Vydělá Renoir po patnácti letech?

August Renoir u Christie’s

V rámci londýnské večerní aukce impresionistů a klasické moderny bude ve středu 20. června u Christie’s dražen jeden z nejkrásnějších aktů Augusta Renoira nacházející se v soukromém majetku. Horní cenový odhad plátna je 18 milionů liber, což je stejně, kolik za ně kupec před 15 lety zaplatil.

August Renoir, Koupající se, 1888

August Renoir: Koupající se / 1888 / olej na plátně / 66 x 54,6 cm

Na Renoirovu Koupající se dívku (Baigneuse) z roku 1888, kterou zmiňují například Andre Vollard nebo Julius Meier-Graefe, se za více než století ve svých sbírkách koukali velmi prominentní majitelé. Prvními vlastníky byli Robert de Bonnières, Adrien Hébrard a Prince de Wagram. Přímo od malíře působivé plátno v roce vzniku odkoupil slavný pařížský galerista impresionistů Durand-Ruel. Do jeho podniku se pak malba během let ještě dvakrát vrátila. V roce 1911 ji odtud získal přední švýcarský sběratel Georg Reinhart. Jeho rodina olej vlastnila až do roku 1980, kdy se objevil na aukci v Sotheby’s a posléze v japonské sbírce Ishizuki.

August Renoir: Koupající se - detail / 1888 / olej na plátně / 66 x 54,6 cm / nahoře signovaný "Renoir.88."

Aukční katalog Christie’s malbu představuje jako jedno z nejkrásnějších Renoirových pláten nacházející se v soukromém majetku. Horní cenový odhad mnohokrát publikované a vystavované položky přesahuje v přepočtu hranici půl miliardy korun. Poslední majitel ji přitom získat v aukci Sotheby’s v New Yorku 13. listopadu 1997 za částku 20,9 milionu dolarů včetně provize, což tehdy bylo vzhledem k podstatně vyššímu kursu dolaru přibližně 680 milionů korun (to odpovídá současnému hornímu cenovému odhadu včetně 20% provize).

August Renoir, V Moulin de la Galette, 1876

August Renoir: V Moulin de la Galette / 1876 / olej na plátně / 78 x 114 cm

Pokud tedy konečná cena Renoirova plátna nepřesáhne odhadované cenové rozpětí, původní majitel na této investici vzhledem k poplatkům spojeným s původní koupí i prodejem prodělá. Částku, za kterou se Renoirův akt prodá, budeme znát už ve středu 20. června. Nezodpovězenou otázkou však patrně zůstane, zda-li se tato mimořádně krásná práce svému majiteli omrzela nebo se díla vzdává z finančních důvodů. Nejdražší v aukci prodanou malbou tohoto slavného impresionisty je podle dostupných údajů plátno V Moulin de la Galette z roku 1876, za které majitel v roce 1990 v new yorské Sotheby’s zaplatil více než 70 milionů dolarů.