ART+, vše o trhu s uměním
Únor 2023 1744 

Hollar v New Yorku za 20 milionů korun

Rekordní Hollarova kresba na aukci v New Yorku

Prvním z letošních úspěchů bohemik na světových aukcích byla newyorská dražba jedné z kreseb Václava Hollara. Pohled přes střechy Lambethského paláce v Londýně se prodal za rekordních 819 tisíc dolarů, v přepočtu na koruny za téměř 20 milionů. To je zhruba osminásobek dosavadního Hollarova aukčního maxima. 

Václav Hollar: Pohled přes střechy Lambethského paláce
Václav Hollar: Pohled přes střechy Lambethského paláce,
kresba perem a křídou, 21,2 x 35,2 cm, 
cena: 819 000 USD, Sotheby's 25. 1. 2023

 

 

Pohled přes střechy Lambethského paláce je kresba hnědým inkoustem a černou křídou na archu papíru formátu 21,2 na 35,2 cm, která je v literatuře zmiňována od začátku 30. let minulého století, nikdy však nebyla vystavována. V červnu 1931 byla dražena v aukci pozůstalosti po skotském malíři a architektovi Patricku Allanu Fraserovi (1813–1890). Na ní ji zakoupil britský spisovatel a novinář Iolo Aneurin Williams (1890–1962) a v držení jeho dědiců zůstala až do letošního roku. 

Alena Volrábová ve svém monumentálním soupisu Hollarových kreseb Pohled přes střechy Lambethského paláce zmiňuje jako nedostupnou práci a odkazuje na Williamsův článek z roku 1933, ve kterém svou akvizici publikoval jako nově objeveného Hollara. 

Lambethský palác, který se nachází přes řeku Temži naproti Westminsterskému opatství, byl od 13. století londýnskou rezidencí Canterburského arcibiskupa. V pohledu přes řeku jej Hollar zachytil na dvou kresbách ze začátku 40. let 17. století a lze předpokládat, že ze stejné doby je i tato kresba.

Václav Hollar: Velký pohled na Londýn, 1647
Václav Hollar: Velký pohled na Londýn (detail), 1647, zhruba ve středu výřezu, na odlehlejším
břehu Temže je zobrazen Arundel House, ve kterém Hollar na začátku 40. let žil. 

 

 

V letech 1644 až 1652 Hollar žil v Antverpách a zde také v roce 1647 vydal svůj Velký pohled na Londýn, který zachycuje město z věže katedrály v Southwarku na jižním břehu Temže a který má na šířku bezmála 3 metry. Přípravné kresby k tomuto tisku jsou v mnohém podobné nyní dražené kresbě, Lambethský palác se však na finální grafice vůbec neobjevuje. Nachází se těsně za jejím levým okrajem.

Hollarova kresba byla nabízena v New Yorku v aukci prací na papíře starých mistrů a předaukční odhad počítal s cenou maximálně 60 až 80 tisíc dolarů (bez aukční provize). Částka 819 tisíc dolarů nakonec byla zdaleka nejvyšší cenou aukce. Na druhé příčce se umístila kresba Sv. Jana Evangelisty od Jana Gossarta s cenou 504 tisíc dolarů.
 

Václav Hollar (napodobitel): Katedrála sv. Pavla
Václav Hollar (napodobitel): Katedrála sv. Pavla,
lavírovaná kresba na papíře, 17,7 x 22,4 cm,
cena: 75 650 GBP, Sotheby's Londýn 6. 7. 2010

 

 

Hollarovy kresby se na trhu objevují jen výjimečně. Naposledy, před třemi lety byl dražen drobný pohled na Prahu z roku 1636. Na aukci v Londýně se očekávala cena kolem milionu korun, nakonec však tato práce zůstala nevydražena (více zde). 

Hollarův aukční rekord posledních třináct let držela lavírovaná kresba katedrály Sv. Pavla v Londýně, kterou za necelých 76 tisíc liber, zhruba 2,4 milionu korun, v červenci 2010 zakoupilo Metropolitní muzeum v New Yorku. Nutno však dodat, že Alena Volrábová tuto práci považuje za dílo napodobitele a z Hollarova oeuvru ji vyřadila.

 

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...