Art+Antiques Zezula 11. 6. 2011

Aukce společnosti Zezula, pořádaná v sobotu 11. června, byla zajímavá nejen pro milovníky umění, ale i starých automobilů. Nejdražší položkou odpoledne se stal dvousedadlový anglický roadster MG Cars z roku 1959, kupec za něj zaplatil vyvolávací cenu 696 tisíc korun. Stejně tak za 295 tisíc korun našel nového majitele závodní motocykl Jawa 250, určený na Šestidenní, s rokem výroby 1950. Celkem se prodalo na 61 procent nabízených předmětů za 5,6 milionu korun.

Antonín Procházka: Vití věnců / 1940 / olej na plátně / 96 x 114 cm / cena: 330 400 Kč

Z nabídky výtvarného umění mělo úspěch neoklasicistní plátno Antonína Procházky Vití věnců z roku 1940. Jeho cena vzrostla na 330 tisíc korun. Jediný zájemce zaplatil 170 tisíc korun za kubistickou Kompozici připsanou ruskému malíři Andreji Timofjeviči Sasinovi. Z malířství 19. století se za vyvolávaných 113 tisíc korun prodala Alpská krajina s lovci a vesničany od švýcarského krajináře narozeného v Paříži Benedikta Franze Hesse. Výraznému nárůstu se těšil impresivní olej Aloise Kalvody U řeky. Ten ze 45 tisíc vylétl až na 142 tisíc korun. Z kolekce prvorepublikového sběratele Václava Lázničky byl zájem o pastel na kartonu Ležící ženský poloakt od Karla Špillara (118 tisíc) a olej německého malíře Friedricha Kallmorgena Rybář za soumraku, který vylétl na dvojnásobek prvního podání (106 tisíc korun). Na dvojnásobek překvapivě vzrostl i velkoformátový dvojportrét ruských revolucionářů Lenin a Maxim Gorkij od ruského malíře Vasilije Efanova (50 tisíc korun).

Ze starožitností zaznamenala nárůst rakouská josefínská komoda z 18. století, jež vyšla na 77 tisíc korun. Jeden kupec projevil zájem o třízásuvkovou komodu z 18. století za 212 tisíc korun. Bojovalo se i o vídeňské pendlovky z 50. let 19. století, jež vyšly na 47 tisíc korun. Na trojnásobek, 59 tisíc korun, vylétla cena u čínské porcelánové sošky Buddha budoucnosti.