ART+, vše o trhu s uměním
Červen 2022 1785 

Giorgio de Chirico z Národní galerie

Galerie Kodl 28. 5. 2017

Dva měsíce po úspěchu obrazu Trubadůr, který byl v březnu vydražen za 15,59 milionu korun, přichází na trh další dílo Giorgia de Chirica. Tentokrát se však jedná o malířovo rané dílo, navíc restituované z pražské Národní galerie. Dražba bude startovat na 19 milionech korun (bez aukční provize).

Giorgio de Chirico: Zapomenuté hračky, 1915–16
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Giorgio de Chirico: Zapomenuté hračky, 1915–16,
  olej na plátně, 55 x 25,5 cm, 
  vyvolávací cena: 19 000 000 Kč (+ 20 % provize),
  Galerie Kodl 28. 5. 2015 


Kdy přesně se obraz na území České republiky dostal, ani okolnosti jeho restituce, aukční katalog bohužel neuvádí. Donedávna však obraz visel jako zápůjčka ze soukromé sbírky ve stálé expozici moderního umění ve Veletržním paláci.

"Národní galerie vlastní (…) jeden výrazně strohý, ale podivuhodně sugestivní obraz z roku 1916, který patří k de Chiricovým prvým metafyzickým interiérům, a jenž donedávna unikal pozornosti zahraničních badatelů," napsal o tomto díle v roce 1984 František Šmejkal v časopise Umění.

Obraz je uveden v soupisu de Chiricova díla, který vyšel ve stejném roce jako Šmejkalův článek, a je rovněž reprodukován v monografii De Chirico – The Metaphysical Period z roku 1997 nebo v katalogu výstavy De Chirico – La natura secondo, která se konala před sedmi lety v Neapoli.
 

de Chirico v Národní galerii
Obraz v expozici Zahraničního umění 20. století ve Veletržním paláci, prosinec 2015
 

 

Sám malíř jej zařadil na několik svých výstav ve 20. letech a objevil se také na skupinové výstavě soudobého italského umění v Paříži v roce 1933. V Národní galerii byl vystavován pod názvem Metafyzický interiér nebo Metafyzické zátiší, nyní je nabízen pod původním jménem Zapomenuté hračky.

Obraz malíř vytvořil v zimě 1915–16, krátce poté co se vrátil z Paříže do Ferrary. Původně předpokládal, že narukuje do armády, nakonec začal pracovat v místní nemocnici, což mu umožnilo pokračovat v tvorbě. Rovněž se zde seznámil s Carlem Carrou, spolu s kterým o rok později založil skupinu La scuola metafisica.

Na světových aukcích se objevují převážně malířova díla z období po druhé světové válce. Sběrateli nejvíce ceněné jsou však právě obrazy z let kolem první světové války. Aukční rekord drží metrový obraz Il Ritornante z roku 1918, který byl před osmi lety v Paříži vydražen za více než 11 milionů eur.  

 

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...