Art+Antiques Sýpka 23. 10. 2011

Nejdražší položkou aukce společnosti Sýpka se stal obraz Františka Tavíka Šimona Dívka kráčející z trhu z malířova pobytu na Cejlonu.

Na aukci konané v neděli 23. října na pražském Žofíně se prodal za vyvolávací cenu 330 tisíc korun, což je pátá nejvyšší cena za dílo tohoto autora (všechny ceny jsou uváděny včetně aukční provize). Celkový obrat činil 2,76 milionu korun, přičemž nového majitele našla polovina z 330 uměleckých děl a starožitností. Navazující aukce českého poválečného skla vynesla 731 tisíc korun. Její úspěšnost byla přibližně třetinová.

František Tavík Šimon: Dívka kráčející z trhu olej na plátně

František Tavík Šimon: Dívka kráčející z trhu
olej na plátně / 98 x 71,5 cm / cena: 330 400 Kč

Z obrazů lze zmínit ještě nedatované symbolistní plátno Beneše Knüpfera Mniši na pobřeží (106 tisíc) nebo Louku za vsí, dílo Josefa Ullmanna z roku 1915 (94 tisíc). Z prací na papíře se nejdráže prodala suchá jehla Kamila Lhotáka z roku 1965, a to za 65 tisíc korun, bezmála dvojnásobek vyvolávací ceny. Dobře se prodávaly také grafiky Tavíka Šimona. Slavný barevný lept z karnevalového veselí v Paříži Mi-car me se dostal na necelých 44 tisíc korun, pohled na noční New York z roku 1927 stál jen o tři tisíce méně. Za 46 tisíc korun byla vydražena také jedna z fotografií Miroslava Tichého.

V kategorii užitého umění se nejdráže prodalo soudobé designové křeslo podle návrhu Rakušana Manfreda Kielhofera. Tzv. Světelné křeslo, vyráběné od roku 2002 firmou Interflux, se prodalo za 71 tisíc korun, dvojnásobek minimálního podání. Z děl secese a moderny dosáhly nejvyšších cen dřevěné křeslo nabízené jako dílo Jana Kotěry (43 tisíc), pár kubizujících květníků (35 tisíc), dvojice kubistických svícnů z lisovaného skla podle návrhu Antonína Procházky (31 tisíc), funkcionalistický svícen od Jana Vaňka (25 tisíc) a souprava šesti sklenic z produkce Wiener Werkstätte (24 tisíc korun). Nárůst z 35 na 71 tisíc korun pak zaznamenala ještě unikátní barokní cestovní lékárnička.

Frantisek Vizner: Vaza

František Vízner: Mísa-objekt / kolem 1987
broušené kobaltově modré sklo / průměr 30 cm / cena: 300 900 Kč

Na následující aukci skla se hned dvě položky prodaly za více než sto tisíc korun: mísa od Františka Víznera za 301 tisíc a sousoší Skleněná fontána I Od Reného Roubíčka za 189 tisíc korun. Ze sériově vyráběných kusů se nejdráže prodala váza od Ladislava Olivy z roku 1960 za 26 tisíc korun. Ve všech třech případech šlo o prodeje za vyvolávací cenu.