Art+Antiques Sýpka 20. 2. 2011

V neděli 20. února proběhla na Žofíně první letošní aukce domu Sýpka. Polovinu nabídky tvořilo umění, především poválečné a současné, druhou polovinu starožitnosti. Prodalo se 45 procent z celkového počtu pěti set položek, dohromady za 4,2 milionu korun (všechny ceny jsou uváděny včetně aukční provize).

Emil Filla: Zátiší s pohárem / 1947 / olej na plátně / 24 x 34,5 cm

Titulní dílo katalogu, menší Zátiší s pohárem od Emila Filly, datované do roku 1947, našlo kupce za vyvolávací cenu 1,2 milionu korun, a stalo se tak nejdražším dílem aukce. Jeden příhoz nad vyvolávací cenu, za 153 tisíc korun, se prodala zajímavá malba Vladimíra Kokolii Místa Z z roku 2006. Kvalitní plátno Bohumíra Matala Přítomnost člověka z roku 1969 dosáhlo necelých 260 tisíc korun, což je u pozdního díla této výrazné brněnské osobnosti jedna z nejvyšších cen vůbec.

František Tavík Šimon: Pobřeží Normandie / olej na plátně / 54,5 x 65,5 cm

Skvělým ziskem je pro nového majitele obraz Pobřeží Normandie od Františka Tavíka Šimona, svou kvalitou na trhu naprosto výjimečný. Jeho cena vzrostla v dražbě o více než 40 procent, i tak ale vyšel na přiměřených 236 tisíc korun. Bojovalo se i o Tavíkovu akvatintu Boulevard St. Denis, jež vyšla na více než 42 tisíc korun. S velkým nárůstem se prodala také práce málo dostupného portrétisty první poloviny 19. století Antonína Machka. Portrét J. Waltera v dražbě vyletěl na dvojnásobek prvního podání, až na výjimečné 283 tisíce korun. Jeho pandán – portrét manželky – zůstal neprodán. Zájem byl naopak o čtveřici grafik Františka Kupky v cenovém rozpětí 24 až 65 tisíc korun.

Adolf Loos: Židle s područkami

Wiener Mobelfabrik F.O.Schmidt, po 1900 / lakované

mahagonové dřevo / v. 74,5 cm, š. 56 cm, h. 49 cm

Ze starožitností patřila mezi nejvýraznější položky židle s područkami Adolfa Loose, která vyšla na necelých 83 tisíc korun. Loosovo polohovatelné křeslo, navržené kolem roku 1907 pro vídeňský interiér Rudolfa Krause, nabízené za stejnou částku, kupce nenalezlo. Křeslo Karla Honzíka z 30. let vyšlo na necelých 30 tisíc korun.

Na aukci výtvarného umění a starožitností navazovala další specializovaná dražba uměleckého skla a designu, nabízející třetí část obsáhlé české sbírky. Nejdráže, za první podání činící 41,3 tisíce korun, se prodala křišťálová váza z ateliéru profesora Drahoňovského vyrobená v Kamenickém Šenově roku 1931. Položkou s nejvyšší vyvolávací cenou byla socha Strážce od Stefana Milkova z černého taveného skla. Za necelých 378 tisíc korun však zájem nevzbudila. Na trhu se objevila už před dvěma lety, tehdy vyšel její odlitek u Galerie Art Praha na 195,5 tisíc korun.