ART+, vše o trhu s uměním
Říjen 2022 1821 

Drtikol na Art Basel

Fotografie Vlna, kterou na veletrhu Art Basel vystavuje berlínská galerie Kicken, je možná nejslavnějším dílem Františka Drtikola. Její cena tomu odpovídá.

Galerie fotografii z roku 1925 poprvé představila již v březnu na veletrhu TEFAF v Maastrichtu. Požadovaná cena tehdy byla 400 tisíc eur (foto zde).

Na veletrhu Art Basel se u ní ještě před koncem úterní vernisáže objevil červený puntík značící, že dílo je prodáno. Následující den jej ale vystřídal puntík zelený, který znamená pouze rezervaci.

„Dolaďujeme detaily prodeje s jedním privátním evropským sběratelem,“ vysvětlila na dotaz ART+ pracovnice galerie. „Věříme, že k prodeji dojde, ale zatím nebyl finalizován.“

Na otázku týkající se ceny odmítla s ohledem na probíhající jednání odpovědět. Potvrdila nicméně, že částka, o kterou se jedná, se pohybuje „ve stejných relacích“ jako v Maastrichtu.

Nabízený snímek údajně galerista Rudolf Kicken v minulosti již jednou prodal. Nyní se mu jej po letech podařilo získat zpět. Známo je celkem 5 tisků této fotografie, mimo jiné ve sbírce pražského Uměleckoprůmyslového musea.

I kdyby galerie kupci snížila cenu o 25 procent, k čemuž vzhledem k unikátnosti a věhlasu této fotografie, nemá příliš důvod, pořád by šlo vyšší cenu, než je Drtikolův stávající aukční rekord.

Nejdražším Drtikolovým snímkem a zároveň nejdražší fotografií české moderny prodanou v aukci je snímek Sněžná vlna, který byl na jaře 2007 aukční síní Sotheby’s vydražen za 312 tisíc dolarů.

Na českém aukčním trhu se za nejvyšší cenu, 413 tisíc korun, prodala Drtikolova figurková kompozice Phantasie z roku 1930, která byla dražena letos v dubnu společností 1. Art Consulting.

Galerie Kicken se na fotografii specializuje. Před třemi lety spoluvydala monografii Czech Vision věnovanou české fotografické avantgardě. Z žijících autorů zastupuje mimo jiné Jitku Hanzlovou. Její nejnovější snímky na veletrhu nabízela za 4 tisíce eur.
 

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...