Vánoční aukce ukončí podzimní sezonu

Vltavín a Pictura 12. 12., Dolmen 13.12., Galerie Art Praha 15. 12. a Meissner-Neumann 16.12.

Ve druhém adventním týdnu nás čeká série pěti posledních letošních aukcí označených už přídomkem vánoční. Nabízejí poslední příležitost rozšířit své sbírky či investovat do výtvarného umění v roce, který bude z hlediska objemu prodejů v novodobé historii českého trhu rekordní. V následujících týdnech si pak dražitelé od podzimního obchodního ruchu odpočinou. První velkou novoroční aukcí bude až 23. ledna evening sale pořádaný Adolf Loos Apartment and Gallery s výjimečnou sérií umění českého kubismu.

Henri le Sidaner: Most v Clissonu za soumraku / 1911 / olej na plátně / 65,5 x 82 cm

Nabitý předvánoční aukční týden zahájí ve středu 12. prosince současně večerní dražby Vltavínu a Galerie Pictura. Vltavín nabídne přes 700 položek výtvarného umění, převážně prací na papíře. Je mezi nimi s vyvolávací cenou 96 tisíc korun například olej Bohumíra Matala Město, datovaný do roku 1948, za stejnou částku i Kázání na hoře olivetské, kresba uhlem od Aloise Wachsmana z 20. let s prestižním razítkem Waldesovy obrazárny. Položkou s nejvyšší vyvolávací cenou, 228 tisíc korun, je pozdní pastel Modré Benátky od Jana Zrzavého (všechny ceny uvádíme včetně aukční provize).

Alois Wachsmann: Kázání na hoře olivetské

Alois Wachsman: Kázání na hoře olivetské / 20. léta 20. století / uhel na papíře / 48 x 56 cm

razítko Waldesovy obrazárny č. 102

Ve stejný okamžik jako Vltavín nabídne v Praze svou vánoční kolekci i konkurenční Pictura. Zde je hlavní hvězdou večera plátno francouzského impresionisty Henri le Sidanera Most v Clissonu na soumraku (1911) s vyvolávací cenou 7,8 milionu korun a proveniencí Galerie Georges Petit. Přestože se dvě díla tohoto autora v posledních letech už u nás neúspěšně dražila, právě u Pictury a u Meissner-Neumann, významu nabízené malby nedosahovala. Pro nás je zajímavý mimo jiné fakt, že dotyčné dílo pod názvem Le pont au crépuscule (Dinan) zakoupil majitel v květnu 2008 v newyorské Sotheby`s pod dolní hranicí odhadu, tedy za 150 tisíc dolarů (v přepočtu při tehdejším nízkém kurzu dolaru tedy přibližně za 2,5 milionu korun). Sidanerova rozměrnější díla s atraktivními impresivními náměty ovšem na zahraničním trhu už několik let dosahují hranice milionu dolarů.

Z katalogu Pictury zaujme také nezvykle svěží plátno Jakuba Obrovského Odpočinek z roku 1916 s prvním podáním ve výši 660 tisíc korun nebo pohledná zimní Normandie Václava Radimského se startovní cenou ve výši 900 tisíc korun. Za zmínku stojí také dvojice pláten Emila Orlika (300 a 420 tisíc korun), ověnčených různými štítky od gestapa a restituovaných z SUPP. Z nich nabízený olej Na palubě čínské lodi byl v roce 1934 vystaven v proslavené Galerii dr. Feigla (o ní více zde).

Jakub Obrovský: Odpočinek

Jakub Obrovský: Odpočinek / 1916 / olej na plátně / 97,5 x 92,5 cm

Ve čtvrtek večer v Topičově salonu doplní aukční týden Galerie Dolmen se svou kolekcí více než pěti set položek vesměs výtvarného umění 20. století. Některá katalogová čísla  zde figurují se zajímavými motivačními vyvolávacími cenami. Takovou je například titulní krajina Říčky od Josefa Jíry (1983), věnovaná in memorian malíři Vladimíru Sychrovi, se startovní cenou 216 tisíc korun, nebo Síť Olgy Karlíkové, kombinovaná technika na plátně z počátku 60. let (!) za 180 tisíc korun. V nabídce jsou i práce na papíře Vladimíra Janouška, jeho tušová Postava z roku 1960 začíná na 18-ti tisících korunách.

Josef Jíra: Říčky / olej na plátně / 70 x 80 cm

V sobotu naváže se svou předvánoční nabídkou Galerie Art Praha. Mezi klíčové položky této aukce patří dvojice pláten Josefa Čapka z poloviny 30. let, ověnčených expertízou Rey Michalové. Jedná se o známější a vystavovanou malbu Ležící muž v trávě a kompozici Cikáni odkazující svým významem už k závěrečnému Čapkovu cyklu Oheň a Touha. Obě díla mají startovní cenu ve výši 1,44 milionu korun. V nabídce bude také Krajina s parkem, netradiční dílo Zdeňka Sklenáře z počátku 40. let (420 tisíc korun).

Z drobných prací zaujme figurální akvarel Odpočinek Aloise Bílka s cenou 23 tisíc korun nebo plátno Josefa Váchala Svítání na návsi s hnědým rybníčkem (42 tisíc korun). Aukční odpoledne bude mít tři části, první nabídne padesátku děl z fondů Nadace českého výtvarného umění za pořizovací ceny ze 70. a 80. let, další pak stovku vybraných děl české moderny a poválečného umění. Poslední část bude opět charitativní aukcí na pomoc Mánesu.

Alois Bílek: Odpočinek

Alois Bílek: Odpočinek / akvarel na papíře / 20 x 30 cm

Týdenní dražební maraton pak v neděli ukončí třetí letošní aukce Meissner-Neumann s více než šesti sty položkami výtvarného umění a starožitností v katalogu. Klíčovými díly, která budou soupeřit o nového majitele, jsou Krajina z Provence od André Deraina z počátku 30. let s důstojnou francouzskou výstavní i provenční historií (1,8 milionu korun) nebo Zátiší s koroptví od Emila Filly původem ze sbírky architekta Otakara Novotného (3,24 milionu korun).

O tomto obraze se zajímavě rozepisuje Vojtěch Lahoda ve své monografii: "Mnohé předměty těchto zátiší se odvolávají ještě na Holandsko, jejich barevnost a "realističnost" je však již výrazem nově nalezeného útulku domova." K některým z nabízených položek se nedávno v našem fejetonu vyjádřil také Albert Trnka (zde). O nabízeném díle Václava Bartovského Pocta Kandinskému jsme více psali zde

Emil Filla: Zátiší s koroptví / 1925

Emil Filla: Zátiší s koroptví / nedatováno - 1925 / olej na plátně / 42 x 68 cm

ze sbírky architekta Otakara Novotného