Art+Antiques Sýpka 22. 5. 2011

Na květnové aukci výtvarného umění, starožitností a designu pořádané brněnským domem Sýpka se prodala více než třetina z nabízených 340 položek za celkovou částku 2,6 milionu korun (všechny ceny jsou uváděny včetně aukční provize).

Alois Mikulka: Malá noční / 1996 / olej na překližce / 73 x 80 cm / cena: 224 200 Kč

Nejvyšší ceny dosáhla malba brněnského současného scénografa a naivistického výtvarníka Aloise Mikulky. Olej Malá noční z roku 1996 vylétl z 55 až na 224 tisíc, stejně jako o tři desetiletí starší plátno Hlídač lvů, které skončilo na 180 tisících korunách. Mikulka je autorem, od nějž se za poslední desetiletí v aukcích objevily snad jen dvě malby, a tak lze zájem kupujících přičíst i tomuto faktu. Nárůst ceny zaznamenal i olej Otakara Slavíka z konce 70. let, jenž vyšel na 200 tisíc korun. Zájem byl i o malbu Joži Úprky Na louce, jež stála nového majitele 171 tisíc korun. Kupce za 17 tisíc korun našel také cínový a olověný reliéf Evy Kmentové Pěst, původní odlitek z roku 1972.

Zvláštní položkou aukce byla šestice originálních kolážových ilustrací Jiřího Koláře ke sbírce Ladislava Klímy Cholupický den včetně původního samizdatového tisku. Jeho cena vzrostla asi o třetinu na konečných 141 tisíc korun. Od Koláře se prodaly i další menší práce, dvě roláže ze 70. let a kolážový objekt Jablko (40, 48 a 36 tisíc korun). Výrazných nárůstů se dočkaly i práce na papíře Kamila Lhotáka, litografie s nádražím Freres Lissac 35 tisíc korun, Odilla v námořnickém oblečku 36 tisíc korun.

Houpací křeslo № 472 / Thonet, 1904

ohýbané bukové dřevo / 71 x 51 cm / cena: 48 380 Kč

Z nábytku a designu si kupující odnesli houpací křeslo Thonet vyrobené v roce 1904 pro americký trh, ještě s původní sběratelsky zajímavou nálepkou. Jeho cena vzrostla trojnásobně na 48 tisíc korun. Za první podání našlo kupce i designové křeslo Vitra navržené v roce 1950 manželi Eamesovými a vyrobené na přelomu 80. a 90. let firmou Herman Miller (23 tisíc korun). Stejně tak jediný zájemce koupil funkcionalistické křeslo Josefa Gočára určené pro interiér pardubického Hotelu Grand (29 tisíc korun).