ART+, vše o trhu s uměním
Červen 2022 1785 

Čínský Warhol a Warhol na aukcích v Londýně

Aukce poválečného umění Christie’s a Sotheby’s

Po sérii aukcí impresionismu a klasické moderny, které proběhly o týden dříve, připravily v půlce února aukční domy Sotheby’s a Christie’s v Londýně večerní aukce poválečného a současného umění.

Ai Weiwei: Slunečnicová semínka / 2010 / 100 kg ručně malovaných porcelánových semínek / cena: 349 250 GBP

 

Sotheby’s představila nabídku 59 položek, z nichž se více než 91 % prodalo. Celkový výnos aukce činil 44,4 milionu liber. První nabízenou položkou večera byla Slunečnicová semínka čínského umělce a aktivisty Ai Weiweie, označovaného často za čínského Warhola. Položka se skládala ze 100 kilogramů (tedy přibližně sto tisíc) ručně malovaných porcelánových semínek. Dražené dílo je spojeno s loňskou vvelkoformátovou instalací v Turbínové hale londýnské Tate Modern. Semínka byla prodána za téměř 350 tisíc liber, přičemž předaukční odhad počítal přibližně s třetinovou cenou. Jednotlivá semínka se krátce po otevření výstavy v Tate Modern začala objevovat i na portálu eBay, kde byla a stále jsou k prodeji. Původní koncept počítal s tím, že diváci se budou moct po semínkách volně procházet a brát je do rukou, že si je budou odnášet domů jako suvenýr, však nebylo umělcovým záměrem.

Nejdražší položkou aukce byl monumentální abstraktní obraz Gerharda Richtera, který byl prodán za 7,2 milionu liber. Richtrovy obrazy dlouhodobě patří mezi nejlépe prodávaná díla žijících umělců. Nabízený Warholův sítotisk Devět pestrobarevných Marilyn byl přiklepnut zájemci na sále za 3,2 milionu liber. Jiná verze tohoto Warholova obrazu byla v roce 2008 v londýnské Christie’s vydražena o téměř milión liber dráže. Během dražby této položky nastalo na sále menší pozdvižení. Protestující skupinka mladých lidí za hluku sirén a hlasitého orgastického řvu (video zde) začala rozhazovat fotokopie bankovek a vytáhla rudý transparent s nápisem „Orgie boháčů“. Po chvilce byli s úsměvem a potleskem zřejmě jen pobavených dražitelů vyprovozeni ze sálu a aukce pod vedením Tobiase Meyera nerušeně pokračovala dál.

Andy Warhol: Autoportrét / 1967

akryl a sítotisk na plátně / 182,9 x 182,9 cm /
cena: 10 793 250 GBP

 

Následující večer proběhla aukce v konkurenčním domě Christie’s již bez podobného incidentu. Nového majitele našlo 92 % z 63 nabízených položek a aukce vynesla 61,4 milionu liber. Exponovanou položkou byl rudý autoportrét Andy Warhola z roku 1967, který byl vydražen za 10,8 milionu liber. Tento velkoformátový sítotisk se nacházel v soukromé sbírce od roku 1974, kdy ho majitel koupil od významného newyorského galeristy Lea Castelliho, který v té době Warhola zastupoval. I když šlo o dílo s vynikající proveniencí a dost dlouho bylo drženo v jedné sbírce, vysoká cena byla překvapením. Autoportrét totiž nebyl v dokonalém stavu (byl mírně poškozen v levém horním rohu) a chyběl i Warholův podpis. Na druhou stranu je nutno dodat, že obraz je považován za výjimečný, neboť mnoho těchto velkoformátových autoportrétů Warhol za svého života nevytvořil, a to mělo na dosaženou cenu jistě zásadní vliv.

Mezi šest aukčních rekordů večera patřil i obraz francouzského malíře Martial Raysseho Poslední rok na Capri (Exotický titul) z roku 1962. I toto dílo bylo na trhu naposledy před třiceti lety. Předaukční oodhad 1,5 milionu liber byl několikanásobně překonán a dílo bylo nakonec vydraženo za 4,1 milionu liber, což je nový autorův aukční rekord a současně nejvyšší cena za dílo žijícího francouzského umělce.

I Christie’s nabízelo svého abstraktního Richtera, rovněž z roku 1990, ale ovšem menších rozměrů. Licitátor tento obraz nakonec přiklepl za částku 3,2 milionu liber, což představuje dvojnásobek předaukčního odhadů. Prodávající přitom toto dílo zakoupil v roce 2005 za částku 657 tisíc liber. Lze tedy konstatovat, že za méně než šest let se obraz výborně zhodnotil.

Martial Raysse: Poslední rok na Capri (Exotický titul) / 1962 / komb. technika na panelu /
184 x 134,6 cm / cena: 4 073 250 GBP

 

 

 

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...