Art+Antiques Zezula 2. 10. 2010

Aukce společnosti Zezula, která se uskutečnila v sobotu 2. října, vynesla 4,9 milionu korun, přičemž nového majitele našlo 61 procent z 531 nabízených uměleckých děl a starožitností. (Všechny ceny jsou uváděny včetně aukční provize.)

Luděk Marold: Dáma s kočárkem čtoucí list

olej na kartonu / 50 x 42 cm / cena: 276 000 Kč

Z obrazů byl za nejvyšší cenu vydražen olej na kartonu od Luďka Marolda, který se dostal z 230 na 276 tisíc korun. Ještě výraznější nárůst zaznamenala Zimní krajina od Josefa Ullmanna, která se prodala za 115 tisíc, dvojnásobek minimálního podání. Největším překva- pením se ale stala dražba obrazu Třešně – Podzimní studie od Františka Pečinky, který z 5750 korun vylétl až na 109 tisíc korun. Hranici sta tisíc korun překonaly ještě obrazy düsseldorf- ského malíře Josepha Hülsera (218 tisíc korun) a Václava Radimského (184 tisíc korun) a dvojice kvašů zachycujících Vídeň na začátku 19. století (126 tisíc korun).

Joseph Hülser: Krajina v pohoří Eifel / 1846 / olej na plátně / 114 x 160 cm / cena: 218 000 Kč

Další stotisícovou položkou se nečekaně stala broušená skleněná číše z konce 18. století. Její dražba začínala na 23 tisících, konečná cena se však vyšplhala až na 161 tisíc korun. Cenná byla zejména tím, že biblickou scénu nalezení Mojžíše na ní doprovází texty v hebrejštině. Z dalších starožitností jmenujme emírovou zrcadlovou skříňku (109 tisíc korun), rozměrnou japonskou porcelánovou mísu imari (86 tisíc korun) nebo terinu s podnosem, výrobek fajánsové manufaktury v Holíči z poloviny 18. století (69 tisíc korun). Nejvýraznější cenový nárůst znovu zaznamenal jeden z čínských svitků. Dvoumetrový svitek z počátku 20. století nabízený za 3500 korun se nakonec prodal za víc jak dvacetinásobek této částky.

Číše s biblickým motivem (detail) / Čechy, konec 18. stol. / válcovitá číše z bezbarvé skloviny, broušená a řezaná, na čelní straně volně komponovaný starozákonní výjev nalezení Mojžíše, nad scénou nápisová páska s hebrejským textem ze Starého zákona, z protilehlé strany hebrejský nápis uzavřený ve vavřínovém věnci, s dedikací Šimon Eisinger a letopočtem / výška 17,5 cm

cena: 161 000 Kč

Velmi početná tentokrát byla kategorie varia. V jejím rámci bylo mimo jiné draženo přes padesát položek vybavení pilotů z druhé světové války – od součástek motorů až po části uniformy. Nejdráže se prodaly celokožená prošívaná letecká kombinéza a zimní bunda luftwafe. Obě se shodně po 5750 korunách. Z neprodaných položek je třeba jmenovat zejména dvojici nejdražších děl – karton od Jana Zrzavého nabízený za 2,6 milionu korun a podlahové hodiny od Josefa Welze za 575 tisíc korun