ART+, vše o trhu s uměním
Červen 2022 1785 

Cindy Sherman nejdražší fotografkou

Na květnové večerní aukci poválečného a současného umění Christie`s v New Yorku padl nový světový rekord za fotografii. Jeden z klíčových raných snímků věhlasné americké fotografky Cindy Sherman zde dosáhl nečekané částky 3,89 milionu dolarů. Předstihl tak na první příčce doposud nejdražší práci Němce Andrease Gurského, diptych 99 Cent II z roku 2001. Gurského fotografie byla prodána v londýnské Sotheby`s v únoru 2007 v přepočtu za 3,35 milionu dolarů.

Cindy Sherman: Bez názvu / 1981 / 10/10 / barevný tisk / 61 x 121,9 cm

 

Původní aukční odhady za ranou fotografii Bez názvu z roku 1981, dotýkající se tématu feminismu, se pohybovaly mezi 1,5 až 2 miliony dolarů (bez aukční provize). Kupujícím byl podle informací serveru Artinfo.com newyorský obchodník Phillippe Segalot, dalším poraženým zájemcem pak jiný obchodník Per Skarstedt. Snímek číslovaný jako desátý z edice desíti tisků prodávající získal v roce jeho vzniku přímo z newyorské Metro Pictures Gallery, která autorku zastupuje od jejích počátků.

Cindy Sherman: Bez názvu-153 / 1985 / 5/6 / barevný tisk / 170,8 x 125,7 cm

 

Významné, mnohokrát publikované a vystavované dílo, pocházející z autorčiny série Centerfolds tak cenově předčilo jinou dosud nejdražší Shermanové práci. O čtyři roky mladší fotografie Bez názvu-153 datovaná 1985, na níž autorka ztělesňuje brutálně zavražděnou mladou ženu, se prodala vloni v listopadu v aukční síni Phillips de Pury za částku 2,77 milionů dolarů. I tato raná práce pocházela z newyorské Metro Pictures Gallery.

Šestapadesátiletou americkou fotografku proslulou cykly autostylizovaných snímků známe u nás především z velké retrospektivy konané v roce 1998 v pražské Galerii Rudolfinum. Na stejném místě je aktuálně několik jejích snímků k vidění na výstavě Já, bezesporu.

 

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...