Art+Antiques Zezula 2. 4. 2011

Na první letošní aukci domu Zezula v sobotu 2. dubna se z téměř 700 položek starožitností a uměleckých předmětů prodalo 448, tedy slušných 64 procent. Čtveřice děl byla vydražena za více než sto tisíc korun, jedna položka překonala milionovou hranici. Celkový obrat aukce činil přes 6 milionů korun (všechny ceny včetně 18% provize).

Wen Boren (Wen Po-Žen): V hloubi bambusů a tichu lotosů (detail) / Dynastie Ming
horizontální svitek, tuš a akvarel na papíře / délka 710 cm / cena: 2 065 000 Kč

Nejsledovanějším předmětem odpoledne byl sedm metrů dlouhý čínský svitek, malovaný tuší a akvarelem na papíře, dražený už v loňské červnové aukci. Tehdy dosaženou překvapivou částku 1,7 milionu korun však kupec nezaplatil. Výrazné asiatikum s tradičním námětem učenců meditujících v údolí řeky se nyní prodalo ještě o pět příhozů lépe za částku dva miliony korun. Společnosti se tentokrát podařilo o díle dohledat o něco více informací než loni, vysokou cenu přesto nedokáže nikdo českých odborníků úplně přesně vysvětlit. Z asiatik zaujala ještě dvojice porcelánových zásobnic s víkem, jejichž cena vzrostla ze 70 na 118 tisíc korun.

Václav Hollar: Ilustrace k Ezopovým bajkám / 1666

mědiryt / 28,3 x 20,3 cm / cena: 12 980 Kč

Téměř třetinu katalogu tvořila nabídka grafiky, kresby a starých tisků. O většinu z těchto položek byl velký zájem. Na dvojnásobku vyvolávací ceny, na 10,6 tisíce korun, skončil například Pašijový cyklus 32 mědirytů podle barokního malíře Michaela Willmanna. Kupce nalezla také čtveřice grafických listů Václava Hollara, z nichž nejdražší, Ilustrace k Ezopovým bajkám, dosáhla 13 tisíc korun. Velký zájem byl také o historické pohlednice. Vzácná dvojice pohlednic s automobilovou tematikou vydaných na počátku 20. století bratry Lumièrovými vylétla až na 4,7 tisíce korun. Z novějších prací na papíře uspěla dvojice froasáží Ladislava Nováka, jež dosáhly shodně 21 tisíc korun, trojnásobně cena vzrostla u litografie Václava Špály (9,4 tisíc korun).

Oplakávání Krista / konec 16. stol.
polychromované lipové dřevo / 81 x 62,5 cm / cena: 448 400 Kč

Z novějšího výtvarného umění se prodal nejlépe, za trojnásobek vyvolávací ceny, variabil Radoslava Kratiny (118 tisíc korun), kupce našla také dvojice krajin Fratiška Kavána (61 a 45 tisíc korun). Výrazný byl vzrůst ceny plátna Muž s holí a rancem od Antoše Frolky (z 30 na 189 tisíc korun). Ceny tohoto málo známého malíře lidových námětů v posledních letech překvapivě rostou. Z nabídky variabilií našel za vyvolávací cenu 448 tisíc korun kupce výrazný dřevěný reliéf Oplakávání Krista ze závěru 16. století, dílo české či dolnorakouské provenience. Desetinásobného nárůstu dosáhla bronzová socha Berberského jezdce (60 tisíc korun), zájem byl o Soubor jezdeckých bičíků (40 tisíc korun) či unikátní Hodinky důstojníka SS ve tvaru lebky (77 tisíc korun).