ART+, vše o trhu s uměním
Listopad 2022 1929 

Kupka v Mánesu

Šestidenní výstava a soupis díla

U příležitosti vydání prvního soupisu olejomaleb malíře Františka Kupky a 70. výročí jeho první retrospektivní výstavy v Mánesu pořádá společnost Adolf Loos Apartment and Gallery šestidenní výstavu jeho děl. Ode dneška, pátku 27. května, do středy 1. června na ní budou k vidění cenné práce ze zahraničních soukromých sbírek i kolekce Jindřicha Waldese. Hodnota vystavených děl činí podle pořadatelů dohromady více než půl miliardy korun, akci doprovázejí přísná bezpečnostní opatření.

Výstava představí olejomalby i práce na papíře, z nichž většina pochází ze zahraničních soukromých sbírek a nebyla tak tedy veřejně k vidění od roku 1946, kdy se konala zmíněná retrospektiva Františka Kupky v pražském Mánesu. Některé z vystavovaných obrazů pochází z nejslavnější předválečné sbírky Františka Kupky, kterou vlastnil továrník, mecenáš umění a Kupkův nejbližší přítel, Jindřich Waldes. Představena budou i díla pocházející z proslulé sbírky významného pařížského galeristy Louise Carrého, který jako jediný Františka Kupku zastupoval (od roku 1951 do roku 1957).

Na výstavě budou k vidění i dvě bronzové sochy. Originální busta Eugenie (Niny) Kupka je jedinou známou sochou vytvořenou přímo Františkem Kupkou. Spolu s ní bude vystavena a veřejnosti poprvé představena busta Františka Kupky, kterou darovala společnost Adolf Loos Apartment and Gallery a Waldesova rodina pro připravovaný památník Františka Kupky v Puteaux a v Opočně. Jejím autorem je sochař Jan B. K. Vlach, přičemž je pravděpodobný i autorský podíl samotného Kupky.

Doprovodná, velkoryse koncipovaná publikace František Kupka: Soupis olejomaleb vychází v trojjazyčné verzi, ve francouzštině, angličtině a češtině a čítá na 359 Kupkových originálních olejomaleb. Poprvé však v samostatné kapitole zveřejňuje také známé padělky vydávané za dílo tohoto slavného malíře.

Soupis byl podle vydavatele vypracován ve spolupráci s Národní galerií v Praze a rakouskou Národní galerií Belvedere a byl schválen majitelem autorských práv Františka Kupky, francouzskou společností Adagp. Jeho zahraniční distribuci převzalo světoznámé nakladatelství König Books London. Jedná se o vůbec první ucelený „catalogue d'oeuvre“ tohoto významného umělce českého původu, na výstavě bude možnost jeho zakoupení.

 

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...