Říjen 2019 1293

Čekání na rekord: Havránek a Mařák

Adolf Loos Apartment and Gallery 20. 10. 2019

V rozmezí pouhých několika dnů budou v aukcích nabízeny dvě špičkové ukázky české krajinomalby 19. století. Ve Vídni budou příští středu draženy Krkonoše od Julia Mařáka, v Praze mohou dražitelé již tuto neděli bojovat o obraz Chalupa v lese u potoka od Bedřicha Havránka.

BEDŘICH HAVRÁNEK: CHALUPA V LESE U POTOKO, 1875
Bedřich Havránek: Chalupa v lese u potoka (U tůně), 1875, olej na plátně, 70 x 88 cm,
vyvolávací cena: 3 300 000 Kč (+ 21% provize), Adolf Loos Apartment and Gallery 20. 10. 2019

Mařákův obraz Krajina z Krkonoš z poloviny 80. let 19. století, který bude 23. října dražit společnost Dorotheum, jsme podrobně představovali již dříve (zde). Obraz je nabízen s cenovým odhadem 70 až 100 tisíc eur (bez aukční provize). Dá se nicméně očekávat, že konečná cena překoná umělcův stávající aukční rekord, který má hodnotu 100 tisíc eur (2,7 milionu korun). Takto reprezentativní Mařákova krajina se na trhu hodně dlouho neobjevila.

To podobné lze říct i o Havránkově obraze, který je o dekádu starší a který bude v neděli 20. října v pražském Mánesu dražit společnost Adolf Loos Apartment and Gallery. Dražba bude startovat na 3,3 milionech korun (bez aukční provize) a předaukční odhad operuje s částkou 4 až 5 milionů korun.

Obraz je datován do roku 1875 a aukční síň jej uvádí též pod alternativním názvem U tůně. Nabízí se proto možnost ztotožnit jej s obrazem Na rybníce, který malíř koncem roku 1875 vystavil v salonu Mikuláše Lehmanna, který bývá označován za prvního pražského galeristu. Datace, název i popis díla to přinejmenším nevylučují.

Bedřich Havránek: Letní krajina s potokem, 1876,
Bedřich Havránek: Letní krajina s potokem, 1876, olej na plátně, 66 x 86 cm,
cena: 198 200 EUR, Dorotheum Vídeň 27. 4. 2017

Časopis Světozor o tomto díle týden před Vánoci roku 1875 referoval následovně: "Mezi novými obrazy, kteréž se již nyní pro vánoční výstavu v saloně Mikuláše Lehmanna scházejí, vzbuzuje nemalou pozornost nejnovější plod Bedřicha Havránka, jenž výtečnými krajinami svými u nás již dávno byl proslul. Nejnovějším tímto obrazem nazvaným Na rybníce vrátil se Havránek ku svému mládí a mnohému z pozorovatelů jeho maleb tanou zajisté posud na mysli ony svěží lesní palouky, na kterýchž Havránek rostlinný svět s botanickou věrností vedle toho však v pravé umělecké koncepci celku líčí. V obraze tomto shledáváme se opět s utěšenou krajinou uzavřenou, jejíž kouzlo mysl pozorovatelovu klidem a vnitřním blahem naplňuje. V temnu lesním mezi vysokými stromy leží rybník rákosím, řasami a sirolistými vodními rostlinami vroubený, za nímž napolo sbořená chaloupka v huštině lesní podřimuje. Paprslek sluneční sem však přece donikl a to co osvětluje jest vše lahodné, svěží a živé. Tento obraz Havránkův jest opět takové unicum jaké byl předešlý jeho obraz Na břehu vltavském, jenž bohužel do Anglie putoval a tam kupce nalezl."

Vysoká vyvolávací cena se odvíjí nejen od malířských kvalit nabízené malby a vzácnosti Havránkových děl, ale i skutečnosti, že obraz byl dlouhodobě vystaven v pražské Národní galerii. V letech 2000 až 2008 byl jako zápůjčka ze soukromé německé sbírky součástí stálé expozice umění 19. století ve Veletržním paláci. Je rovněž reprodukován v průvodci expozicí a nechybí ani v malířově monografii, kterou v roce 1994 připravila Naděžda Blažíčková-Horová.

BEDŘICH HAVRÁNEK: MLÝN V DÜRENTHALU olej na lepence, 83,5 x 108,5 cm cena: 1 440 000 Kč, Galerie Kodl 2. 12. 2012
Bedřich Havránek: Mlýny v Dürenthalu, olej na lepence, 83,5 x 108,5 cm,
cena: 1 440 000 Kč, Galerie Kodl 2. 12. 2012

Malířovo aukční maximum má od roku 2017 hodnotu 5,5 milionu korun. Za tuto částku, respektive za 198 tisíc eur, byla ve vídeňském Dorotheu vydražena Havránkova Letní krajina s potokem z roku 1876 (více zde). Na českých aukcích se za více než milion korun dosud prodaly jen tři Havránkovy obrazy. Domácí rekord již sedmým rokem drží nedatovaný olej na lepence Mlýn v Dürenthalu, který se v prosinci 2012 na aukci Galerie Kodl prodal za 1,44 milionu korun.

Bedřich Havránek (1821–1899) byl žákem Antonína Mánesa a Maxe Haushofera. Po celý život zůstal v malbě věren realismu svých učitelů, přičemž dobová kritika oceňovala zejména jeho smysl pro detail. K. B. Mádl v malířově nekrologu na jaře 1899 v Zlaté Praze napsal: "Dříve jej poutávaly velikolepé scenerie přírodní a na konec se jeho obzor zúžil na průměr několika kroků. B. Havránek je skutečnosti blíže, nežli všichni jeho vrstevníci. To třeba bráti do slova. Čím starší je, tím více vidí. V každém referátu výstavním zaznívá po mnoho let týž refrén, že Havránkovy obrazy jsou malovány jako pod lupou. Opravdu, malíři nic neujde, ani jediný stonek trávy, ani jediný list, žádné vlákno. Každý vršek na střeše má svůj plný nezkrácený počet stébel, peň stromu všechny trhliny kůry, květ rmenu nebo pampelišky všechny lupínky. Na cestách je spočten písek a na dně průhledného potoka leží všechny valouny oblázků. A každičký ten detail jest o sobě kreslen a miniaturně modelován."