Barokní mistři v Americe aspirují na 60 milionů dolarů

Sotheby’s New York 26. 1. 2023

Lednový Týden mistrů (Masters Week) v newyorské pobočce aukční síně Sotheby’s obohatí nabídka barokního malířství ze soukromé sbírky exmanželů Marka Fische a Rachel Davidsonové. Převažují italští caravaggisté, nejvíce se očekává od Rubense s odhadní cenou až k 35 milionům dolarů.

Evropské barokní umění si k americkému publiku hledalo cestu pomalu. Zámořská kunsthistorie oceňovala ještě italskou pozdní renesanci či zlatou éru vlámského sedmnáctého století, ale vlnu caravaggiománie spustila až přelomová výstava Caravaggio a jeho následovníci v Clevelandském uměleckém muzeu v roce 1971.

Zájemci z řad muzejních institucí či soukromých sběratelů se mohli opřít o badatelské přínosy předních amerických univerzit, které publikovaly monografie a souborné katalogy, tak důležité pro orientaci na trhu s uměním nebo dohledávání provenience v ne úplně přehledném období florentského, římského, benátského či janovského Seicenta.

Georges de la Tour: Svatý Jakub Starší,

olej na plátně, 63 x 50,8 cm,

odhadní cena: 3 500 000 - 5 000 000 USD (+ poplatky)

Fisch Davidson Collection

A právě z takového základu vyrostlo rozhodnutí newjerseyského právníka, developera a podnikatele Marka Fische věnovat svou sběratelskou pozornost evropskému baroknímu malířství. K prosperující rodinné firmě Continental Properties se připojil v roce 1986, o deset let později se setkal s Georgem Wachterem, dnešním ředitelem celé severoamerické sekce Sotheby’s, který jej nadchl pro italské caravaggisty a umění první poloviny sedmnáctého století. Pro své akviziční a donátorské aktivity byl Fisch v roce 2008 zvolen do správní rady jedné z nejprestižnějších sbírkových institucí na světě, Metropolitního uměleckého muzea (MET). Společně s manželkou Rachel Davidsonovou, soudkyní newarkského vrchního soudu, štědře přispívali na nákupy či restaurování muzejních předmětů, některá špičková díla ze své sbírky věnovali přímo do expozice, například Madonu se světci Ludovica Carracciho.

Pětatřicet let trvající manželství však nevydrželo a v srpnu 2020 podal Mark Fisch žádost o rozvod. Samotné soudní řízení se po dlouhých právních jednáních rozběhlo až v březnu letošního roku. Odborná média spekulují o tom, že nadcházející prodej těch nejkvalitnějších obrazů z jejich sbírky je důsledkem jurisdikčního nařízení o majetkovém vyrovnání. Kauza „Fisch Davidson“ však není pod takovým drobnohledem veřejnosti jako nedávná přelomová aukce uměleckého jmění rozvádějících se manželů Macklowových, takže detaily procesu nejsou zatím známy.

Valentin de Boulogne: Kristus korunovaný trním,

olej na plátně, 146,1 x 106,4 cm,

odhadní cena: 4 000 000 - 6 000 000 USD (+ poplatky)

Fisch Davidson Collection

Pořadatelé avizovali výběr asi desítky položek, z nichž doposud prezentovali šest pláten a jednu deskovou malbu s odhadovanou celkovou prodejní částkou kolem 60 milionů dolarů (bez poplatků). Všechna díla jsou v excelentním technickém stavu a předpokládá se eminentní zájem z řad muzeí i privátních investorů, jenž by měl jistě přesáhnout nezveřejněnou garanční částku ze strany Sotheby’s.

Peter Paul Rubens: Salomé dostává hlavu Jana Křtitele, 1609,

olej na dřevě, 94 x 101,8 cm,

odhadní cena: 25 000 000 - 35 000 000 USD (+ poplatky)

Fisch Davidson Collection

Absolutní jedničkou ze sbírky Marka Fische a Rachel Davidsonové – a možná celé kategorie starého umění na lednovém Masters Week – je Rubensův obraz Salomé dostává hlavu Jana Křtitele. Středně velký olej na desce s autorovou typickou bravurou v malířské technice i barevnosti se může pohybovat až kolem 35 milionů dolarů. Tato částka sice nedosahuje Rubensova rekordu z doby před dvaceti lety, kdy se Vraždění neviňátek při londýnské dražbě posunulo z 6 milionů až na 45 milionů liber (přibližně 76,5 milionu dolarů), nicméně mezi top tři nejdražší prodeje by se Salomé dostat mohla.

Přidanou hodnotu jí také dodá spolehlivá provenience. Obraz pochází z pro Rubense důležitého roku 1609, kdy se po osmi letech v italských službách vrátil do Antverp a stal se dvorním malířem nizozemských Habsburků. Tam si jej možná objednal některý z významných hispánských aristokratů, neboť další záznamy identifikují Salomé ve španělských královských inventářích mezi léty 1666 až 1700. Poté deska na několik staletí zmizela, než ji v menší francouzské rodinné sbírce znovu objevili, skrytou pod atribucí některému z Rubensových následovníků. V roce 1998 ji přes svého dlouholetého „spolugaleristu“ Otto Naumanna zakoupil kanadský podnikatel, chemik a znalec umění 17. století s českými kořeny Alfred Bader, mimo jiné podporovatel mladých českých kunsthistoriků a chemiků skrze prestižní Baderova stipendia. Před pětadvaceti lety byl Rubensův obraz přiklepnut za 5,5 milionu dolarů, tehdejší světové autorovo maximum.

Orazio Gentileschi: Kající se Marie Magdalena, 1621,

olej na plátně, 148,9 x 186,7 cm,

Fisch Davidson Collection

Druhou nejvýše naceněnou položkou bude Kající se Marie Magdalena od Orazia Gentileschiho s odhadní cenou mezi čtyřmi až šesti miliony dolarů. Malba předního caravaggisty souvisí s trojdílnou zakázkou janovského šlechtice Giovanniho Sauliho z roku 1621 a mezi nejaktivnější dražitele by mohli patřit zástupci Gettyho muzea, kteří již vlastní dvě další díla z tzv. Sauliho série. Danaé zakoupili do svých sbírek před šesti lety za 30 milionů dolarů.

Komplexní představu o barokním jádru sbírky exmanželů, pana Fische a paní Davidsonové, doplňují například Kristus korunovaný trním Valentina de Boulogne (odhad kolem 4 milionů dolarů, zakoupeno v 2016 za 4,1 milionu dolarů – obě částky bez provize) nebo de la Tourův Svatý Jakub Starší (odhad kolem 3,5 milionu dolarů, zakoupeno v 2008 za necelé 2 miliony dolarů – obě částky bez provize).

Specialisté na trh se starými mistry si od těchto prodejů slibují rozhýbání skomírajícího sběratelského zájmu o umění „starého kontinentu“, vymezené obvykle obdobím do roku 1850. Podle souhrnných analýz se v loňském roce staří mistři podíleli na celkovém přibližně 26,3miliardovém (v USD) světovém aukčním obratu pouze 4 procenty.

Artslimit 24. 3. 2024