Muzikova nejdražší desítka by přišla na 77 milionů korun
8. dubna 2024
Text Skřivánek Jan | Foto ART+ | Datum 14.05.2011
Úterní debata v Topičově salonu bude věnována sběratelství grafiky a prací papíře (zde). U této příležitosti jsme připravili přehled nejdražších vydražených děl v této kategorii. Kresby, akvarely a další práce na papíře byly na českých aukcích dlouho podhodnoceny, v posledních letech jdou však ceny špičkových děl nahoru. První desítku tak tvoří výhradně díla vydražená za více než milion korun (všechny ceny jsou uváděny všetně aukční provize).
1 / František Kupka: Ženský akt / 1909
pastel na šedém papíře / 41 x 61 cm
cena: 3 000 000 Kč / Gale Kodl 4. 12. 2005
2 / František Kupka: Abstraktní malba / 1930
kvaš na kartonu / 38,5 × 24 cm
cena: 2 124 000 Kč / 1. Art Consulting 17. 5. 2009
3 / Pablo Picasso: Kytara / 1923
barevné křídy na papíře / 21 × 14 cm
cena: 1 955 000 Kč / Meissner & Neumann 27. 5. 2007
4 / Pablo Picasso: Láhev a sklenice / 1923
akvarel na papíře / 15 x 11 cm
cena: 1 550 000 Kč / Meissner & Neumann 27. 5. 2007
5 / František Kupka: Vertikální a diagonální plány / 1951
kvaš na papíře / 54,8 x 38,9 cm
cena: 1 485 000 Kč / Prague Auctions 16. 5. 2010
6 / Toyen: Nebezpečná hodina / 1943
kombinovaná technika, papír / 57 × 39 cm
cena: 1 440 000 Kč / Galerie Art Praha 22. 11. 2009
7 / Emil Filla: Květiny ve džbáně / 1914
kombinovaná technika, papír / 38 × 23 cm
cena: 1 440 000 Kč / Dorotheum 18. 9. 2010
8 / Josef Šíma: Krajina / 1931
kombinovaná technika, karton / 60 x 88 cm
cena: 1 121 000 Kč /Galerie Art Praha 23. 4. 2006
9 / Toyen: Polní strašák / 1945
kombinovaná technika, papír / 59 × 41 cm
cena: 1 092 000 Kč / Galerie Art Praha 22. 11. 2009
10 / Alfons Mucha: Praha / kolem 1900
kombinovaná technika, papír / 102 × 78 cm
cena: 1 044 000 Kč / Galerie Kodl 3. 12. 2006
_______________________________________________________________________
O sběratelství prací na papíře budou v Topičově salonu debatovat Ondřej Chrobák, někdejší ředitel Sbírky grafiky a kresby Národní galerie, Antonín Chrudimský, předseda Klubu přátel Nové skupiny, sběratelského sdružení, které pro své členy pravidelně vydává prémie v podobě grafických listů předních českých výtvarníků, a významný sběratel prací na papíře českého 19. století Jiří Šimek. Termín: úterý 17. 5. 2011 od 18.00 hodin.
8. dubna 2024Prodeje Antonína Procházky v roce 2023 a aktuální TOP 10
27. února 2024Zajímavé aukční výsledky Karla Vítězslava Maška
23. února 20248. dubna 2024
10. srpna 2022
25. března 2022
28. července 2021
20. července 2020
14. listopadu 2017
5. ledna 2014