Art+Antiques Výstava Aléna Diviše

Galerie U Betlémské kaple vystavuje (a prodává) čtyři desítky obrazů a kreseb Aléna Diviše.

Alén Diviš je jedním z nejzajímavějších a nejoriginálnějších autorů přelomu 40. a 50. let. Přesto ho v přehledu nejdražších děl z tohoto období zatím nenajdeme. Hlavně však proto, že trhem dosud prošlo jen několik jeho obrazů. Galerie U Betlémské kaple nyní nabízí rovnou čtyři desítky Divišových obrazů a kreseb.

Diviše širší veřejnosti představila až výstava v Galerii Rudolfinum před pěti lety. I když patřil k téže generaci jako František Tichý, Toyen či Jindřich Štyrský, z dějin českého umění se jeho jméno na půl století téměř vytratilo. Mohou za to historické okolnosti i obtížná zařaditelnost jeho díla. Od poloviny 20. let žil Diviš ve Francii, přičemž jeho styky s uměleckým prostředím doma nebyly zdaleka tak intenzivní jako v případě řady jiných umělců, kteří se mezi válkami usadili v Paříži.

Na začátku 40. let se dostal po dobrodružné cestě přes severní Afriku a Martinik do New Yorku, kde zůstal až do jara 1947. Po návratu do Prahy prožil krátké období relativního úspěchu a zájmu o své dílo. První jeho samostatná výstava v domácím prostředí se uskutečnila v únoru 1948 ve Vilímkově galerii na Národní třídě. Stát z ní prostřednictvím různých institucí zakoupil řadu obrazů. Početná kolekce je dnes například v Armádním muzeu. Byť byl Diviš před válkou sympatizantem komunistické strany, záhy upadl v nemilost.

Z předválečného období se dochovalo nemnoho obrazů, jež nejsou nijak výjimečné. V podstatě celé Divišovo dílo je koncentrováno do patnácti posledních let jeho života; zemřel v roce 1956. Formativním zážitkem byl pro něj několikaměsíční pobyt v pařížském vězení Santé na přelomu let 1939 a 1940. Obrazy následně začaly zaplňovat postavy, krajiny i přízraky, které ho tolik zaujaly na zdech vězeňské cely, a Divišův malířský styl získal na osobitosti a na síle výrazu. Jeho paleta se redukovala na minimum a zralá díla jsou mnohdy malována jen v odstínech šedé či hnědé.

Alén Diviš: Zvěřinec / 1946 / olej na plátně / 52 x 76 cm / cena: 660 000 Kč

Z Divišova newyorského období se na trhu zatím objevily pouze tři obrazy. Nejvyšší ceny dosáhla mistrovská malba Zvěřinec, která byla v březnu 2006 vydražena v aukci společnosti Dorotheum za 660 tisíc korun, bezmála dvojnásobek vyvolávací ceny. O dva roky později Dorotheum dražilo o něco méně výrazné Koupání na Martiniku, obraz se prodal za vyvolávací cenu 240 tisíc korun. Naposled se jeden z Divišových obrazů objevil na listopadové večerní aukci společnosti 1. Art Consulting. Olej Černoška se prodal za 590 tisíc korun, jeho dražba začínala na polovině této částky.

Prodejní výstava v galerii U Betlémské kaple potrvá až do 12. února. Jde o kolekci z jediné sbírky, která má kořeny přímo v malířově pozůstalosti. Galerii se podařilo dát dohromady kolekci šesti obrazů a 37 prací na papíře, převážně děl z 50. a konce 40. let. Kresby jsou nabízeny za částky od 70 do 190 tisíc korun, v závislosti na jejich námětu a velikosti. Zastoupeny jsou ilustrace k Erbenovým baladám i kresby na motivy Starého zákona.

Na to, že jde o práce na papíře, jsou požadované ceny poměrně vysoké. K tomu je opravňuje fakt, že Divišovy kresby nemají charakter přípravných studií, nýbrž finálních děl. V posledních letech svého života umělec ostatně téměř nemaloval. Ceny, za které jsou kresby galerií nabízeny – byť je samozřejmě otázka, kolik se jich prodá –, lze chápat i jako potvrzení rostoucího sběratelského zájmu o Divišovo dílo. Když galerie Vltavín v červnu 2003 dražila jednu z nyní nabízených kreseb, vyvolávací cena činila pouhých 22 tisíc korun. Přesto tehdy zůstala neprodána.

U obrazů cenovky chybějí, dá se však odhadovat, že požadované částky se budou pohybovat od půl milionu korun výše. Nejvyšší cenu má obraz Svatební košile – Tu jsem již!. Přesnou sumu nechce galerista Andrej Bolonsky zveřejňovat, připouští však, že je výrazně vyšší, než kolik stál před lety obraz Zvěřinec. Fakt, že obrazy v galeriích bývají nabízeny za vyšší ceny než na aukcích, je zcela běžný, neboť prodávající, kteří se rozhodnou jít touto cestou, většinou nepotřebují s prodejem spěchat. Český trh s uměním navíc v posledních čtyřech letech prošel tak dramatickým růstem, že podle cen z roku 2006 se lze orientovat jen velmi přibližně.

Alén Diviš: Zlatý skarabeus / 50. léta
olej na plátně / 68,5 x 44 cm

Alén Diviš: Tu jsem již! / 1948–49
olej na plátně / 75 x 53 cm