Duben 2017 1163

Top 10 Slovenské umění

Nejdražší slovenské obrazy v roce 2016

Loni se obchodu s uměním dařilo nejenom v Čechách, ale určitý vzestup zájmu ze strany sběratelů a investorů evidujeme i na Slovensku. Za minulý rok se na tomto aukčním trhu prodala umělecká díla za téměř 5,7 milionu eur, což vzhledem k přechozímu období znamená nárůst zhruba o 30 %. Několik autorských rekordů současných výtvarníků na úterní dražbě společnosti Soga naznačují, že by se letošek mohl nést ve znamení částečného posunu poptávky k "mladším" jménům.

S výsledkem více než 200 tisíc eur (včetně provize) a úspěšností 54% skončila březnová aukce slovenské Sogy. Přestože nejdražší položkou se stala dle očekávání krajina oblíbeného Ladislava Mednyánszkého, který je v našem Top 10 zastoupen hned třikrát, na svá maxima si sáhla také trojice žijících autorů. Jedním z nich je čtyřiašedesátiletý výtvarník Peter Kľúčik, jehož velkormátový pandánový obraz V rajské záhrade (Zoológia) II. zdvojnásobil svoji vyvolávací cenu a prodal se za více než 9,5 tisíc eur. Osobní rekord si vylepšili rovněž současní umělci Peter Bartoš a Matej Fabian.

Při pohledu na obsazení a výši dosažených cen v žebříčku nejdražších děl slovenského umění je však evidentní, že naši sousedi jsou orientovaní spíše konzervativněji. Vedle prvenství zmiňovaného  slovensko-maďarského klasika Mednyánszkého vyvolalo pozornost především monumentální plátno Prodavači zeleniny, připisované vlámskému baroknímu malíři Fransi Snydersovi nebo na vesnické náměty zaměřené dílo Jana Hály. Oblíbenost potvrdili také výrazní slovenští modernisté Martin Benka a Mikuláš Galanda. Za zdůraznění pak stojí zejména na deváté příčce usazená koláž Morena II z let 1969 - 1989 od Andreje Barčíka, kterou Soga prodala na své listopadové aukci za částku 68 200 eur.

Všechny ceny jsou uváděny včetně aukční provize. Snímky poměrově odpovídají skutečným dílům.

1/ Ladislav Mednyánszky: Zurčiaci potok, 1908,                                                                                     olej na plátně, 150 x 200 cm, cena: 161 200 eur, Soga 26.4.2016

2/ Frans Snyders (připsáno): Prodavači zeleniny, po 1650,                                                                    olej na plátně, 163 x 231 cm, cena: 124 000 eur, Soga 22.11.2016

3/ Dominik Skutezky: Plenér, 1911,                                                                                         olej na plátně, 72,5 x 54,5 cm, cena: 115 320 eur, Soga 26.4.2016

4/ Martin Benka: Krajina z Liptova, kolem 1928,
olej na plátně, 88 x 69 cm, cena: 99 200 eur, Soga 26.4.2016

5/ Mikuláš Galanda: Snenie, 1930 - 1932,
olej na plátně, 48 x 33 cm, cena: 96 720 eur, Soga 26.4.2016

6/ Pál Szineyi-Merse: Potok, kolem 1908,
olej na plátně, 70,5 x 149 cm, cena: 86 800 eur, Soga 14.6.2016

7/ Jan Hála: Sediace dievča, 1934
olej na plátně, 81 x 66 cm, cena: 84 320 eur, Soga 26.4.2016

8/ Ladislav Mednyánszky: Západ slnka v lese, kolem 1890,
olej na plátně, 160 x 108 cm, cena: 74 400 eur, Soga 22.11. 2016

9/ Andrej Barčík: Morena II., 1969 - 1989,
koláž na sololitu, cena: 68 200 eur, Soga 22.11.2016

10/ Ladislav Mednyánszky: Stromy pri rieke, kolem 1890,
olej na plátně, 72 x 100 cm, cena: 64 480 eur, Soga 26.4.2016