Třetí nejdražší Toyen českých aukcí

Galerie Kodl, 26. 11. 2023

Po mírně rozpačitém podzimu jakoby sběratelé na konci listopadu chytili na Žofíně druhý dech. Na aukci Galerie Kodl utratili 291,4 milionu korun, čímž překonali výsledek jarní aukce. Ve výsledcích zazářila třetí nejdráže prodaná Toyen na tuzemských aukcích. Na autorský rekord si sáhli renomovaní autoři jako Zdeněk Burian či Ladislav Sutnar, z mladých umělců své dosavadní aukční maximum pokořil Jan Poupě.

Monte CarloToyen : Monte Carlo 1926
olej na plátně, 90 x 60 cm
Galerie Kodl, 26.11.2023
Dosažená cena: 64 800 000 Kč

Na českých aukcích je to už pravidlo. Když se v nabídce objeví obraz Toyen z jejího artificialistického období, mohou se sběratelé s příhozy přetrhnout. Stejným scénář se odehrál i na listopadové aukci Galerie Kodl. Obraz Monte Carlo z roku 1926 vstupoval do licitace s vyvolávací cenou 21,6 milionu korun s aukční provizí. O pár minut později se po úderu kladívka cena zastavila třikrát výše, tedy na 64,8 milionu korun.

Monte Carlo, které bylo vystaveno pouze jedenkrát, než skončilo na dlouho v soukromé sbírce významného českého architekta Jana Zázvorky, se v Toyenině aukčním žebříčku vyhouplo na třetí místo. Sběratelskou hodnotu posiluje i jeho adjustace do původního autorčina rámu. Před Monte Carlem je už jen Piková dáma také z roku 1926 a Cirkus, který Toyen namalovala o rok dříve. Druhým z dražených Toyeniných obrazů byla uhrančivá malba Il s’anime, kterou sběratelé ocenili na 13,44 milionu korun.

Podzim lepší než jaro

Čistě řečí čísel byla podzimní aukce Galerie Kodl úspěšnější než ta jarní. I když se prodalo o devět položek méně, utratili sběratelé o 13 milionů korun více. V průměru za jednu položku dali 1,48 milionu korun, což bylo 190 tisíc více než na jaře. Vyvolávací ceny posunuli o 88 procent, zatímco na jaře je zvedli o 66 procent. Klesl také podíl děl vydražených pod dolní hranicí předaukčního odhadu z 37 na 32 procent. Za vyvolávací cenu se prodalo 19 nabízených děl, na jaře jich bylo 24. Nového majitele nenašla jen tři nabízená díla.

TOP 10 listopadové aukce Galerie Kodl

Pořadí Autor Název Cena s  aukční provizí v  Kč Růst proti
vyvolávací ceně
1. Toyen Monte Carlo 64 800 000 +200 %
2. Filla Emil Zátiší s mandolínou 19 440 000 +62 %
3. Toyen Il s‘anime 13 440 000 +160 %
4. Čapek Josef Děti u domu 9 960 000 +108 %
5. Černý Karel Karlův most 9 360 000 +73 %
6. Filla Emil Zátiší s mandolínou a porcelánovou mísou 9 000 000 +7 %
7. Filla Emil Kuchyňské zátiší 8 040 000 +22 %
8. Burian Zdeněk Nejkrásnější planeta 7 440 000 +589 %
9. Medek Mikuláš Ptapčci 5 640 000 +88 %
10. Fulla Ľudovít Moravany 5 400 000 +543 %

Lepší bylo také skóre u milionových položek. Nad hranici jednoho milionu korun se dostalo 42 nabízených uměleckých děl (na jaře jich bylo 50), přičemž 13 z nich do aukce vstupovalo za méně než milion korun. Celkem stály všechny milionové položky 233,8 milionu korun, což bylo o necelých 15 milionů více než na jaře. Přes horní hranici předaukčního odhadu se z milionových děl podívalo 13 položek, na jaře jich bylo jen sedm.

Úspěšný Filla

Díky nedělní aukci překonal Emil Filla loňský rekord v celkovém obratu za vydražené obrazy. Zatímco loni všech 26 prodaných děl stálo sběratele necelých 117 milionů korun, letos už za 43 vydražených položek utratili necelých 122 milionů korun. Výrazně k tomuto výsledku přispěl nynější prodej Zátiší s Mandolínou z roku 1932 za 19,4 milionu korun. Jde o čtvrtý nejdražší obraz Emila Filly prodaný na tuzemských aukcích a nejdražší zátiší namalované po roce 1930. Letos jde už o třetím Fillovo dílo, které se vyšplhalo nad 10 milionů korun. Celkem se na Žofíně prodalo šest Fillových obrazů celkem za 46 milionů korun.

Zátiší s mandolínouFilla Emil: Zátiší s mandolínou 1932
Kombinovaná technika - Malba, 73 x 115 cm
Galerie Kodl, 26.11.2023
Dosažená cena: 19 440 000 Kč

Letošním maximem Josefa Čapka se na Žofíně staly za necelých 10 milionů korun Děti u domu. Obraz patří k dílům ze 30. let minulého století, která patří mezi sběrateli k nejžádanějším. Karlův most od Karla Černého se s cenovkou 9,4 milionu korun vyhoupl na druhé místo autorova aukčního žebříčku. Nejdražší Tanec v zahradě se letos na jaře u Galerie Kodl vydražil za více než dvojnásobek. (Přečtěte si více o obrazu Karlův most od Karla Černého)

Děti u domuČapek Josef: Děti u domu 1931
olej na plátně, 32 x 45 cm
Galerie Kodl, 26.11.2023
Dosažená cena: 9 960 000 Kč

Za zmínku stojí také dražba obrazu Česající se z roku 1908 od Maxe Švabinského. Jde o studii ke slavnému obrazu Žlutý slunečník. Z aukce odešel za 2,4 milionu korun. Švabinský o rok později vytvořil jeho repliku s názvem Žlutý slunečník (Léto), kterou do své sbírky zařadil průmyslník Jindřích Waldes. V roce 2009 ji vydražila 1. Art Consulting za 2,5 milionu korun a v roce 2017 znovu European Arts za 4,9 milionu korun.

Česající seŠvabinský Max: Česající se 1908
olej na plátně, 53 x 72 cm
Galerie Kodl, 26.11.2023
Dosažená cena: 2 400 000 Kč

Autorské rekordy

Dobré rozpoložení sběratelů v sále, na telefonu či na platformě Artslimit demonstruje i řada autorských rekordů. Na osmé místo ve výsledkové listině se s nárůstem na téměř sedminásobek vyvolávací ceny vyhoupnul olej Nejkrásnější planeta z roku 1963 od Zdeňka Buriana. S cenou 7,4 milionu korun se první obraz z takzvaného Protiválečného cyklu bezpečně usadil na vedoucím místě autorova aukčního žebříčku. Dosud nejdražší byl o tři roky mladší Tygr ussurijský vydražený v roce 2017 European Arts za 3,1 milionu korun. Díky listopadovému prodeji dosáhl Burian nejlepšího celkového výsledku na aukcích od roku 2017, když se zatím obrat blíží 8 milionům korun.

Nejkrásnější planetaBurian Zdeněk: Nejkrásnější planeta 1963
olej na plátně, 105 x 77 cm
Galerie Kodl, 26.11.2023
Dosažená cena: 7 440 000 Kč

Výrazných aukčních úspěchů se dočkali také dva zástupci slovenského umění. Ľudovít Fulla si za olej Moravany připsal dosavadní aukční maximum s cenou 5,4 milionu korun. Nyní druhou Madonu z roku 1934 prodalo Dorotheum v roce 2008 za 3,36 milionu korun. Jan Hála, který se sice narodil v jižních Čechách, ale jehož život a dílo je neodmyslitelně spjaté se Slovenskem, uspěl s dílem Priadky. Výjev z obce Važce sběratelé ocenili na 1,44 milionu korun. I u něj jde o autorský aukční rekord.

VenušeSutnar Ladislav: Venuše 1966
Akryl, 108 x 180 cm
Galerie Kodl, 26.11.2023
Dosažená cena: 3 000 000 Kč

Z rozsáhlého díla Ladislava Sutnara patří jeho cyklus Venuší k nejzáhadnějším a nejvíce diskutovaným, uvádí katalog k jeho výstavě z roku 2015 v Galerii města Plzně. Sutnar sám v roce 1963 uvedl, že soubor věnoval ženám, s nimiž se setkával během nočního života v newyorské 52. ulici. Do dražby u Galerie Kodl šla Venuše z roku 1966 a hned se stala s cenou 3 miliony korun nejdražším Sutnarovým dílem prodaným v aukci.

Lom IIPoupě Jan: Lom II 2023
olej na plátně, 110 x 170 cm
Galerie Kodl, 26.11.2023
Dosažená cena: 780 000 Kč

Z mladých umělců zabodoval pětatřicetiletý Jan Poupě. Jeho díla se na aukcích v posledních letech nevyskytovala. Na primárním trhu ovšem patří k nejžádanějším současným umělcům, čemuž odpovídá i cenová hladina jeho děl. Tu potvrdila i dražba obrazu Lom II, jehož dvojče je k vidění na aktuální výstavě Grotta v galerii Kvalitář. Cena 780 tisíc korun Poupětě katapultovala mezi aukční hvězdy současného umění.

TOP 5 podle růstu ceny listopadové aukce
Galerie Kodl

vyvolávací ceně
1. Neznámý autor Ikonický kabát Václava Havla 2 760 000 +1050 %
2. Radimský Václav Na břehu rybníka 576 000 +860 %
3. Beneš Vlastimil Periferie 1 080 000 +800 %
4. Fremund Richard Žluté město 1 320 000 +633 %
5. Kaván František Vlčí máky 516 000 +617 %

Havlovy rarity

Už před aukcí vzbudilo pozornost několik sběratelských artefaktů spojených se jménem bývalého prezidenta Václava Havla. Do aukce šly dvě olejomalby, které Havel namaloval coby náctiletý chlapec v 50. letech minulého století. V rodinné pozůstalosti je objevila Havlova švagrová Dagmar. Výtěžek by měl jít na opravu paláce Lucerna. Oba obrazy do aukce vstupovaly s vyvolávací cenou včetně provize 480 tisíc korun. Dohromady vydělaly 1,38 milionu korun a nedosáhly ani na dolní hranici předaukčního odhadu. Lépe na tom byla Krajina se sluncem, jejíž vyvolávací cenu zájemci zvedli o polovinu na 720 tisíc korun.

Krajina se sluncemHavel Václav: Krajina se sluncem 1950 - 1959
olej na plátně, 24 x 34 cm
Galerie Kodl, 26.11.2023
Dosažená cena: 720 000 Kč

Výrazně lépe si vedl temně zelený kabát, který Havla provázel celou sametovou revoluci. Na sobě ho měl i při své prvním projevu k plnému Václavskému náměstí 21. listopadu 1989. Sběratelé v dramatické dražbě vyvolávací cenu 240 tisíc korun vyhnali na jedenáctinásobek. Vítěz si Havlův kabát i s ručně psaným originálem Závěrečného slova odnesl za 2,8 milionu korun.

Ikonický kabát Václava Havla z významných událostí podzimu roku 1989 a jeden z jeho autentických předrevolučních rukopisůNeznámý autor: Ikonický kabát Václava Havla z významných událostí podzimu roku 1989 a jeden z jeho autentických předrevolučních rukopisů
Varia,
Galerie Kodl, 26.11.2023
Dosažená cena: 2 760 000 Kč

Kolekce čtrnácti Šímů vynesla přes 36 milionů korun

Kupkova Danae za 126,5 milionu korun překonala Kubištův rekord

21. dubna 2024