Deset nejdražších obrazů za více než 302 milionů korun

TOP 10 prvního pololetí 2022

První pololetí letošního roku bylo na aukcích rekordní a celkový obrat přesáhl 900 milionů korun. I suma za deset nejdražších obrazů prodaných od ledna do června vystoupala doposud nejvýše v historii domácího aukčního trhu, na více než 302 milionů korun. Více než třetinový podíl má na této částce obraz Bohumila Kubišty Staropražský motiv.

Zatímco v prvním pololetí velmi úspěšného aukčního roku 2019 stálo deset nejdražších obrazů 223,4 milionu korun, rok 2020 znamenal kvůli celonárodní covidové karanténě, kdy se v první polovině roku uskutečnilo jen minimum aukcí, hluboký propad. Druhá polovina roku však tento pokles vyrovnala a top 10 celého roku bylo již opět rekordní. Prudký růst nastal v minulém roce, kdy se celková suma za deset nejdražších obrazů první poloviny roku zvedla oproti roku 2019 o 53,1 milionu korun na 276,5 milionu. Letos by pak případný kupec za deset nejdražších položek vydražených na aukcích od ledna do června zaplatil už 302,4 milionu korun. (Přečtět si pololetní analýzu aukčního trhu).

Z aukčních síní jsou v nejdražších deseti položkách zastoupeny hned šestkrát Galerie Kodl a po jednom prodeji Adolf Loos Aparment and Gallery, Arthouse Hejtmánek, European Arts a 1. Art Consulting. Netradičním jménem v desítce je především nový rekordman českých aukcí Bohumil Kubišta, jehož obrazy jsou v aukcích k mání velmi zřídka. Mimořádná nabídka Staropražského motivu zvedla maximum domácích aukcí, které doposud drželo Divertimento II Františka Kupky, o 33 milionů korun. Poprvé tak překonalo hranici sta milinonů korun (123,6). S jedním obrazem se do první desítky dostal také Jakub Schikaneder, který byl nad hranicí 10 milionů korun dražen teprve podruhé. Dvěma obrazy jsou zastoupeni Toyen, Emil Filla, Josef Šíma a Josef Čapek.

Kubišta vede i celkový letošní žebříček umělců podle obratu (124,6 milionu), za ním následuje Toyen, za jejíchž 31 děl různých technik dražitelé vydali téměř 95 milionů korun, 15 prací Emila Filly stálo 74 milionů korun. Od Josefa Šímy bylo letos zatím prodáno 17 položek dohromady za více než 37 milionů korun. Na 32,3 milionu korun přišlo sběratele 9 děl Josefa Čapka. Následují umělci, které své obrazy mezi desítkou nejdražších (letos) nemají: Josef Lada (20,4 milionu korun), Václav Špála (15,9 milionu), Mikuláš Medek (15,7 milionu) a Alfons Mucha (15,3 milionu). Desítku uzavírá Jakub Schikaneder, od něhož bylo za letošní rok k mání pouze jediné dílo, Podskalí (č. 6 níže).

TOP 10 prvního pololetí 2022

Všechny ceny jsou uvedeny včetně aukční provize. Velikostní poměry obrazů zhruba odpovídají jejich skutečným rozměrům.

1/ Bohumil Kubišta: Staropražský motiv (Alt-Prager Motiv), 1911, olej na plátně, 98 x 84 cm, Galerie Kodl 29. 5. 2022, cena: 123 600 000 Kč

1/
Bohumil Kubišta: Staropražský motiv (Alt-Prager Motiv), 1911,
olej na plátně, 98 x 84 cm,
Galerie Kodl 29. 5. 2022,
cena: 123 600 000 Kč

Malba Staropražský motiv z významné prvorepublikové sbírky advokáta Františka Čeřovského do aukce vstupovala s vyvolávací cenou 30 milionů korun včetně provize. O tom, že by mohl atakovat stomilionovou hranici, se mluvilo již před aukcí, výsledná cena však nakonec byla ještě o dost vyšší, 123,6 milionu korun. Obraz připadl dražiteli na telefonu, který posledním příhozem ve výši 2,9 milionu korun, stanovil kladívkovou cenu na částce 103 milionů korun (bez aukční provize). Staropražský motiv prošel i sbírkou Jaroslava Borovičky a Národní galerií, odkud byl později restituován. Naposledy vystavován byl v 90. letech 20. století (více o obraze i o aukci).

2/ Toyen: Samotáři, 1934, olej na plátně, 110 x 81 cm, Galerie Kodl 29. 5. 2022, cena: 54 000 000 Kč

2/
Toyen: Samotáři, 1934,
olej na plátně, 110 x 81 cm,
Galerie Kodl 29. 5. 2022,
cena: 54 000 000 Kč

Na stejné vyvolávací ceně jako Kubištův obraz, začínala i Toyenina malba Samotáři. Několik dražitelů na telefonu ji dostalo až na 54 milionů milionů korun, třetí nejvyšší cenu za autorčin obraz celosvětově. Jde o jednu z raných Toyeniných surrealistických maleb, která byla mnohokrát vystavována a publikována. Existenciální napětí zde vytváří dvojice kamenných útvarů v pusté krajině.

3/ Toyen: Vidím, že má bílá stránka zezelenala, 1951 olej na plátně, 43,5 x 66,5 cm, Adolf Loos Apartment and Gallery 8. 5. 2022, cena: 28 435 000 Kč

3/
Toyen: Vidím, že má bílá stránka zezelenala, 1951
olej na plátně, 43,5 x 66,5 cm,
Adolf Loos Apartment and Gallery 8. 5. 2022,
cena: 28 435 000 Kč

Nejdražším poválečným obrazem domácího trhu se květnu u Adolf Loos Apartment and Gallery stalo plátno Vidím, že má bílá stránka zezelenala z roku 1951, jejíž vyvolávací cena byla čtvrtinová (více o aukci). Včetně zahraničních prodejů ji překonal pouze obraz Chambre secrète sans serrure z roku 1966, který letos na jaře vydražila Sotheby's v Paříži za 1,5 milionu eur (více zde).

4/ Josef Čapek: Chlapec z ulice, 1930, olej na plátně, 90 x 48  cm, Galerie Kodl 29. 5. 2022, cena: 18 000 000 Kč

4/
Josef Čapek: Chlapec z ulice, 1930,
olej na plátně, 90 x 48  cm,
Galerie Kodl 29. 5. 2022,
cena: 18 000 000 Kč

Čapkova civilistně-sociální malba Chlapec z ulice se v aukci objevila po dvanácti letech. Tehdy stála 3 miliony korun, dnes šestkrát více. Z vyvolávací ceny 4,8 milionu ji zájemci dostali až na 18 milionů korun, čímž překonala dosavadní šest let staré maximum těsně předválečného rozměrného obrazu V červnu (Kraj), který vydražily European Arts za 17,5 milionu korun. Více o opakovaných prodejích zde.

5/ Emil Filla: Zátiší se samovarem, 1913, olej na plátně, 51,5 x 47 cm, Arthouse Hejtmánek 14. 6. 2022, cena: 15 190 000 Kč
5/
Emil Filla: Zátiší se samovarem, 1913,
olej na plátně, 51,5 x 47 cm,
Arthouse Hejtmánek 14. 6. 2022,
cena: 15 190 000 Kč

Z 9,9 až na 15,2 milionu korun vystoupal znovuobjevený obraz Emila Filly Zátiší se samovarem, který měl vzniknout v Paříži a má zřejmě souvislost se stejnojmenným obrazem Kazimíra Maleviče vystavovaným v době Fillova pobytu ve francouzské metropoli (dnes se nachází v Museum of Modern Art v New Yorku). Fillův obraz byl dlouhou dobu v soukromé sbírce v Itálii a naposledy byl vystaven před více než 40 lety v Palazzu Reale v Miláně. Stal se nejdražší položkou letní aukce síně Arthouse Hejtmánek (více o ní zde).

6/ Jakub Schikaneder: Podskalí, 1900–1910, olej na plátně, 90 x 101 cm, Galerie Kodl 29. 5. 2022, cena: 14 400 000  Kč,

6/
Jakub Schikaneder: Podskalí, 1900–1910,
olej na plátně, 90 x 101 cm,
Galerie Kodl 29. 5. 2022,
cena: 14 400 000  Kč,

V uměleckohistorické literatuře dobře podchycený olej Podskalí, na kterém Jakub Schikaneder pracoval mezi lety 1900 a 1910, je teprve jeho druhou prací, která v aukci vystoupala nad 10 milionů korun. Poprvé se tak stalo před třemi lety v případě znovuobjevené monumentální malby Mlékařka, kterou taktéž nabízela Galerie Kodl. Cenu Podskalí dražitelé zvýšili ze 6 až na 14,4 milionu korun.

7/ Emil Filla: Hráči šachu, 1908, olej na kartonu adjustovaném na plátně, 50 x 61 cm, European Arts 22. 5. 2022, cena: 13 888 000 Kč

7/
Emil Filla: Hráči šachu, 1908,
olej na kartonu adjustovaném na plátně, 50 x 61 cm,
European Arts 22. 5. 2022,
cena: 13 888 000 Kč

Druhý Fillův obraz v TOP 10 Hráči šachu se celou pětinou podílel na výdělku jarní aukce European Arts. Raná umělcova práce z expresionistického období s vročením 1908 byla známa z černobílé fotografie v zásadní umělcově monografii Vojtěcha Lahody z roku 2007. Po 22 příhozech vystoupala tato malba ze soukromé sbírky na částku 13,8 milionu korun. Ve stejném roce Filla namaloval ještě obraz Hráči se stejným námětem, do kterého zakomponoval kromě postav i část interéru. Ten se před čtyřmi lety prodal u Galerie Pictura ještě o 3,8 milionu korun dráž.

8/ Josef Šíma: Fúze světla (Fusion de lumiére), 1967, olej na plátně, 80 × 79 cm, 1. Art Consulting 19. 6. 2022, cena: 12 690 000 Kč

8/
Josef Šíma: Fúze světla (Fusion de lumiére), 1967,
olej na plátně, 80 × 79 cm,
1. Art Consulting 19. 6. 2022,
cena: 12 690 000 Kč

Ceny poválečných prací Josefa Šímy na domácím trhu zaznamenávají v posledních několika letech setrvalý cenový růst. Nové maximum za takovou práci v červnu u 1. Art Consulting ustanovil olej Fúze světla prodaný za 12,69 milionu korun. O tři týdny dříve poprvé nad 10 milionů korun vystoupala jiná Šímova poválečná malba na 9. příčce. Více o aukci zde.

9/ Josef Šíma: Na náspu, zármutek světla II, 1969, olej na plátně, 100 × 81 cm, Galerie Kodl 29. 5. 2022, cena: 11 280 000 Kč
9/
Josef Šíma: Na náspu, zármutek světla II, 1969,
olej na plátně, 100 × 81 cm,
Galerie Kodl 29. 5. 2022,
cena: 11 280 000 Kč

Šímova monochromatická mentální krajina Na náspu, zármutek světla II z roku 1969 byla první jeho prací z poválečného období, která se prodala nad hranicí 10 milionů korun. Malba pohrávající si se světelnými efekty, byla několikrát vystavovaná v zahraničí. Nový majitel za ni vydal 11,28 milionu korun, tento dílčí Šímův rekord však vydržel pouze tři týdny (viz výše).

10/ Josef Čapek: Touha, 1939, olej na plátně, 47 x 56  cm, Galerie Kodl 29. 5. 2022, cena: 10 920 000 Kč

10/
Josef Čapek: Touha, 1939,
olej na plátně, 47 x 56  cm,
Galerie Kodl 29. 5. 2022,
cena: 10 920 000 Kč

Obraz Touha ze série národnostně laděných maleb válečného období se na trhu objevil dokonce už počtvrté. Od prvního prodeje v roce 2014, kdy stál něco málo přes 2 miliony korun, se jeho cena navýšila téměř o 11 milionů korun. Jde teprve o osmý Čapkův obraz vydražený za více než 10 milionů korun. Více o opakovaných prodejích zde.

Sběratelé dotlačili Procházku k historickému rekordu

Prodeje Antonína Procházky v roce 2023 a aktuální TOP 10

Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Zajímavé aukční výsledky Karla Vítězslava Maška

Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Zajímavé aukční výsledky loňského jubilanta

21. února 2024

Kubišta Bohumil

Matějček podle Kubišty

Matějček podle Kubišty

15. března 2023

TOP 10 Bohumila Kubišty: Praha, zátiší i Jadran

29. července 2022