Funke, Drtikol a taky Teige

Zezula 30. 5. 2019

Nejdražšími položkami čtvrteční aukce fotografií a grafik společnosti Zezula jsou akt Františka Drtikola, koláž Karla Teigeho a zátiší od Jaromíra Funkeho. I prodej za vyvolávací ceny by znamenal pro Teigeho a Funkeho nové autorské rekordy, v případě Drtikola by šlo o třetí nejvyšší cenu.

Karel Teige: Akt za záclonou, 1936–42


Karel Teige: Akt za záclonou, 1936–42, Koláž a dekalk, tuš, 25,3 x 18,5 cm,
vyvolávací cena: 500 000 Kč (+ 20% provize), Zezula 30. 5. 2019

Nejzajímavější položkou je koláž a dekalk Karla Teigeho z přelomu 30. a 40. let. Práce je na zadní straně signována a podle aukční síně pochází z významné tuzemské fotografické sbírky. Posudek vypracoval kurátor fotografické sbírky Moravské galerie Jiří Pátek. Teigeho díla, nepočítáme-li jeho typografické realizace, se na trhu prakticky neobjevují. Fotokoláž prošla světovým trhem v posledních deseti letech jediná, před pěti lety v rámci dražby sbírky českého surrealismu manželů Cullenových v Sothebyʼs v Londýně. Prodala se v přepočtu za 2,8 milionu korun (více zde). Nyní nabízená práce bude startovat na 500 tisících korun (+ 20% provize). 
 

Jaromír Funke: Styx Coty, kolem 1923


Jaromír Funke: Styx Coty, kolem 1923, bromostříbrná fotografie na matném papíru,
23,3 x 29,3 cm, vyvolávací cena: 300 000 Kč (+ 20% provize), Zezula 30. 5. 2019

Od Jaromíra Funkoho bude společnost Zezula dražit zátiší s flakónem parfému Styx Coty z první poloviny 20. let. Druhá zvětšenina téhož snímku se nachází ve sbírce Moravské galerie a je publikována v katalogu výstavy Jaromír Funke: Mezi konstrukcí a emocí, kterou v roce 2013 připravil Antonín Dufek. Funkeho zátiší, ve kterých hraje dominantní roli vržený stín, představují důležitý předstupeň autorových abstraktních kompozic z let 1927–29. Jedna z nich se před devíti lety na aukci Meissner-Neumann prodala za 270 tisíc korun, což je dodnes platný Funkeho rekord na českém trhu. Autorovo mezinárodní maximum drží jiný snímek z téhož souboru, který se v roce 2011 v New Yorku prodal za více než 6 milionů korun (více zde). Vyvolávací cena snímku Styx Coty je 300 tisíc korun (+ 20% provize). Jiné zátiší se skleněným flakónem bylo shodou okolností minulý týden vydraženo ve Vídni na aukci společnosti Westlicht za 390 tisíc korun. 
 

František Drtikol: Bez názvu, 1927–29


František Drtikol: Bez názvu, 1927–29, pigmentová fotografie na papíře, 20,3 x 28,6 cm,
vyvolávací cena: 700 000 Kč (+ 20% provize), Zezula 30. 5. 2019

Nejdražší položkou aukce je charakteristický Drtikolův akt z druhé poloviny 20. let s vyvolávací cenou 700 tisíc korun (+ 20% provize). Snímek je publikován v autorově dvousvazkové monografii, kterou v roce 2013 vydalo nakladatelství Svět. Součástí dražené kolekce bude ještě šest dalších Drtikolových snímků z různých období. Umělcův rekord na českém trhu drží fotografie The Bow z roku 1928, která se před čtyřmi lety na aukci Adolf Loos Apartment and Gallery prodal za 2,22 milionu korun. Drtikolův mezinárodní rekord z roku 2007 je trojnásobkem této částky.

 

 


Související články

Trojúhelníky a sopky Viktora Pivovarova

Trojúhelníky a sopky Viktora Pivovarova

Aukční dům Sýpka 17. 3. 2024

Teprve třetí malbu domácího aukčního trhu vytvořenou moskevským rodákem Viktorem Pivovarovem, který již více než 40 let žije a tvoří v Praze, nabídne ve své nedělní sálové aukci společnost Sýpka. Realizaci z 90. let minulého století začne dražit na č...

15. března 2024
Surrealistické výročí zahajuje René Magritte

Surrealistické výročí zahajuje René Magritte

Sotheby’s Londýn 6. 3. 2024, Christie’s Londýn 7. 3. 2024

Pro obdivovatele belgického malíře Reného Magritta je téměř každý rok důvodem k radosti, neboť již několik sezón se tento ikonický surrealista počítá mezi prodejně nejúspěšnější moderní umělce na trhu. Také proto si jej světové aukční domy vybraly na...

5. března 2024
Nový investiční fond umění cílí na výnos 10 procent ročně

Nový investiční fond umění cílí na výnos 10 procent ročně

Vznik fondu Collectiv Art OPF

V Česku vznikl další investiční fond, který bude zhodnocovat prostředky investorů nákupem a prodejem uměleckých děl. Fond Collectiv Art OPF se zaměří převážně na české autory klasické moderny a poválečného umění. Nakupovat bude i díla mladých umělců....

12. prosince 2023
Zobrazit všechny

Další články

Funke Jaromír

Drtikol poprvé...

Drtikol poprvé...

23. dubna 2015

Od Funkeho po Tichého

Od Funkeho po Tichého

8. dubna 2012

Ročenka 11 - Fotografie

Ročenka 11 - Fotografie

15. února 2012

Teige Karel

Češi v Londýně (sbírka Cullen)

Češi v Londýně (sbírka Cullen)

22. prosince 2014


<