ART+, vše o trhu s uměním
Červen 2022 1785 

Hascoe pohledem expertů

Červnová beseda z cyklu „O sběratelství z různých stran“, která se konala 21. června v Topičově salonu, byla celá věnována aukci sbírky Hascoe, která se uskutečnila o týden dřív v Londýně. Jejím jediným hostem byl ředitel pražské pobočky aukční síně Sotheby's, Filip Marco.

Moderátor Jan Skřivánek zahájil debatu otázkou na vazby mezi manželi Hascoeovými a Sotheby's. Podle Marca byli Hascoeovi dlouholetými klienty společnosti. „I když většinu děl zakoupili na českém trhu s umění, troufám si říct, že ty nejlepší kusy získali v zahraničí prostřednictvím Sotheby's a Christie's,“ poznamenal Marco. Při vyjednávání o prodeji podle něj společnost čelila silné konkurenci českých aukčních síní, Sotheby's však sbírce mohla poskytnout lepší marketingovou podporu. Vybrané kusy sbírky krom Prahy například představila také na výstavách v New Yorku, Paříží a Moskvě. Pro české sběratelé pak už prý není takový rozdíl, je-li sbírky dražena v Praze nebo v Londýně.

K některým překvapivým prodejům (zde) Marco poznamenal, že pro kupce mohlo jít o věc prestiže: „U nás nejsme zvyklí na to, že aukce nejsou jen o investování, ale že je to také forma zábavy. Myslím, že v řadě případů zafungovala atmosféra samotné dražby a lidé se prostě nechali strhnout: Přece se nenechám porazit!“

K otázce národnosti kupujících, potvrdil, že nejdůležitější skupinou byli čeští sběratelé, poznamenal však, že určit národnost kupce, není vždy možné, neboť někteří nakupují prostřednictvím v zahraničí registrovaných právních subjektů. Velký zájem, který sbírka Hascoe vyvolala, je pro společnost impulsem, aby se snažila české umění nabízet častěji. Druhou takto rozsáhlou sbírku sotva získá, menší kolekce českého umění by podle Marca mělo být čas od času možné shromáždit. Za zajímavé Sotheby's považuje umění do konce 60. let, se současným českým uměním zatím obchodovat nechce.

Za úspěch aukce považuje Marco rozšíření povědomí o českém umění v zahraničí. Zatímco česká fotografie, tvorba Františka Kupky a Alfonse Muchy jsou mezinárodně známé. Pro řadu významných českých umělců, například Karla Černého, byla londýnská aukce prvním představením jejich díla širšímu publiku.

Pokud jde o vývozy, zaměřuje se pražská pobočka zejména na čínské, indické a latinskoamerické umění, což odpovídá rostoucí ekonomické síle těchto zemí. Prodej ruského umění podle Marca dosáhl vrcholu v roce 2008, od té doby se ruská klientela přeorientovala spíše na mezinárodní umění.

Na otázku, zda o sbírku Hasoce projevila zájem některá z českých sbírkových institucí, odpověděl Marco, že ne. „Kupky má Národní galerie asi lepší, ale myslím si, že aspoň Foltýnův Imprerialismus a Čapkova Fantomase/Námořníka se měl český stát pokusit získat, neboť jde o naprosto špičková díla. U Foltýna přitom cena ani nebyla tak vysoká,“ dodal.

_______________________________________________________________________

O odpověď na otázku, co úspěch sbírky Hasoce bude znamenat pro český trh, požádal ART+ zástupce předních českých aukčních síní.

Jiří Rybář / 1. Art Consulting
Aukce uměleckých děl ze sbírky rodiny Hascoe překvapením určitě byla. Prodalo se, až na drobné výjimky, téměř vše. Některé prodané položky (například obrazy Emila Filly Sochařka a Prodavačka ryb nebo grafika od Josefa Čapka) se prodaly za ceny až „za hranicí snů“. Pokud by to chtěl nový majitel znovu prodat, tak se mu to asi nepodaří ani za padesát let! V některých případech jsem měl i pocit, že si někdo plete anglické libry s českými korunami. Ze 194 položek výtvarného umění dle mého názoru bylo nadprůměrných tak asi 14 obrazů (od Kupky, Kubišty, Čapka, Foltýna i některé z Fillových obrazů). Jejich výsledné ceny překvapením nebyly a vůbec se nedivím, že se za tyto ceny prodaly. Avšak vůbec největším překvapením pro mne byla ta skutečnost, že se prodalo téměř vše ze zbývajících 170ti položek, někdy až za neuvěřitelné ceny. Vždyť to byly obrazy, které se objevují běžně na českém aukčním trhu, ale za podstatně nižší vyvolávací ceny. Pro nás obchodníky a sběratele, co již mají nakoupeno, je to jenom dobře. V některých případech asi zafungoval význam aukční společnosti či sbírka amerického sběratele, ale možná i neznalost cen na českém a zahraničním aukčním trhu či schopnost rozpoznat kvalitu a význam jednotlivých děl. V každém případě to byla dobrá propagace, která se určitě obrazí i na českém trhu s uměním.

 

Vladimír Lekeš / Adolf Loos Apartment and Gallery
Na této aukci bylo dle mého soudu výjimečných 5 abstraktních olejů Františka Kupky, dva oleje od Foltýna, jeden od Kubišty, dva od Čapka a jedno zátiší a hlava dívky od Filly. Zbytek věci průměrné či podprůměrné, které najde sběratel na každé druhé aukci v České republice. To, že sběratelé kupovali na této aukci za nadstandardní až fantastické ceny, dokazuje jejich velký zájem mít něco ze sbírky zahraničního sběratele (byť vznikla většinou – mimo abstraktní oleje Františka Kupky – nákupem na aukcích či přímo od galeristů v České republice) či zakoupené prostřednictvím zahraničního aukčního domu, anebo špatná doporučení jejich poradců. Rozhodně je nutno poblahopřát Sotheby's za profesionální a úspěšnou práci. Doufejme, že se tyto mimořádné výsledky udrží.

 

Martin Kodl / Galerie Kodl
Londýnská aukce významným způsobem přiblížila naše výtvarné umění, zvláště pak českou modernu, směrem do Evropy. Dopad je o to větší, že tato událost se odehrála na mezinárodní scéně. Již třicet let zastávám stejný názor, převzatý od mého otce – české výtvarné umění, hlavně kubismus, surrealismus a abstrakce v podání Františka Kupky má nastavené světové parametry v kvalitě provedení a době vzniku, ne však v cenových hladinách. Aukce pak dokázala správnost naší myšlenky. V praxi to znamená, že se potvrdila řada minulých rekordních tuzemských prodejů a myslím si, že reakce se bude opakovat – v bezprostřední budoucnosti se na trhu objeví mnoho obrazů za abnormálně vysoké ceny, z těch se však prodá jen zlomek těch nejlepších a nejšpičkovějších, kvalitativně srovnatelných s Hascoe kolekcí. Takových artefaktů ale bylo, je a na trhu vždy bude nedostatek. Nicméně česká scéna se opět oživí a předpokládám, že zaznamená mírnou konjunkturu. Tato událost má význam především z dlouhodobého hlediska. Je třeba si uvědomit, že větší díl práce máme stále před sebou. O malý kousek jsme se posunuli směrem dopředu na dlouhé cestě, jejíž velký kus leží stále před námi. Byl učiněn jeden z dalších malých krůčků pro sběratele, avšak velkých kroků pro sběratelství.

 

Tomáš Zezula / Aukční dům Zezula
Je to jistě skvělá informace pro nás pro všechny. I když i Sotheby's mají svoje zkušenosti s nezaplacenými rekordními dražbami, věřím, že toto není onen případ. Uvidíme co přinese podzim na našem trhu.

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...