ART+, vše o trhu s uměním
Listopad 2022 1929 

Art+Antiques Hirschely za půl milionu

Nejdražší položkou aukce společnosti Zezula, která se konala v sobotu 3. října, se stala dvojice květinových zátiší od Jana Kašpara Hirschelyho.

Dva protějškové obrazy drobného formátu se prodaly za 529 tisíc korun, šestnáct příhozů nad vyvolávací cenu. Za více než sto tisíc korun se prodaly ještě dva další obrazy a jedna socha. Nového majitele našlo 68 procent nabízených děl. Celkový obrat aukce činil 3,8 milionu korun.

Hirschely nebyl jediným starým mistrem v nabídce společnosti. Anonymní portrét Rudolfa II. se prodal za vyvolávací cenu 172 tisíc korun. Zátiší od holandského mistra Melchiora de Hondecoetera s vyvolávací cenou 253 tisíc korun zůstalo bez kupce. Jeden z nejvýraznějších cenových nárůstů zaznamenal pozdější tisk Rembrandtova leptu Faust při studiu. Z vyvolávací ceny 690 Kč vylétla konečná cena na více než 17 tisíc korun.

Třetím obrazem vydraženým za více než sto tisíc byla marina od ukrajinského malíře žijícího v Jugoslávii Arsenije Petroviče Sosnovského. Obraz Velké moře u Boky Kotorské z roku 1935 se prodal za 333 tisíc korun. Za více než sto tisíc, při započtení provize, se prodala ještě mramorová soška Venušina toaleta od francouzského sochaře první poloviny 19. století Jeana Baptista Clésingera. Prodala se jeden příhoz nad vyvolávací cenu za částku 110 tisíc korun.

Z užitého umění mezi nejdražší kusy patřily kyvadlové závěsné hodiny ze 40. let 19. století, jen o pár let starší lithyalinová vázička z Nového Boru a bohatě zdobená porcelánová váza v kovové montáži, dílo Christiana Fischera z let 1846–59, dražené shodně za částky kolem 50 tisíc korun. Největším úspěchem byla dražba posledně jmenované položky, jejíž vyvolávací cena byla 11,5 tisíc korun. Výrazné nárůsty zaznamenala také kompletní sada stříbrných příborů pro šest osob ze 40. let 20. století (z necelých 14 na 26,5 tisíc korun) a biedermeierová třízásuvková komoda, jejíž dražba začínala na motivační částce necelých 3 tisíce korun. Konečná cena se vyšplhala na 41 tisíc korun.

Urputně se bojovalo také o dvě unikátní položky dražené v kategorii grafika a tisky. Ruční opis Obnovené zřízení zemské pro markrabství moravské z konce 17. století se z částky 5750 Kč vyšplhal až na víc než 40 tisíc korun. Z necelých 3 na 39 tisíc korun se dostal císařský dekret Karla I. z roku 1917 povyšující plukovníka Ludwiga Kneifela do šlechtického stavu.

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...