Cyril Bouda z cest

Sýpka 24. 5., Dorotheum 23. 5. 2015

Grafik, kreslíř, ilustrátor a malíř, rodák z Kladna. To vše byl Cyril Bouda. Celý život se věnoval především ilustraci a grafice, na aukcích se tak draží hlavně jeho tisky a kresby, ne příliš často už kvalitní malby. Jedna z jeho panoramatických krajin přitom přesně před rokem výrazně překonala dosavadní autorův rekord. Další sběratelsky zajímavé práce se na trhu objeví v nejbližších dnech.

Cyril Bouda: V přístavu / 1948 / olej, dřevěná deska / 25 x 52 cm/ vyv. cena 85 tis. Kč
Cyril Bouda: V přístavu / 1948 / olej na dřevěné desce / 25 x 52 cm/ Sýpka 24. 5. 2015 / vyv. cena 85 000 Kč

Po vystudování UMPRUM u Františka Kysely a AVU u Maxe Švabinského byl Cyril Bouda nějakou dobu asistentem u T. F. Šimova. Posléze zakotvil na dalších skoro třicet let na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy. Ve své tvorbě se věnoval převážně grafice, což se promítlo i do jeho malířských, zejména krajinářských děl, která se vyznačují precizní a jemnou malbou s množstvím detailů.

Krása české krajiny fascinovala mnoho malířů a mezi nimi i Cyrila Boudu. Místa, která malíř navštívil, lze zjistit z jeho dříve dražených obrazů. V roce 2005 byl dražen obraz Kokořín, v roce 2008 obrazy Zámek v Kopidlně a Rybník Hejtman u Chlumu. Z poslední doby lze vypíchnout zejména Krajinu u Jičína, která byla v roce 2014 vydražena za 168 tisíc korun (cena s provizí) a drží dosud autorův aukční rekord.

Cyril Bouda: Krajina u Jičína / 1942 / olej, plátno / 24 x 79 cm/ cena: 168 tis. Kč

Cyril Bouda: Krajina u Jičína / 1942 / olej na plátně / 24 x 79 cm/ Galerie Kodl 25. 5. 2014 / cena: 168 000 Kč

Cyril Bouda neputoval jen po vlastech českých. Během čtyřicátých let podnikl řadu cest i do zahraničí, o čemž vypovídají názvy obrazů jako Jardin de la Fontaine v Nimes z roku 1945, nebo Rhona u Valence. Na některé z těchto cest pravděpodobně vznikl i nabízený obraz s názvem V přístavu datovaný do roku 1948. Drobná, precizní malba, která zachycuje poklidný výjev se skoro dokumentární přesností, zapadá do malířovy dobové tvorby. S vyvolávací cenou 85 tisíc korun a přesvědčivou kvalitou by měla u Sýpky šanci zaútočit na autorův rok starý rekord Krajiny U Jičína.

Již o den dříve pak Boudu jako malíře na pražských aukcích připomene jiný olej ze čtyřicátých let, studie krajinného výseku s pohledem na okolí zříceniny Na Herštýně. Dražit se bude s vyvolávací cenou 30 tisíc korun u Dorothea.

Cyril Bouda: Na Herštýně / 1943 / olej na sololitu / 24 x 33 cm / Dorotheum 23. 5. 2015 / vyv. cena 30 000 Kč

Artslimit 24. 3. 2024