ART+, vše o trhu s uměním
Prosinec 2022 1813 

Art+Antiques Bohemika v Londýně

Obraz Jakuba Schikanedera Kočár za soumraku, který jsme v květnu představovali v rubrice Na trhu, byl 3. června aukční síní Sotheby’s vydražen za 205 tisíc liber. Předaukční odhad přitom počítal jen s částkou 40 až 60 tisíc liber.

V přepočtu na koruny to dělá 6,4 milionu, což je dvakrát víc než byl dosavadní Schikanederův cenový rekord. O obraz se utkalo několik zájemců z České republiky a i vítěz aukce byl nakonec podle sdělení aukční síně od nás.

Dalšími českými autory, jejichž díla byla nabízena na téže aukci, zaměřené na evropské malířství 19. století, byli Alfons Mucha, Antonín Hudeček, Karel Mašek a pozapomenutý Jakub Husník. Dosažené ceny v podstatě odpovídaly cenám na českém trhu. Bez kupce zůstal pouze Husník.

Dalším bohemikem nabízeným v červnu v Londýně byl obraz Oskara Kokoschky London Chelsea Reach, nejdražší dílo českých aukcí loňského roku. Obraz měl být hlavním lákadlem impresionistické aukce společnosti Bonhams, která se konala v úterý 23. června, zůstal však bez kupce. Předaukční odhad počítal s částkou 700 tisíc až 1 milion liber. Na aukci společnosti 1. Art Consulting loni v únoru se obraz prodal v přepočtu za 700 tisíc liber.
 

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...