emilou Medkovou, se aktivně účastnil aktivit surrealistického okruhu, který tehdy formovali především Karel Teige, Vratislav Effenberger, Libor Fára, Josef Istler a Václav Tikal.

Sám Medek přiznával, že v tomto období bylo jeho dílo ovlivněno tvorbou Toyen. Tomu odpovídá i olejomalba Květináče (Snídaně). Obraz je jednoduše rozčleněn do předního a zadního plánu a na monochromním pozadí mu dominuje zídka či okenní římsa se dvěma symetricky rozmístěnými květináči. V pravém z nich je zabodnutý nůž, z levého vyrůstá rostlina skomírajícího suchého vzhledu, která ve své koruně drží dva předměty – cívku na niť a svázané ženské ňadro, do nějž je právě zabodáván jídelní příbor. Jak ve svém posudku k dílu poznamenává Karel Srp, „obraz připomíná autorův tehdejší soustavný zájem o objekty, s jejichž věcnou stránkou dokázal důmyslně pracovat: zbavoval je účelnosti a měnil v pomyslné svědky iracionálního přehodnocení, ve vypjaté posly existenciálních, úzkostných dramat“.

Mikuláš Medek: Kompozice pro interiér Čs. aerolinií / 60. léta 20. století / olej a laky na plátně / 100 x 101 cm / vyv. cena 1 500 000 Kč Mikuláš Medek: Kompozice pro interiér Čs. aerolinií / 60. léta 20. století / olej a laky na plátně / 100 x 101 cm / vyv. cena 1 500 000 Kč

Malba je veřejnosti dobře známa, byla totiž v roce 1971 vystavena v Kolíně nad Rýnem na Výstavě současných československých malířů, i na třech Medkových samostatných výstavách – v roce 1969 v Hradci Králové, v roce 1977 v německém Bochumu a naposledy v roce 2002 v pražském Rudolfinu.

S vyvolávací cenou 7,2 milionu korun jsou Květináče (Snídaně) jednoznačným kandidátem na autorský rekord, který dosud drží Dívka se švihadlem z konce 50. let, kterou předloni vydražila Galerie Kodl za 6 milionů korun. Aukci European Arts navíc doplní ještě jiné Medkovo dílo, a to Kompozice pro interiér Čs. aerolinií, která připomíná Medkovu významnou veřejnou zakázku pro ČSA v 60. letech minulého století. V nabídce je s vyvolávací cenou 1,5 milionu korun.