Art+Antiques Z Holanova ateliéru

Pictura 7. 10. 2015

Galerie Pictura svou podzimní aukci, která se konala ve středu 7. října, rovněž rozdělila do dvou částí. Na úvod byla dražena necelá padesátka obrazů Karla Holana pocházející z malířovy pozůstalosti, poté nasledovalo dalších sto padesát položek od krajinářů 19. století po současnost.

Dohromady obě aukce vynesly 10 milionů korun, což je pro galerii nejlepší výsledek za poslední tři roky. V první části se prodalo kolem osmdesáti procent nabízených obrazů, v druhé pak přibližně každé třetí dílo.

Vlaho Bukovac: Dívka v oranžovém šálu, 1909

Vlaho Bukovac: Dívka v oranžovém šálu, 1909,

olej na lepence, 37,5 x 46 cm, cena: 1 980 000 Kč

Jedinou milionovou položkou aukce se stal titulní obraz druhé části katalogu – Dívka v oranžovém šálu od Vlaho Bukovace. Působivá malba na lepence z roku 1909 vystoupala z 600 tisíc na bezmála 2 miliony korun. Za více než sto tisíc korun bylo draženo dalších dvacet pět obrazů. Mezi nimi i patnáct děl Karla Holana. Nejdražší položkou byl obraz Přístav z roku 1930, který se prodal s trojnásobným nárůstem za konečných 300 tisíc korun, a vyrovnal tak malířovo pět let staré cenové maximum. Holanova díla se na trhu objevují poměrně vzácně, v posledních třech letech jich dohromady bylo méně než nyní v této jediné aukci.

Karel Holan: Přístav, 1930

Karel Holan: Přístav, 1930,

olej na plátně, 73,5 x 50,5 cm
cena: 300 000 Kč

Dalšími výraznými prodeji jsou 600 tisíc za Ležící akt Jiřího Karse, 432 tisíc za obraz Pískaři na Seině od Jana Šafaříka, 228 tisíc za zátiší Bedřicha Piskače či 132 tisíc za obraz Rybáři od Eugena von Kahlera. Stotisícovou hranici překonaly také tři kresby – Akt Eugenie od Františka Kupky, Poloakt od Oskara Kokoschky z roku 1919 a pastel Dav od Aléna Diviše. Kupkova perokresba odešla za 264 tisíc, druhé dvě práce pak shodně po 144 tisících korun. Ve všech třech případech šlo o prodeje za vyvolávací cenu.