Art+Antiques Václav Radimský 2009

Václav Radimský byl velice plodným malířem, který za svůj život namaloval stovky, ne-li tisíce obrazů. Přestože jsou jeho díla na aukcích a v galeriích častými hosty, opravdu špičkové kusy se v nabídce objevují jen vzácně. Za takové lze považovat zejména práce z 90. let 19. století, potažmo z přelomu 19. a 20. století. Z této doby také pocházel dosud nejdražší Radimského obraz Krajina v Giverny, který byl na jaře 2003 na aukci Galerie Pictura vydražen za 1,17 milionu korun.

Rozměrná Krajina v Giverny je dodnes jediným Radimského dílem prodaným v aukci za více než milion korun. Nutno dodat, že srovnatelný obraz se před tím ani potom na trhu neobjevil. Za více než půl milionu bylo ale v posledních pěti letech draženo několik dalších obrazů z doby kolem roku 1900. Již v květnu 2003 se na aukci společnosti Meissner-Neumann obraz Letní odpoledne z roku 1902 prodal za 630 tisíc korun. Před dvěma lety se Radimského Topoly a vrby podél Seiny z roku 1903 objevily v nabídce londýnské aukční síně Sotheby’s. Obraz se prodal za necelých 16 tisíc liber, podle tehdejšího kurzu tedy přibližně za 650 tisíc korun. Na aukci společnosti 1. Art Consulting loni v květnu se cena obrazu Krajina z Polabí vyšplhala z 300 na 790 tisíc korun. Za 780 tisíc pak byl na konci září vydražen rozměrný obraz z roku 1902, který nabízelo pražské Dorotheum.

Václav Radimský: Říčka l‘Epte v Giverny / kolem 1900 / olej na plátně / 54 × 81 cm

Ceny ostatních děl jsou různé. Stropem většinou bývá částka 200 až 250 tisíc korun. Obrazy nad tuto cenovou hladinu patří už k tomu lepšímu, co Radimský vytvořil. Takovéto vyprofilování je věc zcela logická a pro trh nezbytná, zvláště u autora, jehož kolísavá tvorba se počítá ve stovkách kusů. Občas se objeví i výstřelky, u kterých nekoresponduje kvalita s cenou, jde však spíše o výjimky. Ačkoliv vlna všeobecného zájmu o práce tohoto českého impresionisty už není tak silná jako před několika lety, zájem po kvalitních dílech nadále trvá. „Radimského průměrné věci stagnují, ale ceny kvalitních obrazů jdou nahoru,“ hodnotí situaci galerista Martin Kodl, který na prosincové aukci prodal dva Radimského obrazy za 312 a 216 tisíc korun.

Jedním z obrazů, který vybočuje z Radimského průměru, je i představované plátno z malířova francouzského období, které nabízí Galerie Kroupa v Litomyšli. „Obraz byl namalován kolem roku 1900. Bližší časový údaj se ale u těchto obrazů, pokud nejsou autorem přímo datovány, stěží určuje,“ vysvětluje galerista Miroslav Kroupa. Předpokládá, že obraz zachycuje říčku l‘Epte, která protéká přímo vesničkou Giverny, kde Radimský pobýval. Obraz z francouzského období, navíc přímo z Giverny, to je něco, co se na našem trhu vídá opravdu zřídka kdy. Bude tomu odpovídat i požadovaná cena. Přesnou částku galerista Kroupa sděluje jen vážným zájemcům, dá se však předpokládat, že bude podobná jako v případě srovnatelných děl dražených v loňském roce.

Radimského popularita na trhu s uměním kontrastuje s tím, jak málo publikací či výstav mu dosud bylo věnováno. Před dvěma lety uspořádala Východočeská galerie v Pardubicích výstavu k šedesátému výročí malířova úmrtí, kterou doprovodil šedesátistránkový katalog. Plnohodnotná monografie ale stále chybí. Také Národní galerie dosud nezařadila tohoto autora do stálých expozic, o monografické výstavě nemluvě, přestože skrývá v depozitářích nejeden klenot z jeho francouzského období.

Václav Radimský se narodil v říjnu 1867 v obci Pašinky u Kolína. Byl žákem pražské Akademie a krátce studoval i ve Vídni. Svá nejlepší léta prožil ve Francii, kde pobýval v nejdůležitějších centrech francouzského krajinářství, v Barbizonu a v Giverny, kde žil i Claude Monet. Po návratu do Československa po první světové válce se usadil ve svém rodném kraji, který mu byl až do smrti v roce 1946 vděčným námětem jeho malířských kompozic. Radimského tvorba vychází z podnětů impresionismu, který jako jeden z mála českých autorů pojal přísně v duchu tvorby francouzských mistrů, pod jejichž vlivem ve Francii tvořil.

Václav Radimský: Krajina s vodní hladinou / před 1903

olej na plátně / 100 × 175 cm / cena: 1 170 000 Kč (Galerie Pictura 8. 6. 2003)

Rozporuplnost v recepci jeho díla dobře postihuje již recenze první malířovy pražské výstavy, která se za velkého zájmu publika konala roku 1899 v Topičově salonu. „Kdo vysvětlí psychologicky, že titíž lidé, vybuchující v aklamace před vervou a sálavostí Radimského jiter a večerů, sotva najdou u sebe tón blahosklonného uznání před jímavou melancholií Slavíčkovou nebo šeptavým smutkem jiných,“ ptal se tehdy kritik K. B. Mádl a hned si také odpověděl. Radimský je podle něj líbivým malířem pro davy, zatímco Slavíček od publika vyžaduje mnohem větší míru vnímavosti.