Z aukce Dorothea vybírá... Patrik Vavřina

Sběratelé vybírají... Dorotheum 9. 3. 2013

Aukční síň Dorotheum na 9. března připravila jako vždy příjemnou kolekci děl, v kterých se jen těžko hledá slabých míst a tak bych chtěl hlavně poukázat na několik prací, které rozhodně stojí za pozornost.

František Kupka: Píseň písní / 1905 - 1909 / 17 grafických listů a 3 návrhy ilustrace / 32,5 x 25 cmFrantišek Kupka: Píseň písní / 1905 - 1909 / 17 grafických listů a 3 návrhy ilustrace / 32,5 x 25 cm

Budeme-li listovat katalogem tak určitě není možné pod položkou 52 přehlédnout soubor grafických listů k Písni písní Františka Kupky. Tento konvolut má ihned několik lákadel. Nejen, že se jedná o ilustraci k dílu, které takzvaně nedalo Kupkovi spát skoro čtvrt století, ale jde o soubor pocházející přímo z mecenášovy pozůstalosti - Waldesovy sbírky. Na jednotlivých listech máme možnost sledovat vývoj Kupkova přístupu k pojetí ilustrace jedné části textu. Konkrétně úvodních veršů: Líbej mne. Polibky úst tvých, … . Po právu tě všechny milovaly. (Podle překladu Viktora Fischla.) Celý soubor je vyvoláván za 336 tisíc korun.

Antonín Hudeček: Pohled na Okoř / kolem 1900 / olej na plátně / 103 x 120 cmAntonín Hudeček: Pohled na Okoř / kolem 1900 / olej na plátně / 103 x 120 cm

Antonín Hudeček, respektive jeho Pohled na Okoř (1,08 milionu korun), dražený pod položkou 60, je rozhodně velmi zajímavým, i když možná na první pohled ne tak líbivým jako jiná plátna tohoto autora dražená v předchozích aukcích. Pro sběratele, soustřeďující svůj pohled na český impresionismus, by určitě nemělo chybět ve sbírce. Zvláště se zřetelem na postavení Okoře a její krajiny v dějinách české krajinomalby. Je určitě velmi lákavou možností porovnávat zpracování podobných záběrů od různých autorů Mařákovy krajinářské speciálky.

Konstantin Makovskij: Zrození Afrodity / olej na plátně / 112 x 50 cmKonstantin Makovskij: Zrození Afrodity / olej na plátně / 112 x 50 cm

Listujeme-li dál, zcela jistě mužské oko zálibně spočine na položce 64, Zrození Afrodity od ruského malíře Konstantina Makovského (1839 Moskva - 1915 Petrohrad). Smyslná, ale přesto ne vulgární bohyně vystupující z mořské pěny, podaná v tom nejlepším stylu salonní malby pozdního 19. století. Případné kupce láká nejen svojí líbeznou podobou, ale také vyvolávací cenou, která je spíše při spodní hranici (1,44 milionu korun), a tak by mohlo jít o dobrou investici. S ohledem na očekávané vydání monografie, která jistě růst jeho cen urychlí, bychom se tak mohli dočkat pěkného aukčního zápasu.

Alfons Mucha: Zavedení slovanské liturgie na Velké Moravě - studie k obrazu z cyklu Slovanská epopej / olej a vaječná tempera na plátně / 63 x 95 cmAlfons Mucha: Zavedení slovanské liturgie na Velké Moravě - studie k obrazu z cyklu Slovanská epopej / olej a vaječná tempera na plátně / 63 x 95 cm

Jen o pět položek dál čeká za uměnímilovné kupce další lahůdka, olejové studie Alfonse Muchy k Zavedení slovanské liturgie na Velké Moravě, pravděpodobně z roku 1911, kdy během pobytu na březích Jaderského moře vznikly olejové studie k prvním třem obrazům cyklu Slovanské epopeje. Ostatně „jižní“ atmosféra Jadranu ze studie přímo čiší. Nabízí se tu tedy jedinečná možnost koupit dílo, které bychom mohli nazvat prahem, nebo dveřmi k celé Slovanské epopeji. K dílu, které je i v celosvětovém měřítku gigantické nejen svými rozměry, ale také emocemi, které jej stále ještě byť takřka po stu letech provázejí. Cena začíná možná opticky ve vztahu ke studii a rozměru docela vysoko (2,28 milionu korun), ale vzhledem k významu díla ji zcela určitě lehce, rychle a vysoko přeskočí.

Ladislav Sutnar: Venuše / 1969 / akryl na masonitu / 180 x 109 cmLadislav Sutnar: Venuše / 1969 / akryl na masonitu / 180 x 109 cm

Sběratelé historického designu by určitě neměli přehlédnout položky č. 92-95, malířská díla Ladislava Sutnara z jeho amerického období, která mohou obohatit a vhodně doplnit jeho designové skvosty. Jeho Joy-Art, geometricky stylizované ženy – idoly moderní civilizace jsou sice od jeho předválečných prací časově vzdálené, ale autorova logická linie přístupu k umění je zde jasně obsažena. (Akryl na masonitu 1,2 milionu, trojice kvaší na papíře po 60 tisících korunách).

Jan Nušl: Měsíce / 1940 / 12 figurálních reliéfů z polychromované pálené hlíny / v. 30 - 35 cmJan Nušl: Měsíce / 1940 / 12 figurálních reliéfů z polychr. pálené hlíny / v. 30 - 35 cm

Dalším „prvorepublikovým“ umělcem je často nepochopitelně opomíjený Jan Nušl. V jeho případě se „jeho cena“ teprve vytváří a tak je pod položkou č. 207 možné koupit kompletní soubor 12 zajímavých figurálních reliéfů, který bude nejen zajímavým doplňkem interiéru, například prvorepublikové vily, ale také dobrou investicí (36 tisíc korun). Celkově shrnuto, Dorotheum opět při sestavování katalogu nezklamalo, a tak by to mohlo být příjemně strávené sobotní odpoledne v hotelu Marriott.