Kvalitu českého trhu prověří veletrh starožitností
Text Redakce ART+ | Datum 07.11.2016
Západočeská galerie připravila na závěr roku výstavu pozepomenutého malíře a kreslíře první třetiny 20. století Huga Boettingera. Jakkoliv se za první republiky těšil značné popularitě, dnes se s jeho díly příliš nesetkáváme. Jeho aukční rekord má hodnotu 408 tisíc korun je již devět let starý.
Hugo Boettinger: Pařížská společnost, 1903 olej na plátně, 37 x 46 cm, cena: 408 000 Kč, Dorotheum 15. 9. 2007 |
Hugo Boettinger, syn plzeňského fotografa Josefa Böttingera, byl vyhledávaným portrétistou vyšších vrstev, tvůrcem křehkých dívčích aktů a zároveň autorem humoristických kreseb známým širokému publiku jako Dr. Desiderius. Boettingerovy především portrétní kresby byly výjimečně populární a během jeho života byly mnohokrát vystavovány a publikovány.
Ve 20. letech svými karikaturami přispíval do Lidových novin, Prager Presse, Světozoru a řady dalších periodik. Jeho kresby byly vydány v několika albech a jeho výstavy v Praze i v menších městech budily pravidelně velký zájem publika i tisku a jeho veselá dílka se na výstavách také velmi rychle prodávala.
Hugo Boettinger: Vlasta Burian |
Žádný z teoretiků umění, kteří se osobou Huga Boettingera zabývali, se nemohl vyhnout údivu, jak se v jedné osobě může skrývat pohotový kreslíř, který bystře glosuje a ironizuje veškeré dění kolem sebe, a zároveň malíř poněkud zpátečnických idylických krajin zaplněných snícími dívkami. Autor měl totiž v té době již za sebou také dvacet let malířské kariéry. Patřil k secesní generaci a v prvním desetiletí 20. století se jevil jako slibný talent, aktivně se účastnil výstav doma i v zahraničí a kritikou byl dobře hodnocen.
Proměny, kterými prošlo umění v následujících letech, sledoval skepticky a s nepochopením. Většinou se moderní umělecké směry stávaly jen předmětem vtipu některé z jeho veselých kreseb. Po roce 1918 se jeho původně soukromá záliba v komických portrétech známých, pozorovací talent a vrozené vtipálkovství spojily v novinových a časopiseckých kresbách, v nichž našel nové pole působnosti.
V posledních pěti letech trhem prošlo 55 Boettingerových děl, mezi nimi tři desítky obrazů. Kupce našla více než polovina z nich. Nejdráže se prodal portét malířovy manželky, který byl v květnu Galerií Kodl vydražen za 96 tisíc korun a kterému v celkovém žebříčku Boettingerových aukčních prodejů patří sedmé místo.
Malířovým top 10 s největší pravděpodobností zahýbe obraz V casinu z doby kolem roku 1907, který bude na své nadcházející aukci dražit společnost European Arts. Vyvolávací cena je stanovena na 140 tisíc korun (+24,2% provize). I prodej za minimální podání by stačil na třetí příčku top 10. Překvapit by mohl také obraz V divadle z let 1910–19, který bude o týden později nabízet Galerie Kodl. Dražba bude startovat na 40 tisících korun (+20% provize).
Obecně lze říct, že trh s uměním kopíruje hodnocení historiků umění a více si cení malířových děl z prvních let 20. století, než jeho prací z 20. a 30. let. Tato díla se však na aukcích příliš často nevyskytují. Cenový rekord drží obraz Pařížská společnost z roku 1903, který byl v září 2007 v Dorotheu vydražen za 408 tisíc korun, trojnásobek minimálního podání.
Výstavu Kronikář nových času: Hugo Boettinger (1880–1934) je možné v plzeňských Masných krámech navštívit do 8. ledna příštího roku.
__________________
Doplnění 20. 11. 2016: Obraz V casinu se prodal v novém autorském rekordu za 447 tisíc korun.
(všechny ceny jsou uváděny včetně aukční provize)
50. jubilejní veletrh Antique 18.–21. 4. 2024
17. dubna 2024Přehled trhu s uměním za rok 2023 v Ročence Art+
16. dubna 2024150 let od první výstavy impresionistů
15. dubna 202417. dubna 2024
8. dubna 2024
24. května 2021
14. května 2021
11. května 2021