Zezula, červen 2011

V sobotu 11. června proběhne v Brně druhá letošní a celkově 35. aukce domu Zezula. Do prodeje jde necelých sedm set položek výtvarného umění a starožitností. Zajímavostí katalogu je tentokrát dvojice historických automobilů a dva motocykly.

MG TD Roadster / MG Cars / Abingdon, Anglie, 1951 / obsah 1250 cm3, 54 koní

Dva dvousedadlové anglické roadstery MG Cars, z roku 1951 a 1959, jsou nabízeny za 814 a 696 tisíc korun. Závodní motocykl Jawa 250, určený na Šestidenní, s rokem výroby 1950 vyjde na 295 tisíc korun, Jawa 250 speciál, vyrobená o čtyři roky dříve, pak na 236 tisíc korun. Všechny ceny jsou včetně 18% přirážky.

Alois Kalvoda: U řeky / olej na překližce / 37,ř x 50 cm

Z nabídky výtvarného umění lze pořídit neoklasicitní plátno Antonína Procházky Vití věnců z roku 1940 (224 tisíc korun) či kubistickou Kompozici připsanou ruskému malíři Andreji Timofjeviči Sasinovi (170 tisíc korun). Z malířství 19. století pak drobný olej na kartonu s romantickou zříceninou Ruina hradní věže signovanou Augustem Bedřichem Piepenhagenem za 106 tisíc korun. Nebo Alpskou krajinu s lovci a vesničany od švýcarského krajináře narozeného v Paříži, Benedikta Franze Hesse, za 113 tisíc korun. Impresivní olej Aloise Kalvody U řeky lze koupit za 45 tisíc korun. Do dražby jsou také předměty prvorepublikového sběratele Václava Lázničky, jenž působil jako distributor hnědého uhlí pro Moravský kraj. Z jeho sbírky, z velké části zničené při náletech, je k mání například akvarel Antonína Slavíčka Krajina s osamělým stromem s vyvolávací cenou 53 tisíc korun.

Benedikt Franz Hess: Alpská krajina s lovci a vesničany / olej na plátně / 66 x 91,5 cm

Kromě Slavíčkova akvarelu zaujme z dalších věcí na papíře například pastel Ležící ženský poloakt od Karla Špillara za 106 tisíc korun nebo zajímavá perokresba zachycující Návštěvu císaře Františka Josefa na Světové výstavě ve Vídni roku 1873. Jejím autorem je malíř a ilustrátor Emanuel Boháč. Dražbu začíná na 17 tisících korunách. Ze starožitností je tentokrát třeba zmínit především bohatou kolekci nábytku. Koupit lze třízásuvkovou komodu z 18. století za 212 tisíc korun, drobnou barokní šperkovnici zdobenou páskovou intarzií (85 tisíc korun) a mnoho dalšího. Mezi variabilia je tentokrát zařazen i Portrét dámy v růžových šatech z roku 1829, malovaný akvarelem na slonovině. Autorem je britský malíř Walter Stephens Lethbridge. Malba vystavená v Royal Academy vyjde na 106 tisíc korun. Dále je k mání dvojice sošek Kuřák a Kytarista Belgičana Victora Rousseau (106 tisíc korun), sbírka kapesních hodinek, několik kordů a pistolí.

Walter Stephens Lethbridge: Dáma v růžových šatech / 1829
akvarel na slonovině / 23,2 x 14,5 cm