Art+Antiques Zrzavého Bretaň

Finistère, má ztracená země…

Vloni sběratelé dohromady za díla Jana Zrzavého utratili rekordních 60 milionů a malířův raný obraz Fantastická krajina se prodal v novém aukčním maximu za 14,4 milionu korun. Prvně jmenovaný rekord letos určitě nepadne, ten druhý by mohl. Do aukce jde jedna z největších Zrzavého bretaňských krajin.

Jan Zrzavý: Kalvárie v Locronanu II, 1937

Jan Zrzavý: Kalvárie v Locronanu II, 1937,
tempera na překližce, 49 cm × 114 cm,
vyvolávací cena: 6 000 000 Kč (+ 20% provize), Galerie Kodl 26. 11. 2017

Jan Zrzavý žil od roku 1923 do začátku války střídavě v Praze a v Paříži. Do Bretaně, konkrétně do jejího nejzápadnějšího departmantu Finistère, pravidelně zajížděl od poloviny 20. let. O tamní krajině opakovaně hovořil a psal jako o své "Svaté zemi". Asi nejobsáhleji se na toto téma rozepsal v únoru a dubnu 1939 v časopiseckých článcích Finistère, má ztracená země… a Česká krajina. "Viděl jsem několik krajů Evropy, ale žádný z nich neodpovídal představě, již jsem si o nich předem utvořil. Ale když jsem po prvé vkročil do Bretagne, bylo to, jako by krásný a blažený sen se mi náhle uskutečnil. Tak mi to bylo známé, bezpečné, jako bych po dlouhé trapné pouti zakotvil konečně u cíle svých tužeb, našel konečně to, po čem jsem celý život toužil a miloval," píše Zrzavý v druhém jmenovaném textu, který poprvé vyšel v roce 1941 v časopise Život.

Práce v Bretani si vynutila i novou techniku malby. "Charakter bretaňské krajiny přivedl mne k nové technice malířské, k rukopisu štětcem, oproti dřívější hladké malbě, a v poslední době téměř k výhradnímu používání tempery, která dává mnohem více možností než malba olejová, je krásnější a trvanlivější," vyprávěl Zrzavý na jaře 1935 v rozhovoru s Eugenem Dostálem.

Jan Zrzavý: Studně v Locronan III, 1938

Jan Zrzavý: Studně v Locronan III, 1938,
tempera na lepence, 50 × 116 cm,
cena: 6 600 000 Kč, Galerie Kodl 3. 12. 2006

Obraz Kalvárie v Locronanu II z roku 1938, který bude poslední listopadovou neděli dražit Galerie Kodl, se podle dostupných informací neobjevil na žádné ze Zrzavého samostatných výstav ani není podchycen v literatuře, tentýž motiv však malíř zpravoval i v kresbě a v malbě menšího formátu. Podle štítku na zadní straně byl obraz v únoru 1938 vystaven na členské výstavě Umělecké besedy, což znamená, že jej Zrzavý namaloval v samém počátku roku. O tom, že si jej sám velice považoval, svědčí i Zrzavého vlastnoruční instrukce k uchovávání a ošetřování psané na rubové straně. Dražba obrazu, který má na šířku více než metr, bude startovat na polovině malířova stávajícího rekordu (6 milionech korun bez aukční provize), je však celkem jisté, že jen u vyvolávací ceny nezůstane. Loni v prosinci se srovnatelná krajina Pole na Ile de Sein II z roku 1934 na aukci Dorothea prodala za téměř 13 milionů korun.

Kamenná vesnice Locronan, která v 16. století byla centrem výroby lodních plachet a dodnes bývá uváděna jako jedna z nejkrásnějších ve Francii, byla jedním z míst, které Zrzavý v průběhu let maloval opakovaně. "Ve dnech únavy a světobolu bych si vždy přál odpočinout si v Locronanu, na náměstí usednout na lavičku do stínu katedrály, vdechovat klid její nedefinovatelné a jedinečné atmosféry. – Bylo by dobré zde končit dny svého stáří. Chodit nahoru a dolů jeho uličkami mezi domky a chalupami z holých kamenů, zastavovat se v různých koutech na tichých a opuštěných malých náměstích; zastínit se před chudými božími mukami, kapličkami a pobořenými studněmi. Rád bych dal ožít chvílím rozjímání v svatém interiéru kostela St. Nic – zcela malého kostelíka, ve skutečnosti však krásnějšího než katedrála. Tam člověk pochopí, co je víra, zbožnost a blaženost boží," napsal Zrzavý ve Finistère, má ztracená země…

Jan Zrzavý: Pole na Ile de Sein II, 1934

Jan Zrzavý: Pole na Ile de Sein II, 1934,
tempera na překližce, 53,5 × 101 cm,
cena: 12 960 000 Kč, Dorotheum 3. 12. 2016

Nabízený obraz je propracovanější a daleko rozměrnější variantou o rok starší třiceticentimetrové malby téhož jména, která je reprodukována v umělcově první monografii z roku 1939. Kresebná studie k ní, datovaná již do roku 1936, prošla aukcemi před devíti lety, kdy našla kupce za necelých 43 tisíc korun. Vedle již zmiňovaného obrazu Pole na Ile de Sein II se na trhu dosud objevila jen jedna srovnatelná krajina – Studně v Locronan III z roku 1938, která se v prosinci 2006 na aukci Galerie Kodl prodala za tehdy rekordních 6,6 milionu korun. Všechny tři tyto krajiny mají na šířku více než metr. Menší bretaňské krajiny se v aukcích objevují výrazně častěji. Na květnové aukci Galerie Kodl se například čtyřiceticentimetrový obraz Ulice v Locronanu I z roku 1937 prodal s výrazným nárůstem za 5,28 milionu korun.

Jan Zrzavý: Kalvárie v Locronanu, 1936

Jan Zrzavý: Kalvárie v Locronanu, 1936,
tempera na překližce, 10,5 cm × 30,5 cm,
cena: 42 500 Kč, 1. Art Consulting 18. 5. 2008

Od začátku roku se na aukcích prodaly tři desítky Zrzavého obrazů a prací na papíře, dohromady za 13,5 milionu korun. Týden před Kalvárií v Locronanu II půjde do dražby ještě další Zrzavého stěžejní dílo, přípravná kresba k slavnému obrazu Melancholie II z roku 1920, který je dnes ve sbírkách Národní galerie. Černobílá kresba uhlem má stejný formát jako finální obraz a lze ji považovat za svébytné dílo. Zrzavý ji ostatně opakovaně vystavoval, byla mimo jiné zařazena i na jeho reprezentativní retrospektivu v roce 1940 v Obecním domě. Kresbu bude dražit společnost European Arts a minimální podání je stanoveno na tři miliony korun (+ 24procentní provize), což je trojnásobek stávajícího Zrzavého cenového rekordu v kategorii prací na papíře. Prodej byť jen za vyvolávací cenu by z Melancholie II zároveň udělal vůbec nejdražší kresbu českých aukcí.