Červen 2021 1765

Kupka v New Yorku

Sothebyʼs New York 12. 5. 2021

Součástí nadcházející aukce impresionistů a klasické moderny společnosti Sothebyʼs, která se koná ve středu večer v New Yorku, bude vedle děl Pabla Picassa, Clauda Moneta či Amedea Modiglianiho i další abstraktní plátno Františka Kupky. Předaučkní odhad počítá s cenou 2 až 3 miliony dolarů.

František Kupka: Diagonální plány, kolem 1924
František Kupka: Diagonální plány, kolem 1924,
olej na plátně, 80 x 72,5 cm,
odhad: 2 000 000–3 000 000 USD, Sothebyʼs New York 12. 5. 2021

Obraz Diagonální plány I z poloviny 20. let podle aukčního katalogu pochází ze soukromé sbírky v Kalifornii a na trh se vrací bez měsíce po šestnácti letech. V červnu 2005 se v Londýně prodal za 237 tisíc liber, necelých 11 milionů korun (bez DPH a dalších poplatků), což odpovídalo spodní hranici odhadu (zde).

Obraz Tryskání II, který se v březnu prodal v Londýně v přepočtu za 10,4 milionu dolarů (více zde), je výrazně většího formátu. Nabízené plátno svými rozměry odpovídá spíše obrazu Plochy příčné II, které se před dvěma laty na aukci Galerie Kodl prodalo v přepočtu za 3,4 milionu dolarů. Oba obrazy ostatně patří do stejné série Diagonálních a vertikálních plánů z první poloviny 20. let (více zde).

František Kupka: Okolo bodu, 1920–25
František Kupka: Okolo bodu, 1920–25,
kvaš na papíru, 20 x 21,5 cm,
odhad: 50 000–70 000 USD, Sothebyʼs New York 14. 5. 2021

Prvním vlastníkem obrazu byl podle aukčního katalogu Camille Renault, majitel restaurace v Puteaux, kde Kupka žil, a velký podporovatel moderního umění. Po Kupkovi údajně pojmenoval i jeden koláč, který ve své restauraci nabízel. Kolem roku 1965 se obraz měl dostat do soukromé sbírky v Paříži, ve které zůstal až do zmiňovaného prodeje před šestnácti lety.

Aukční katalog zdůrazňuje roli Kupky jako průkopníka abstrakce a představuje jej jako "věčného outsidera", jehož přínos není dodnes plně doceněn. "Proč to trvalo téměř celé století než se jeho jméno dostalo do obecného povědomí?" táží se autoři katalogového textu, odpověď však nenabízejí.

Nejdražší položkou aukčního večera, na kterém bude nabízeno pouhých 34 obrazů, jsou dvoumetrové Lekníny od Clauda Moneta. Předaukční odhad nebyl zveřejněn, neoficiálně se však hovoří o ceně přes 40 milionů dolarů.

František Kupka: Etuda, kolem 1953
František Kupka: Etuda, kolem 1953,
kvaš na papíru, 43,4 x 43,4 cm,
odhad: 60 000–80 000 USD, Christieʼs New York 14. 5. 2021

V navazující denní aukci impresionistů a klasické moderny, která probíhá online a uzavře se v pátek večer středoevropského času, jsou mimo jiné nabízeny čtyři Kupkovy abstraktní kvaše. Očekávané ceny se pohybují od 18 tisíc do 70 tisíc dolarů. Nejvyšší odhad, 50 tisíc až 70 tisíc dolarů má jedna z reprezentativních studí z cyklu Okolo bodu. Před třinácti lety se tento kvaš prodal v aukci za 63 tisíc dolarů. Cenový rekord za o něco rozměrnější studii z tohoto cyklu je 260 tisíc dolarů (uváděné ceny nezahrnují aukční provizi).

Zajímavý pozdní kvaš z roku 1953 na své obdobně zaměřené aukci ve stejný den nabídne také společnost Christieʼs. Předaukční odhad za tuto výrazně větší práci je 60 tisíc až 80 tisíc dolarů.