Top 10 práce na papíře

Nejdražší kresby, akvarely a kvaše do května 2011

Úterní debata v Topičově salonu bude věnována sběratelství grafiky a prací papíře (zde). U této příležitosti jsme připravili přehled nejdražších vydražených děl v této kategorii. Kresby, akvarely a další práce na papíře byly na českých aukcích dlouho podhodnoceny, v posledních letech jdou však ceny špičkových děl nahoru. První desítku tak tvoří výhradně díla vydražená za více než milion korun (všechny ceny jsou uváděny všetně aukční provize).

1 / František Kupka: Ženský akt / 1909
pastel na šedém papíře / 41 x 61 cm
cena: 3 000 000 Kč / Gale Kodl 4. 12. 2005

2 / František Kupka: Abstraktní malba / 1930
kvaš na kartonu / 38,5 × 24 cm
cena: 2 124 000 Kč / 1. Art Consulting 17. 5. 2009

3 / Pablo Picasso: Kytara / 1923
barevné křídy na papíře / 21 × 14 cm
cena: 1 955 000 Kč / Meissner & Neumann 27. 5. 2007

4 / Pablo Picasso: Láhev a sklenice / 1923
akvarel na papíře / 15 x 11 cm
cena: 1 550 000 Kč / Meissner & Neumann 27. 5. 2007

5 / František Kupka: Vertikální a diagonální plány / 1951
kvaš na papíře / 54,8 x 38,9 cm
cena: 1 485 000 Kč / Prague Auctions 16. 5. 2010

6 / Toyen: Nebezpečná hodina / 1943
kombinovaná technika, papír / 57 × 39 cm
cena: 1 440 000 Kč / Galerie Art Praha 22. 11. 2009

7 / Emil Filla: Květiny ve džbáně / 1914
kombinovaná technika, papír / 38 × 23 cm
cena: 1 440 000 Kč / Dorotheum 18. 9. 2010

8 / Josef Šíma: Krajina / 1931
kombinovaná technika, karton / 60 x 88 cm
cena: 1 121 000 Kč /Galerie Art Praha 23. 4. 2006

9 / Toyen: Polní strašák / 1945
kombinovaná technika, papír / 59 × 41 cm
cena: 1 092 000 Kč / Galerie Art Praha 22. 11. 2009

10 / Alfons Mucha: Praha / kolem 1900
kombinovaná technika, papír / 102 × 78 cm
cena: 1 044 000 Kč / Galerie Kodl 3. 12. 2006

_______________________________________________________________________

O sběratelství prací na papíře budou v Topičově salonu debatovat Ondřej Chrobák, někdejší ředitel Sbírky grafiky a kresby Národní galerie, Antonín Chrudimský, předseda Klubu přátel Nové skupiny, sběratelského sdružení, které pro své členy pravidelně vydává prémie v podobě grafických listů předních českých výtvarníků, a významný sběratel prací na papíře českého 19. století Jiří Šimek. Termín: úterý 17. 5. 2011 od 18.00 hodin.

Muzikova nejdražší desítka by přišla na 77 milionů korun

TOP 10 Františka Muziky

8. dubna 2024
Sběratelé dotlačili Procházku k historickému rekordu

Prodeje Antonína Procházky v roce 2023 a aktuální TOP 10

Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Zajímavé aukční výsledky Karla Vítězslava Maška

Picasso Pablo

Francis Bacon online

Francis Bacon online

20. července 2020

Sto a víc: Kam se zařadí Leonardo?

14. listopadu 2017

Zapomeňte na Picassa

Zapomeňte na Picassa

5. ledna 2014