Zezula, duben 2011

V sobotu 2. dubna od 10 hodin proběhne v Brně první letošní a celkově 34. aukce domu Zezula. V nabídce starožitností a uměleckých předmětů je téměř 700 položek v převážné většině za zajímavé, „mimopražské“ vyvolávací ceny. Představují tak příhodnou investici především pro drobné sběratele.

Nejsledovanější položkou aukce budek 7 metrů dlouhý čínský horizontání svitek s učenci meditujícími v údolí řeky, který byl na loňské červnové aukci společnosti vydražen za senzačních 1,7 milionu korun. Vítěz aukce však nakonec slíbenou částku nezaplatil. Minimální podání je nyní stanoveno na desetinu tehdy dosažené ceny.

Čínský horizontální svitek z dynastie Ming (detail) / pravděpodobně kopie z 19. stol. / délka 710 cm

Největší část katalogu, čítající na 234 čísel, tvoří grafiky a kresby. Z množství starých tisků jmenujme nejcennější, Svazek o válečném umění v pěti knihách, vydaný v Antverpách roku 1599, obsahující 35 dřevořezových ilustrací, a Sedmijazyčný slovník vydaný v Praze roku 1605. Obojí za 56 640 korun.

Václav Špála: Krajina s jezerem / 1916 / akvarel na papíře / 34,5 x 47 cm

Kupce novějšího výtvarného umění zaujme dvojice froasáží Ladislava Nováka na ručním papíře s námětem Vychýlení z roku 1993. Větší je nabízena za 18 880 korun, menší pak za 15 340 korun. Za zmínku stojí také zajímavý akvarel Václava Špály Krajina s jezerem vzniklý pravděpodobně za malířovy vojenské služby u Balatonu. Kresba datovaná rokem 1916 začíná na částce 27 140 korun. Od Špály je k mání také soubor sedmi portrétních kreseb dětí s dopisem za 41 300 korun. Z nabídky grafiky jmenujme například cennou juvenilii Dalibora Chatrného Stávka dělníků (1959), linoryt za 590 korun, nebo lept F. T. Šimona s pařížským mostem Estacade z roku 1909 za 2 124 korun.

Henri van Wyk: Rybařící mladé dámy / 1890 / olej na plátně / 65 x 54 cm

Malířskou část katalogu otevírá roztomilá žánrová momentka ze závěru 19. století Rybařící mladé dámy za 23 600 korun. K mání je také dvojice olejů Františka Kavána (41 300 a 33 040 korun) a variabil Radoslava Kratiny z roku 1983 za 41 300 korun. Z nabídky plastiky však na sebe strhává pozornost především dřevěný reliéf Oplakávání Krista z konce 16. století s cenou 448 400 korun.

Oplakávání Krista / konec 16. stol / polychromované lipové dřevo / 81 x 62,5 cm