Březen 2017 1146

Top 10 Foltýn

10 nejdražších děl Františka Foltýna

V březnu zaznamenal český trh rekordní prodej obrazu Františka Foltýna Ženy u vody. Ten byl vydražen v novém autorském maximu 5,25 milionu korun a zařadil se tak mezi tři celosvětově nejdražší autorovy obrazy.

S cenami obrazů Imperialismus a Dostojevskij pocházejících ze sbírky Hascoe a prodanými v roce 2011 však cena v tuzemsku prodaného obrazu Ženy u vody (více zde) soutěžit nemůže a prozatím za nimi výrazně zaostává. Z aktuálně sestaveného pořadí deseti celosvětově nejdražších Foltýnových děl se však na tuzemském trhu prodaly pouhé tři obrazy, ačkoli prodeje autorových děl jsou zde konstantní a pohybují se často na hranici kolem 1,5 milionu korun. V zahraničí, Slovensko nevyjímaje, jsou prozatím sběratelé ochotni za Foltýnovy malby utratit více peněz než na trhu domácím.

Z maleb, prodaných na zdejším trhu, které se do top 10 nedostaly, jmenujme pro celkový přehled alespoň výraznější úspěchy. Obraz Odpolední siesta z roku 1924 byl prodán v roce 2008 za cenu přesahující 2 miliony korun. Za téměř 1,94 milionu korun bylo vydraženo plátno Děvče s červenou stuhou ve vlasech, o něco levněji, za 1,63 milionu, získal nového majitele olej Kompozice z roku 1936. Nad hranicí 1 milionu korun se podle databáze ART+ prodalo dalších jedenáct Foltýnových děl (vše včetně provize).

Aktuální žebříček byl sestaven na základě ceny přepočtené na české koruny (nebo její předpokládané výše v českých korunách). K přepočtu byl použit kurz dané cizí měny platný v okamžiku prodeje. U některých starších prodejů však nebylo možno kurz ověřit, to platí zejména o položce číslo 7 Kubistické zátiší (kde neznáme ani tehdejší provizi prodejce), která by se mohla eventuálně posunout ještě o jednu pozici výše. Není-li uvedeno jinak, jsou ceny včetně aukční provize.

1/ Imperialismus / 1925 olej na plátně / 115 x 84 cm cena: 490 265 eur / 12 767 524 Kč Sotheby's Londýn, 13. 6. 2011 (Hascoe Family Collection)

1/ Imperialismus / 1925
olej na plátně / 115 x 84 cm
cena: 490 265 eur / 12 767 524 Kč
Sotheby's Londýn, 13. 6. 2011 (Hascoe Family Collection)

2/ Dostojevskij / 1922 olej na plátně / 124 x 110 cena: 381 632 eur / 9 938 494 Kč  Sotheby's Londýn, 13. 6. 2011 (Hascoe Family Collection)

2/ Dostojevskij / 1922
olej na plátně / 124 x 110
cena: 381 632 eur / 9 938 494 Kč

 3/ Ženy u vody / 1924 olej na plátně / 138 x 158 cm cena: 194 227 eur / 5 250 000 Kč  Prague Auctions 20.3. 2016
3/ Ženy u vody / 1924
olej na plátně / 138 x 158 cm
cena: 194 227 eur / 5 250 000 Kč
Prague Auctions 20. 3. 2016

4/ Krajina od Mukačeva / 1922  olej na plátně / 70 x 90 cm  cena: 191 160 eur / 4 926 193 Kč Soga Bratislava, 15. 11. 2011

4/ Krajina od Mukačeva / 1922
olej na plátně / 70 x 90 cm
cena: 191 160 eur / 4 926 193 Kč
Soga Bratislava, 15. 11. 2011

5/ Kompozice / kolem 1927 olej na plátně / 92 x 65 cm  cena:  176 652 eur / 4 843 800 Kč European Arts, 30. 3. 2014

5/ Kompozice / kolem 1927
olej na plátně / 92 x 65 cm
cena:  176 652 eur / 4 843 800 Kč
European Arts, 30. 3. 2014

6/ Krajina od Mukačeva II / kolem 1922 olej na plátně / 61 x 95 cm  cena: 136 880 eur / 3 697 129 Kč Soga Bratislava, 12. 11. 2013

6/ Krajina od Mukačeva II / kolem 1922
olej na plátně / 61 x 95 cm
cena: 136 880 eur / 3 697 129 Kč
Soga Bratislava, 12. 11. 2013

7/ Kubistické zátiší / 1924 olej na plátně / 64 x 81 cm  cena: 57 450 GBP (81 210 eur dle přepočtu Christie's) cena bez provize Christie's Londýn, 5. 4. 1990

7/ Kubistické zátiší / 1924
olej na plátně / 64 x 81 cm
cena: 57 450 GBP (81 210 eur dle přepočtu Christie's)
cena bez provize
Christie's Londýn, 5. 4. 1990

8/ Dva / 1925 olej na plátně / 125 x 95 cm  cena: 109 740 eur / 2 792 883 Kč Soga Bratislava, 13. 11. 2012

8/ Dva / 1925
olej na plátně / 125 x 95 cm
cena: 109 740 eur / 2 792 883 Kč
Soga Bratislava, 13. 11. 2012

 9/ Abstraktní kompozice / 1936-7 olej na plátně / 80 x 116 cm cena: 85 605 eur / 2 229 333 Kč Sotheby's Londýn, 13. 6. 2011 (Hascoe Family Collection)

9/ Abstraktní kompozice / 1936-1937
olej na plátně / 80 x 116 cm
cena: 85 605 eur / 2 229 333 Kč

10/ Krajina z okolí Mukačeva / kolem 1922 olej na plátně / 70 x 100 cm cena: 2 184 000 Kč  European Arts, 8.10. 2000

10/ Krajina z okolí Mukačeva / kolem 1922
olej na plátně / 70 x 100 cm
cena: 2 184 000 Kč
1. Art Consulting, 8. 10. 2000