Top 10 Slováci

V úterý se budou v Bratislavě nejspíš přepisovat tabulky nejdražších děl slovenského umění. U této příležitosti jsme sestavili seznam desítky nejdražších obrazů slovenských autorů, které byly vydraženy na českých aukcích. Ceny jsou uváděny včetně aukční provize, přepočet na eura byl proveden kurzem platným v den aukce.

Ľudovít Fulla: Madona

1 / Ľudovít Fulla: Madona / 1934
olej, plátno / 60 x 40 cm
cena: 3 360 000 Kč / 138 560 eur / Dorotheum 20. 9. 2008

Cyprián Majerník: Jasnovid

2 / Cyprián Majerník: Jasnovidec / 1940
olej na plátně / 63,5 x 98 cm
cena: 2 890 000 Kč / 112 300 eur / 1. Art Consulting 20. 6. 2010

Mikuláš Galanda: Milenci

3 / Mikuláš Galanda: Milenci
olej, překližka / 30,5 x 24,5 cm
cena: 2 760 000 Kč / 112 750 eur / Dorotheum 21. 5. 2011

Martin Benka: Leto (Orava)

4 / Martin Benka: Leto (Orava) / 1934

olej, plátno / 95 x 80 cm
cena: 2 400 000 Kč / 98 100 eur / Dorotheum 17. 9. 2011

Ľudovít Fulla: Zátiší

5 / Ľudovít Fulla: Zátiší
olej, plátno / 35 x 40 cm
cena: 1 440 000 Kč / 58 800 eur / Dorotheum 21. 5. 2011

Vojtěch Erdélyi: Za Zakarpatské Rusi

6 / Vojtěch Erdélyi: Ze Zakarpatské Rusi / kolem 1930
olej, plátno / 114 x 96 cm
cena: 1 180 000 Kč / 47 250 eur / 1. Art Consulting 18. 5. 2008

Martin Benka: Letní krajina

7 / Martin Benka: Letní krajina / 1911
olej, plátno / 68 x 97 cm
cena: 1 003 000 Kč / 37 100 eur / 1. Art Consulting 17. 5. 2009

Jakub Bauernfreund: V ateliéru

8 / Jakub Bauernfreund: V ateliéru
olej, plátno / 91 x 71 cm
cena: 826 000 Kč / 24 800 eur / 1. Art Consulting 1. 2. 2004

Endre Nemes: Černý horoskop

9 / Endre Nemes: Černý horoskop / 1964
kombinovaná technika na plátně / 160 x 130 cm
cena: 767 000 Kč / 28 170 eur / Adolf Loos Apartment and Gallery 25. 3. 2009

Jakub Bauernfreund: Dva bílé stoly

10 / Jakub Bauernfreund: Dva bílé stoly
olej, plátno / 130 x 82 cm
cena: 767 000 Kč / 27 260 eur / 1. Art Consulting 28. 1. 2007