ART+, vše o trhu s uměním
Listopad 2022 1929 

Art+Antiques 1. Art Consulting 10. 11. 2010

Čtvrtá večerní aukce společností 1. Art Consulting a Adolf Loos Apartment and Gallery potvrdila očekávání a stala se nejúspěšnější aukcí letošního roku.

Nového majitele našlo 36 děl z 53, a to v celkové hodnotě 75,8 milionu korun (všechny ceny jsou uváděny včetně aukční provize). Za více než milion se prodalo 19 obrazů a Fillovo Zátiší s knihou z roku 1914 se s cenou 19,5 milionu korun stalo nejdražším dílem roku.

Fillův obraz, nabízený Adolf Loos Apartment and Gallery, byl po právu nejsledovanější položkou celé aukce. Jde o špičkovou práci z malířova holandského období, které je sběrateli z celého Fillova díla ceněno nejvíce a které je extrémně nedostatkovým zbožím. Od Zlatých rybiček, které byly v roce 2000 vydraženy za tehdy rekordních 8 milionů korun, šlo o teprve druhý „holandský“ obraz, který se objevil v aukci. Prvním bylo drobné zátiší Sklenice a noviny, které se před rokem na aukci Galerie Kodl prodalo za 13,4 milionu korun.

Obraz byl mnohokrát vystavován a reprodukován a o jeho významu v kontextu Fillovy tvorby mimo jiné svědčí, že sám malíř jej jako jediný nechal v roce 1938 ve svém katalogu reprodukovat barevně. Velice podrobně se obrazu, který bývá uváděn též pod názvem Zátiší s lahví Cherry, věnuje i Vojtěch Lahoda v zatím poslední malířově monografii. „Je to období kubismu, který v tehdejším Fillově pojetí znamenal pozitivní, akční, kreativní vztah k životu, ztělesněný právě Zátiším s láhví Cherry,“ píše mimo jiné Lahoda.

Vyvolávací cena byla stanovena na 10 milionů korun (bez aukční provize). Zájem projevili dva dražitelé přímo v sále a dva na telefonu. Když se cena vyšplhala na 16 milionů korun, vstoupil do hry další dražitel na telefonu, zastupovaný v sále majitelem galerie Vladimírem Lekešem. Jeho příhoz na 16,25 milionu korun byl už konečný. Včetně dvacetiprocentní aukční provize nový majitel za obraz zaplatil 19,5 milionu korun a Zátiší s knihou se tak stalo nejdražším Fillovým dílem prodaným v aukci.

Druhým velmi sledovaným dílem byl raný obraz Toyen Cirque Conrado z roku 1925, který Karel Srp, autor malířčiny monografie, označuje za „nejdůležitější obraz jejího neoprimitivistického období“. Prodal se za 11,28 milionu korun, jeden příhoz nad minimální podání.

Nejurputněji dražitelé bojovali o obraz Podzimní nálada, dílo Antonína Hudečka z roku 1903. Z vyvolávací ceny 216 tisíc korun jej devět dražitelů v rychlém tempu vyhnalo až na 2,58 milionu korun. Jakkoliv jde o nový autorský rekord, nejde až o takové překvapení, jak by se mohlo zdát. Již před třemi lety se srovnatelná Hudečkova podzimní krajina na aukci Dorothea dostala ze stejné vyvolávací ceny na částku 2,16 milionu korun.

Součástí nabídky 1. Art Consulting byla stejně jako na předchozích dvou aukcích pozoruhodná kolekce děl starého umění z mělnické obrazárny Lobkowiczů. Mezi nimi i další z lunet Karla Škréty z cyklu obrazů ze života sv. Václava. Zatímco na jaře využila svého předkupního práva Národní galerie a obraz Kníže Radslav se pokořuje sv. Václavovi těsně před aukcí zakoupila za 4,6 milionu korun, o obraz Smrt kněžny Drahomíry, uváděný jako nejkrásnější dílo z celého cyklu, zájem neprojevila, respektive se jí na něj nepodařilo získat peníze. Obraz se prodal za vyvolávací cenu 6,6 milionu korun zájemci na telefonu.

Z umění 19. století se nejdráže prodal obraz Černohorská kráska od Karla Čermáka, a to za vyvolávací cenu 1,08 milionu korun. Bez kupce naopak zůstal Brožíkův žánrový výjev z vesnického prostředí (nabízen za 1,38 milionu korun) a mistrovská uliční scéna ze staré Prahy od nepříliš známého Oscara Rexe (600 tisíc korun).

Nejvíce milionových položek bylo samozřejmě v kategorii klasické moderny. Vedle již zmiňovaných děl šlo například o obrazy Václava Špály, Josefa Čapka, Otakara Kubína, Emila Artura Pitermanna, Josefa Šímy, Františka Janouška a Jaroslava Krále. Šímův Návrat Theseův, který jsme představovali v minulém čísle, se prodal za vyvolávací cenu 1,92 milionu korun. Jen jeden dražitel také projevil zájem o obraz Josefa Čapka Chlapec z ulice ze sbírky malířova bratra. Vzhledem ke kvalitě malby i skvělé provenienci je cena 3 miliony korun do jisté míry zklamáním. Zdá se, že sběratelé preferují radostnější a barevnější Čapkovy obrazy.

V kategorii poválečného umění se největším překvapením stala dražba portrétu Maori od Zdeňka Buriana, který se vyšplhal z 576 tisíc na 1,08 milionu korun. Srovnatelná Burianova Hlava náčelníka byla v září v Dorotheu vydražena za 480 tisíc korun. Dosažená cena je tak malířovým novým cenovým rekordem. Za velký úspěch, byť šlo jen o prodej za vyvolávací cenu, je možné považovat také dražbu obrazu Kontinuální válec od Vladislava Mirvalda, za který neznámý zájemce prostřednictvím limitu nabídl 660 tisíc korun. Rok starý Mirvaldův cenový rekord měl hodnotu 384 tisíc korun.
 

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...