Art+Antiques Zezula 5. 6. 2010

Nejdražším dílem aukce společnosti Zezula, která se konala v sobotu 5. června, se podle očekávání stal obraz Josefa Čapka Poutník, který byl vydražen za 2,18 milionu korun, jeden příhoz nad vyvolávací cenu.

Josef Čepek: Poutník / 1934

olej na plátně / 59 x 36 cm / cena: 2 185 000 Kč

(Všechny ceny jsou uváděny včetně aukční provize.) Obraz z roku 1934 byl do aukce zařazen rovnou z malířovy retrospektivní výstavy, která jen o pár dní dřív skončila ve Východočeské galerii v Pardubicích. Původním majitelem malby byl básník František Halas; obraz mimo jiné najdeme reprodukován ve sbírce Halasových esejů Obrazy. Od začátku roku šlo již o třetího Čapka, který se objevil na trhu. (Top 10 Josefa Čapka zde)

Hlavní událostí aukce se nečekaně stala dražba čínského horizontálního svitku, 7 metrů dlouhé krajinomalby z přelomu 18. a 19. století. Blíže neurčená malba na papíře byla nabízena za 4600 Kč, nakonec se však její cena vyšplhala až na víc než 1,7 milionu korun. Jde o nejvyšší cenu zaplacenou v Česku v aukci za jakékoliv asiatikum. Takto dramatický cenový rozdíl mezi vyvolávací a konečnou cenou naznačuje, že dražitelé v díle rozpoznali určitou hodnotu, kterou aukční síň nedokázala identifikovat. „Datace svitku sedí, neurčili jsme správně autorství, případně vlastnictví,“ řekl ČTK majitel aukčního domu Tomáš Zezula. Na svitku jsou čínské poznámky vlastníků, ve kterých sbírkách se pohyboval, a právě zde se podle Zezuly mohl skrývat důvod překvapivého cenového nárůstu. Mezi předchozími vlastníky mohla být některá z významných osobností čínské historie. I další výraznější cenové nárůsty se odehrály v rámci kategorie asiatik. Porcelánová figura Kuan-jin z první poloviny 17. století se dostala z necelých 7 na 86 tisíc korun, několik listů z alba tušových maleb se místo za 1700 Kč prodalo za 98 tisíc korun.

Papírový svitek (detail) / Čína, 18./19. stol. / barvy a tuš na papíře / délka 710 cm / cena: 1 725 000 Kč

Krom Čapka a zmíněného čínského svitku se za více než milion korun prodala ještě Špálova krajina z počátku 20. let (1,02 milionu korun). Celkový obrat aukce činil 7,7 milionu korun, přičemž nového majitele našlo 57 procent z necelých pěti set nabízených obrazů a starožitností. Za více než sto tisíc korun se prodal ještě obraz V ateliéru od maďarské malířky Erzsébet Angyalffy (150 tisíc korun) a empírové stolení hodiny od vídeňského hodinářského mistra Tobiase Flaschgeho (173 tisíc korun). Za necelých 98 tisíc se prodala kombinovaná kresba a koláž od Antonína Procházky. Šlo sice jen o vyvolávací cenu, na práci na papíře přesto o úctyhodnou částku.